ଛାତ୍ର ଜଣକ ଦରଖାସ୍ତରେ ଲେଖିଲେ, “ମୋର ଦେ-ହା-ନ୍ତ ହୋଇସାରିଛି, ମତେ ଅଧା ଦିନର ଛୁଟି ଦରକାର” , ଏବଂ ପ୍ରିନ୍ସିପଲ ମଧ୍ୟ ଦେଇଦେଲେ ଛୁଟି।:-

ଯେତେବେଳେ ବି ଛାତ୍ରମାନେ ବିଦ୍ୟାଳୟରେ ଛୁଟି ଚାହାଁନ୍ତି, ପ୍ରିନ୍ସିପାଲଙ୍କୁ ଏକ ଦରଖାସ୍ତ ଲେଖି ଦେବାକୁ ପଡେ। କିଛି ଛାତ୍ର ଅଛନ୍ତି ଯେଉଁମାନେ କିଛି ଅସୁବିଧା ନଥାଇ ମଧ୍ୟ ଛୁଟି ନେବାକୁ ବାହାନା କରନ୍ତି। ଛୁଟିଦିନ ପାଇଁ ନକ-ଲି ଦରଖାସ୍ତ ମଧ୍ୟ ଲେଖାଯାଇଛି। ଅନେକ ଥର ଛାତ୍ରମାନେ ଛୁଟିଦିନ ପାଇଁ ଅଜବ ମି-ଛ କଥା ମଧ୍ୟ କୁହନ୍ତି। କେହି ଜଣେ ସମ୍ପର୍କୀୟଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁକୁ ବାହାନା କରି କିମ୍ବା ନିଜର କିଛି ଅସୁସ୍ଥତାକୁ ଦର୍ଶାଇ ଛୁଟି ନିଅନ୍ତି। କିନ୍ତୁ ଯଦି ମିଛ କଥା ଧରାପଡ଼ିଯାଏ ତେବେ ମାଡଠାରୁ ମଧ୍ୟ ତ୍ରାହି ନାହିଁ। କିନ୍ତୁ ଜଣେ ଛାତ୍ର ସୀମା ଅତିକ୍ରମ କରିଦେଲେ, ସେ ଅଧା ଦିନର ଛୁଟି ପାଇଁ ଏପରି ବାହାନା କଲେ, ଯାହା ପ୍ରିନ୍ସିପାଲ୍ ମଧ୍ୟ ଧରି ପାରିଲେ ନାହିଁ।

ଅଧା ଦିନର ଛୁଟି ପାଇଁ ଛାତ୍ର ଏପରି ଲେଖିଥିଲେ।

ତିନି ବର୍ଷ ପୁରୁଣା ସୋସିଆଲ ମିଡିଆରେ ଏକ ପୋଷ୍ଟ ଭାଇରାଲ ହେବାରେ ଲାଗିଛି ଯାହା ଲୋକଙ୍କୁ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ଲାଗୁଛି। ଜଣେ ଛାତ୍ର ଅଧା ଦିନର ଛୁଟି ପାଇଁ ତାଙ୍କ ବିଦ୍ୟାଳୟର ପ୍ରିନ୍ସିପାଲଙ୍କୁ ଏକ ଦରଖାସ୍ତ ଲେଖିଥିଲେ। ଯେଉଁଥିରେ ସେ ଏପରି ଏକ ବାହାନା କରିଥିଲେ, ଯାହାକୁ କେହି ବିଶ୍ୱାସ କରିପାରିଲେ ନାହିଁ। ଛାତ୍ର ତାଙ୍କ ଦରଖାସ୍ତ ଲେଖିଛନ୍ତି, ‘ମୋର ଦେ-ହା-ନ୍ତ ହୋଇଛି, ମୁଁ ଅଧା ଦିନର ଛୁଟି ଚାହୁଁଛି।’ ଛାତ୍ର ଏହି ଆବେଦନକୁ ପ୍ରିନ୍ସିପାଲଙ୍କୁ ଦେଇଥିଲେ ଏବଂ ସେ ଛାତ୍ରଙ୍କୁ ଛୁଟି ମଧ୍ୟ ଦେଇଥିଲେ। ଏହି ମା-ମ-ଲା ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶର କାନପୁର ଜିଲ୍ଲାର ଅଟେ।

ଅଷ୍ଟମ ଶ୍ରେଣୀରେ ପଢ଼ୁଥିବା ଜଣେ ଛାତ୍ର ଏପରି ଏକ ଦରଖାସ୍ତ ଲେଖିଥିଲେ।

ଛାତ୍ର ଲେଖିଛନ୍ତି, ‘ଏଣୁ ବିନୀତ ଅନୁରୋଧ ଯେ ପାର୍ଥିଙ୍କର ଆଜି 20 ଅଗଷ୍ଟ 2019 ଦିନ 10 ଟା ସମୟରେ ଦେହାନ୍ତ ହୋଇଛି। ପାର୍ଥିଙ୍କୁ ଦୟାକରି ଅଧା ଦିନ ଛୁଟି ଦେଇ କୃପା କରନ୍ତୁ। ମହାନ ଦୟା ହେବ।

ତିନି ବର୍ଷ ପୁରୁଣା ପୋଷ୍ଟ ଆଜି ବି ଭାଇରାଲ ହେଉଛି।

ସବୁଠାରୁ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟଜନକ କଥା ହେଉଛି ପ୍ରିନ୍ସିପାଲ୍ ଏକ ଲାଲ୍ କଲମ ସହିତ ଗ୍ରାଁଟେଡ଼ ଲେଖି ନିଜର ଦସ୍ତଖତ ଦେଇଛନ୍ତି। ସେହି ଛାତ୍ର କିଛି ଦିନ ପାଇଁ ନିଜ ଦରଖାସ୍ତକୁ ଲୁଚାଇ ରଖିଥିଲା, କିନ୍ତୁ ଏହି ଦରଖାସ୍ତ ସାଙ୍ଗ ଏବଂ ଶିକ୍ଷକମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ପହଞ୍ଚିବା ମାତ୍ରେ ଏହା ଏକ ଚର୍ଚ୍ଚାର ବିଷୟ ପାଲଟିଗଲା। ଏହାର ଅଭିଯୋଗ ପରିଚାଳନା ଏବଂ ବିଭାଗରେ ମଧ୍ୟ ଦା-ଖ-ଲ କରାଯାଇଥିଲା। ଏହି ତିନି ବର୍ଷର ପୋଷ୍ଟ ସୋସିଆଲ ମିଡିଆର ଟ୍ରୋଲ ପେଜ ଦ୍ୱାରା ସେୟାର କରାଯାଉଛି।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *