ବଡ଼ ବଡ଼ ଜାହାଜକୁ ମଧ୍ୟ ଗିଳିଦେଇପାରେ ଏହି ଜୀବ,ଦେଖନ୍ତୁ ଭିଡ଼ିଓ

ଜଏଣ୍ଟ୍ ସ୍କ୍ୱିଡ୍ ପୃଥିବୀର ସବୁଠାରୁ ରହସ୍ୟମୟ ଜୀବ। ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ ଜାଣିଛନ୍ତି ଯେ ସେମାନେ ସମୁଦ୍ରର ଗଭୀରତାରେ ଅଛନ୍ତି କିନ୍ତୁ ୧୦୦୦୦ ଫୁଟ ଗଭୀରତାରେ ମିଳୁ ଯେଉଁଠାରେ ଆଲୋକ ଆଲୋକ ପ୍ରବେଶ କରେ ନାହିଁ । ମହାସାଗରର ଏହି ଅଂଶଟି ଅନ୍ଧକାର ସହିତ ଘେରି ରହିଛି ଏବଂ ସେଥିପାଇଁ ମାନବ ଇତିହାସରେ ବିଶାଳ ସ୍କ୍ୱିଡ୍ ମାତ୍ର 8 ଥର ଦେଖାଯାଇଛି। ୨୦୦୨ ରେ, ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ଜାପାନୀ ବୈଜ୍ଞାନିକମାନଙ୍କର ଏକ ଗୋଷ୍ଠୀ ସେମାନଙ୍କର ପ୍ରାକୃତିକ ବାସସ୍ଥାନରେ ବିଶାଳ ସ୍କ୍ୱିଡ୍ ରେକର୍ଡ କଲେ

ଲୋକମାନେ ସେମାନଙ୍କର ଆକାର ବିଷୟରେ ଜାଣନ୍ତି ନାହିଁ ଏବଂ କିଛି ଲୋକ ସେମାନଙ୍କୁ ସମୁଦ୍ରର କିମ୍ବଦନ୍ତୀ କ୍ରାକେନ୍ ଭାବରେ କଳ୍ପନା କରନ୍ତି। କିଛି ପ୍ରାକୃତିକବାଦୀ ବିଶ୍ବାସ କରନ୍ତି ଯେ କ୍ରାକେନ୍ ର କାହାଣୀ ବାସ୍ତବ ହୋଇପାରେ ଏବଂ କ୍ରାକେନ୍ ଜଏଣ୍ଟ ସ୍କ୍ୱିଡ୍ ଛଡା ଆଉ କିଛି ନୁହେଁ। ଗେଣ୍ଟ୍ ସ୍କ୍ୱିଡ୍ କ୍ରାକେନ୍ ପରି ବଡ ହୋଇପାରେ କି? ଏହିଠାରେ ଆମେ କ୍ରାକେନ୍ ର ରହସ୍ୟ ଏବଂ ଜଏଣ୍ଟ୍ ସ୍କ୍ୱିଡ୍ ସହିତ ଏହାର ସମ୍ପର୍କ ବିଷୟରେ ଆଲୋଚନା କରିଛୁ।

ଜୁନ୍ ୧୮ ରେ, ଏକ ଅନୁସ-ନ୍ଧାନ ଜାହାଜ ପଏଣ୍ଟ ସୁର ଉପରେ ଥିବା ଏକ ଟିମ୍ ନ୍ୟୁ ଓଡିଆନ୍ ଉପକୂଳଠାରୁ ୧୦୦ ମାଇଲ ଦୂରରେ ଥିବା ଏକ ବିଶାଳ ସ୍କ୍ୱିଡ୍, ଆର୍କିଟ୍ୟୁଟିସ୍ ଡକ୍ସର ଫୁଟେଜ୍ କଏଦ କରିଥିଲେ । ଏହାର ପ୍ରାକୃତିକ ବାସସ୍ଥାନରେ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର ଉପରେ ଏକ ବିଶାଳ ସ୍କ୍ୱିଡ୍ ଏବଂ ଆଜି ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଯୁକ୍ତରାଷ୍ଟ୍ରର ଏକ ବୃହତ୍ ସ୍କ୍ୱିଡ୍ ର ରେକର୍ଡିଂ ପାଇଁ ଦୁଇଟି ଅନୁସ-ନ୍ଧାନ ମଧ୍ୟରୁ ଗୋଟିଏ ଓସେନ ରିସର୍ଚ୍ଚ ଆଣ୍ଡ କନ୍ସର୍ଭେସନ୍ ଆସୋସିଏସନର ପ୍ରତିଷ୍ଠାତା ଏଡି ୱିଡର୍ ଏହି ସପ୍ତାହ ଆରମ୍ଭରୁ ନୂତନ ଫୁଟେଜ୍ ଦେଖିଥିବା ପ୍ରଥମ ଲୋକମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ଜଣେ ଥିଲେ। ସେ ମଧ୍ୟ ଦଳର ଜଣେ ସଦସ୍ୟ ଥିଲେ ଯିଏକି ୱିଡର୍ ନିଜେ ବିକଶିତ କରିଥିବା ମେଡୁସା କ୍ୟାମେରା ସିଷ୍ଟମ ବ୍ୟବହାର କରି ଜାପାନର ଓଗାସାୱାରା ଦ୍ୱୀପପୁଞ୍ଜରୁ ୨୦୧୨ ରେ ବିଶାଳ ସ୍କ୍ୱିଡ୍ର ବିଶ୍ୱର ପ୍ରଥମ ଭିଡିଓକୁ ଧରିଥିଲେ

ମେଡୁସା ବିଶାଳ ସ୍କ୍ୱିଡ୍ ପରି ଶିକାରକାରୀଙ୍କୁ ଆକର୍ଷିତ କରିବା ପାଇଁ ଗଭୀର ସମୁଦ୍ରରେ ଭାସୁଥିବା ବାୟୋଲୁମାଇନ୍ସେଣ୍ଟ୍ ଶିକାର ପରି ଦେଖାଯିବା ପାଇଁ ଡିଜାଇନ୍ କରାଯାଇଥିଲା ଯାହା ଦ୍ୱାରା କ୍ଲୋଜ ଅପ୍ ଫୁଟେଜ୍ ଧରାଯାଇ ଅଧ୍ୟୟନ କରାଯାଇପାରିବ । ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଏ ଯେ କ୍ରାକେନର ପ୍ରାଚୀନ ପୁରାଣ, ଜାହାଜ ଏବଂ ସେମାନଙ୍କ ଉପରେ ନାବିକମାନଙ୍କୁ ଗ୍ରାସ କରିବା ପାଇଁ ସମୁଦ୍ରର ରାକ୍ଷସ, ବୃହତ୍ ସ୍କ୍ୱିଡ୍ ରୁ ଉତ୍ପନ୍ନ । ସେମାନେ ସେମାନଙ୍କର ଦୁଇଟି ଖାଇବା ଟେଣ୍ଟାକଲେସ୍ ସହିତ ଶିକାରକୁ ଧରିଥାନ୍ତି ଏବଂ ଦୁର୍ଭାଗ୍ୟଜନକ ପ୍ରାଣୀକୁ ସେମାନଙ୍କ ରାଡୁଲା ସହିତ ଛିଣ୍ଡାଇବା ପୂର୍ବରୁ ଏହାକୁ ସେମାନଙ୍କର ତୀକ୍ଷ୍ଣ, ଶକ୍ତିଶାଳୀ ବିକ୍ ଆଡକୁ ଟାଣନ୍ତି। ରାଡୁଲା ହେଉଛି ଜିଭ ପରି ଅଙ୍ଗ, କ୍ଷୁଦ୍ର, ଦାନ୍ତର ସଂରଚନାରେ ଆଚ୍ଛାଦିତ ଏବଂ ଅଟେ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *