CCTV ରେ ରେ-କ-ର୍ଡ ହେଲା ଭ-ୟାନକ ଦୁର୍ଘ-ଟଣା,ଘ-ଟଣା ସ୍ଥଳରେ ବାଇକ ଆରୋହୀଙ୍କର ମୃ-ତ୍ଯୁ ! ଦେଖନ୍ତୁ ଲାଇଭ ଭିଡ଼ିଓ

ସଡକ ସୁରକ୍ଷା ଜୀବନ ରକ୍ଷା ଏହି ଭଳି ସ୍ଲୋଗାନ ଅନେକ ସମୟରେ ଦିଆ ଯାଉଥିଲେ ମଧ୍ୟ ରାସ୍ତାରେ ଦୁର୍ଘ-ଟଣା କମି ପାରିନାହିଁ । ଏଥିରେ ରୋକ ଲଗାଇବାକୁ ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ ଆରମ୍ଭ କରାଯାଇଛି ର-କ୍ଷ-କ ଯୋଜନା । ଏଥିପାଇଁ ଏକ ତାଲିମ ଶିବିର ସବୁ ସ୍ଥାନରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ମଧ୍ୟ ହେଉଅଛି । ତେବେ ବନ୍ଧୁଗଣ ସରକାରଙ୍କ ଚିନ୍ତା ବଢ଼ାଇଛି ବର୍ଦ୍ଧିତ ସଡ଼କ ଦୁର୍ଘ-ଟଣା ।

ଏକ ରି-ପୋ-ର୍ଟ ଅନୁସାରେ ଚଳିତ ବର୍ଷ ଜାତୀୟ ହାରଠୁ ୧୦ ପ୍ରତିଶତ ଆଗରେ ରହିଛି ଓଡ଼ିଶା । ବେପରୁଆ ଗାଡ଼ି ଚାଳନା, ହେଲମେଟ୍‌ ନ ପିନ୍ଧିବା, ମ-ଦ୍ୟ ପା-ନ କରି ଗାଡ଼ି ଚଳାଇବା ଏବଂ ଓଭର୍‌ ସ୍ପିଡ ଆଦି ସାଜିଛି ଦୁର୍ଘ-ଟଣାର ପ୍ରମୁଖ କାରଣ।ମ-ଦ୍ୟପା-ନ କରୁଥିବା ଗାଡି ଚାଳନା, ଦ୍ରୁତ ଗତିରେ ଯିବା, ଟ୍ରାଫିକ ନି-ୟ-ମ ପାଳନ କରିବାକୁ ମନା କରିବା ଏବଂ ବେପରୁଆ ଡ୍ରାଇଭିଂ ହେଉଛି ସଡ଼କ ଦୁର୍ଘ-ଟଣାର ମୁଖ୍ୟ କାରଣ। ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି ରାସ୍ତା ପାର ହେଉଥିବା ସ୍କୁଟର ଉପରେ ମୁହାଁମୁହିଁ ହେବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରିଥିଲେ।

ଆ-ହ-ତ ବାଇକ ଆରୋହୀଙ୍କୁ ଏକ ଘରୋଇ ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ଭର୍ତ୍ତି କରାଯାଇଥିଲା ଏବଂ ଗୁରୁ-ତର ଥିବା କୁହାଯାଉଛି। ତାଙ୍କ ପଛରେ ଥିବା ଅନ୍ୟ ଜଣେ ବାଇକ ଚାଳକ ସାମାନ୍ୟ ଆ-ହ-ତ ହୋଇଥିଲେ।ଏହି ଦୁର୍ଘ-ଟଣାକୁ ଦେଖିଥିବା ଜଣେ ସାକ୍ଷୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସ୍କୁଟର ଆ-ରୋ-ହୀ ରାସ୍ତା ପାର ହେବାବେଳେ ବାଇକ ଆ-ରୋ-ହୀ ଜଣକ ସ୍କୁଟରରେ ବାଇକକୁ ଧ-କ୍କା ଦେବା ପାଇଁ ଏକ ଦୋକାନର ପାହାଚରେ ଚଡି ଯାଇଥିଲେ।

ତେବେ ଦୋକାନ ବାରଣ୍ଡାରେ ପି-ଟି ହୋଇ ପ୍ରାୟ 15 ଫୁଟ୍ ଦୂରରେ ପଡିଥିଲା ଏବଂ ଘ-ଟ-ଣା ସ୍ଥଳରେ ତାଙ୍କର ମୃ-ତ୍ୟୁ ହୋଇଯାଇଥିଲା ।ଫଳସ୍ୱରୂପ ସେ ଆକାଶରେ ଫି-ଙ୍ଗି ହୋଇଯାଇଥିଲେ ଏବଂ ତାଙ୍କର ଜୀବନ ଚାଲିଗଲା ।ତେଣୁ ଗାଡି ଚଳାଇବା ସମୟରେ ନିୟମ ମାନନ୍ତୁ । ହେଲମେଣ୍ଟ ପିନ୍ଧନ୍ତୁ । ଧୀରେ ଧୀରେ ଗାଡି ଚଳାନ୍ତୁ । ଏହା ଦ୍ୱାରା ନିଜେ ନିଜର ଜୀବନ ବଞ୍ଚାଇବା ସହିତ ଅନ୍ୟର ଜୀବନ ମଧ୍ୟ ବଞ୍ଚାଇ ପାରିବ ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *