୨୮ ବର୍ଷ ବୟସରେ ଜେ-ଲ୍,୫୭ ବର୍ଷ ବୟସରେ ପ୍ରମାଣିତ ହେଲା ନି-ର୍ଦୋ-ଷ, ଜାଣନ୍ତୁ କେଉଁ ବ୍ୟବସ୍ଥା ପାଇଁ ବଳି ଚଢ଼ିଗଲା ଏହି ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କର ସାରା ଜୀବନ।

ବିହାରର ଗୋପାଳଗଞ୍ଜରୁ ଏଭଳି ଖବର ଭାରତୀୟ ନ୍ୟା-ୟିକ ବ୍ୟବସ୍ଥା ଉପରେ ପ୍ରଶ୍ନବାଚୀ ସୃଷ୍ଟି କରିଛି। 28 ବର୍ଷ ପୂର୍ବେ ଏଠାରେ ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ ହ-ତ୍ୟା ଅଭି-ଯୋଗରେ ଗି-ର-ଫ କରାଯାଇଥିଲା। ଯାହା ବର୍ତ୍ତମାନ କୋର୍ଟ ଦ୍ୱାରା ନିର୍ଦ୍ଦୋ-ଷରେ ଖଲାସ ହୋଇଛି। ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶର ବାସିନ୍ଦା ଏହି ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ 28 ବର୍ଷ ବୟସରେ ଗି-ର-ଫ କରାଯାଇଥିଲା ଏବଂ ବର୍ତ୍ତମାନ 57 ବର୍ଷ ବୟସରେ ତାଙ୍କୁ ମୁକ୍ତ କରାଯାଇଛି। ଏହିପରି ଅନ୍ୟ ଜଣେ ନିରୀହ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ସମଗ୍ର ଜୀବନ ଭାରତୀୟ ନ୍ୟା-ୟିକ ବ୍ୟବସ୍ଥାରେ ହଜିଗଲେ।

ନି-ର୍ଦ୍ଦୋ-ଷରେ ଖଲାସ ହେବା ପରେ କା-ନ୍ଦିବାକୁ ଲାଗିଲେ।

ସୂଚନାନୁସାରେ ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶର ଜଣେ ଯୁବକ ବିହାରର ଗୋପାଳଗଞ୍ଜ ଜେଲରେ ଏକ ଅପ-ହର-ଣ ମା-ମ-ଲାରେ 28 ବର୍ଷ ଧରି ଜଣେ ବ-ନ୍ଦୀ ଭାବେ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଥିଲେ। ଗୁରୁବାର ଦିନ ଅତିରିକ୍ତ ଜିଲ୍ଲା ଏବଂ ଅଧିବେଶନ ବିଚା-ରପ-ତି ବିଶ୍ୱଭୀଭୂତ ଗୁପ୍ତା ତାଙ୍କୁ ନିର୍ଦ୍ଦୋ-ଷରେ ଖଲାସ କରିଛନ୍ତି। ଏହା ସହିତ ପୋ-ଲି-ସର ଏପରି ତ୍ରୁ-ଟି ପାଇଁ କୋର୍ଟ ଟିପ୍ପଣୀ କରିଥିଲେ। କୋର୍ଟର ନିଷ୍ପତ୍ତି ଶୁଣିବା ପରେ ଅଭି-ଯୁକ୍ତ କାନ୍ଦିଲେ।

ଅତିରିକ୍ତ ପବ୍ଲିକ ପ୍ରସିକ୍ୟୁଟର ପରଭେଜ ହାସନ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହି ଶୁଣାଣି ସମୟରେ ପୋ-ଲି-ସ କୋର୍ଟରେ ମା-ମ-ଲା ଉପସ୍ଥାପନ କରିପାରିବ ନାହିଁ କିମ୍ବା ଅ-ନୁସ-ନ୍ଧାନକା-ରୀ ଅଧିକାରୀ ସାକ୍ଷ୍ୟ ଦେବାକୁ କୋର୍ଟକୁ ଆସିବେ ନାହିଁ। ପୋ-ଷ୍ଟମ-ର୍ଟମ କରିଥିବା ଡାକ୍ତରମାନେ ମଧ୍ୟ କୋର୍ଟରେ ହାଜର ହୋଇନଥିଲେ। ପ୍ରତିର-କ୍ଷା ଓକିଲ ରାଘବେନ୍ଦ୍ର ସିହ୍ନା କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହି ମା-ମ-ଲାର ଶୁଣାଣି ଫାଷ୍ଟ ଟ୍ରାକ କୋର୍ଟରେ ଚାଲିଛି। ବର୍ଷ ବର୍ଷ ଧରି ଫାଷ୍ଟ ଟ୍ରାକ କୋର୍ଟ ବନ୍ଦ ଥିବାରୁ ଏହାର ଶୁଣାଣି ବାଧାପ୍ରାପ୍ତ ହୋଇଥିଲା। ଶେଷରେ ଯେତେବେଳେ ଏହି ମା-ମ-ଲା ଅତିରିକ୍ତ ଜିଲ୍ଲା ତଥା ଅଧିବେଶନ ବିଚା-ରପ-ତିଙ୍କ କୋର୍ଟରେ ପହଞ୍ଚିଲା, ସେତେବେଳେ କୋର୍ଟ ଏହାକୁ ଗୁରୁ-ତର ସହ ନେଇ ଶୁଣାଣି ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ।

ଏହି କାରଣରୁ 1993ରେ ହୋଇଥିଲେ ଗି-ର-ଫ

ଗୋପାଳଗଞ୍ଜ ଜିଲ୍ଲାର ଭୋରେ ପୋ-ଲି-ସ ଷ୍ଟେ-ସ-ନର ହରିହରପୁର ଗାଁର ବାସିନ୍ଦା ସୁର୍ଯ୍ୟନାରାୟଣ ଭଗତ ଜୁନ୍ 11, 1993 ରେ ଦେଓରିଆର ବନକଟା ପୋ-ଲି-ସ ଷ୍ଟେ-ସନ ଅନ୍ତର୍ଗତ ଟଡ଼ୱା ଗାଁର ଯୁବକ ବୀରବଲ ଭାଗବତଙ୍କ ସହିତ ମୁଜଫରପୁର ଅଭିମୁଖେ ଯାତ୍ରା କରିଥିଲେ। ସେବେଠାରୁ ସୂର୍ଯ୍ୟନାରାୟଣ ନି-ଖୋ-ଜ ହୋଇଯାଇଥିଲେ। ବହୁ ଖୋଜାଖୋଜି ପରେ ଜୁନ୍ 18, 1993 ରେ, ସୂର୍ଯ୍ୟନାରାୟଣ ଭାଗବତଙ୍କ ପୁଅ ସତ୍ୟନାରାୟଣ ଭଗତଙ୍କ ବିବୃତ୍ତିରେ ଭୋରେ ପୋ-ଲି-ସ ଷ୍ଟେସ-ନରେ ଏକ ମା-ମ-ଲା ରୁ-ଜୁ ହୋଇଥିଲା ଏବଂ ବିରବଲ ଭଗତଙ୍କୁ ନାମିତ ଅଭି-ଯୁକ୍ତ ଭାବରେ ରଖାଯାଇଥିଲା।

ପରେ ଦେଓରିଆ ପୋ-ଲି-ସ ଏକ ଅଜ୍ଞାତ ମୃ-ତଦେ-ହ ଜ-ବତ କରିଥିଲା, ଯାହାର ମା-ମ-ଲା ପଞ୍ଜିକରଣ କରିବା ପରେ ଶ-ବକୁ ପୋତି ଦିଆଯାଇଥିଲା। କିଛି ଦିନ ପରେ ଦେଓରିଆ ପୋ-ଲି-ସରୁ ମିଳିଥିବା ଚିତ୍ର ଆଧାରରେ ସମ୍ପର୍କୀୟମାନେ ଜାଣିଥିଲେ ଯେ ସୂର୍ଯ୍ୟନାରାୟଣ ଭାଗବତଙ୍କ ମୃ-ତଦେ-ହ ପୋତି ଦିଆଯାଇଛି। 27 ଜାନୁଆରୀ 1994 ରେ ଦେଓରିଆ ପୋ-ଲି-ସ କ୍ରାଇମବ୍ରାଞ୍ଚରେ ବିରବଲ ଭଗତଙ୍କୁ ଗି-ର-ଫ କରିଥିଲା। 11 ବର୍ଷ କା-ରାଦ-ଣ୍ଡ ଭୋଗିବା ପରେ ପୋ-ଲି-ସ ରି-ମା-ଣ୍ଡରେ ନେଇ ଗୋପାଳଗଞ୍ଜ ଜେ-ଲରେ ଭର୍ତ୍ତି କରିଥିଲା

ପରିବାର ସଦସ୍ୟ ଭା-ଙ୍ଗିଦେଲେ ସମ୍ପର୍କ।

ଯେତେବେଳେ ଦେଓରିଆର ବାଙ୍କଟା ପୋ-ଲି-ସ ଷ୍ଟେ-ସ-ନର ଟଡୱା ଗାଁର ବାସିନ୍ଦା ବିରବଲ ଭଗତଙ୍କୁ ପୋ-ଲି-ସ ଗି-ର-ଫ କରିଥିଲା, ସେତେବେଳେ ତାଙ୍କୁ ମାତ୍ର 28 ବର୍ଷ ହୋଇଥିଲା। ବର୍ତ୍ତମାନ ତାଙ୍କୁ 57 ବର୍ଷ ବୟସରେ ଜେ-ଲରୁ ମୁକ୍ତ କରାଯାଇଛି। ଜେ-ଲରେ ରହିବା ସମୟରେ ତାଙ୍କ ପିତାମାତାଙ୍କର ମୃ-ତ୍ୟୁ ଘଟିଥିଲା, କିନ୍ତୁ ସେ କାନ୍ଧ ମଧ୍ୟ ଦେଇପାରିନଥିଲେ କାରଣ ପରିବାର ସଦସ୍ୟ ମଧ୍ୟ ବିରବଲଙ୍କ ସହ ସମ୍ପର୍କ ଭାଙ୍ଗିଦେଇଥିଲେ।

ନ୍ୟାୟ ବ୍ୟବସ୍ଥା ଉପରେ ପ୍ରଶ୍ନ।

ଏବେ ପ୍ରଶ୍ନ ଉଠିଛି ଯେ ବୀରବଲ ଭଗତ ବର୍ତ୍ତମାନ କୁଆଡେ ଯିବେ? ସବୁଠାରୁ ବଡ ପ୍ରଶ୍ନ ହେଉଛି, ଜଣେ ନିରୀହ ନାଗରିକଙ୍କ ଜୀବନ ନ-ଷ୍ଟ କରିବାର ଦାୟିତ୍ୱ କିଏ ଗ୍ରହଣ କରିବ? ଏହି ମା-ମ-ଲା ନ୍ୟା-ୟ ତନ୍ତ୍ରରେ ଉପସ୍ଥିତ ବ୍ୟବସ୍ଥା ଉପରେ ଗୁରୁ-ତର ପ୍ରଶ୍ନ ସୃଷ୍ଟି କରିଛି।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *