ଝିଅଟି ନିଜ ପିତାର ଛୋଟ ବ୍ୟବସାୟକୁ କଲା 3000 କୋଟିରା କମ୍ପାନୀରେ ପରିଣତ,ଜାଣନ୍ତୁ କଣ ଥିଲା ସଫଳତାର ରହସ୍ୟ !

ଆଜିର ଯୁଗରେ ଝିଅମାନେ ପୁଅମାନଙ୍କ ପଛରେ ଆଉ ନାହାଁନ୍ତି। ଗୋଟିଏ ଝିଅ ଭାବରେ ଆଜିର ମହିଳାମାନେ ସେମାନଙ୍କ ପିତାମାତାଙ୍କ ପାଇଁ ସବୁଠାରୁ ବଡ ସମର୍ଥନ କାରଣ ହେଉଛି ସେମାନେ ନିଜ ପରିବାରର ଉନ୍ନତି ପାଇଁ ସର୍ବଦା ବଳିଦାନ ଦେବାକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ। ଆଜିର ସମୟରେ ଝିଅମାନେ ଅନେକ କ୍ଷେତ୍ରରେ ସେମାନଙ୍କ ପିତାମାତାଙ୍କ ସହିତ ନିଜ ଦେଶର ନାମ ଗର୍ବିତ କରୁଛନ୍ତି।

ଆଜି ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ ଏହି ଆର୍ଟିକିଲ ମାଧ୍ୟମରେ ଜଣାଇବାକୁ ଯାଉଛୁ ଜଣେ ମହିଳାଙ୍କ କାହାଣୀ ଯିଏ ଡାକ୍ତର ନୁହଁନ୍ତି କିନ୍ତୁ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟସେବା ଠାରୁ କିଛି ବଡ କରିବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି କାରଣ ସେ ଡାକ୍ତରଙ୍କ ପରିବାରରୁ ଆସିଛନ୍ତି। ଆମେ କହୁଥିବା ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ନାମ ହେଉଛି ଆମିରା ଶାହା। ଆମିରା ଶାହାଙ୍କ ଏକ କ୍ରାନ୍ତିକାରୀ ଚିନ୍ତାଧାରା ମହିଳା ଯିଏକି ତାଙ୍କ ପିତାଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ପରିଚାଳିତ ଏକ ଛୋଟ ଲାବୋରେଟୋରୀକୁ 3000 କୋଟିର ବହୁରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ କମ୍ପାନୀରେ ପରିଣତ କରିଥିଲେ।

ଅମିରା ଶାହାଙ୍କ ପିତାଙ୍କ ନାମ ଡକ୍ଟର ସୁଶୀଲ ଶାହା। ଏହା 1980 ରେ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା। ମେଡିକାଲ କଲେଜରୁ ସ୍ନାତକ ହାସଲ କରିବା ପରେ ସୁଶୀଲ ଶାହା ଦେଶର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସେବାକୁ କିଛି ଅଲଗା କରିବାକୁ ପ୍ରେରଣା ଦେଇଥିଲେ। ତାପରେ ଆମେରିକାରେ ଅଧ୍ୟୟନ କରି ଫେରିବା ପରେ ସେ “ସୁଶୀଲ ଶାହା ପ୍ରୟୋଗଶାଳା” ନାମକ ଏକ ପାଥୋଲୋଜି ଲାବୋରେଟୋରୀର ମୂଳଦୁଆ ପକାଇଲେ। ଏହି ମୂଳଦୁଆ ସେ ନିଜ ଗ୍ୟାରେଜରୁ କାମ କରିବା ଆରମ୍ଭ କଲେ ଏବଂ ରୋଷେଇ ଘରକୁ କ୍ଲିନିକ୍ ଭାବରେ ବ୍ୟବହାର କଲେ।

ସେହି ସମୟରେ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଜଗତରେ ଲାବୋରେଟୋରୀ ଟେକ୍ନୋଲୋଜି ଆଣିଥିବା ସେ ପ୍ରଥମ ଡାକ୍ତର ଥିଲେ। ଝିଅ ଅମିରା ଶାହାଙ୍କୁ ଉତ୍କୃଷ୍ଟ ଶିକ୍ଷା ଦେବା ସହିତ ଡକ୍ଟର ଶାହା ତାଙ୍କ ବ୍ୟବସାୟ ବିଷୟରେ ସର୍ବଦା ସଚେତନ କରାଉଥିଲେ। ଆମେରିକାରେ ଅଧିକ ଅଧ୍ୟୟନ ପାଇଁ ଅମିରା ଶାହା ସେଠାରେ ରହିଥିଲେ ଏବଂ ଟେକ୍ସାସ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟରୁ ସ୍ନାତକ ହାସଲ କରିବା ପରେ ସେ ବହୁରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ଫାର୍ମ ଗୋଲ୍ଡମ୍ୟାନ୍ ଫାଉଣ୍ଡେସନ୍ ସହିତ କ୍ୟାରିୟର ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ।

ଅମିରା ଶାହା ସେଠାରେ କିଛି ବର୍ଷ କାମ କରିବା ପରେ 2001 ରେ ଭାରତ ଫେରିଥିଲେ। ଅବଶ୍ୟ ସେହି ସମୟରେ ସୂଚନା ପ୍ରଯୁକ୍ତିବିଦ୍ୟା ଏବଂ ଅଲଗା ଟେକନିକ ଇତ୍ୟାଦି ଦେଶ ଭିତରେ ବହୁତ କମ୍ ଉପସ୍ଥିତି ଥିଲା। ଡକ୍ଟର ଶାହା ନି ସନ୍ଦେହରେ କିଛି ନୂଆ କରୁଥିଲେ କିନ୍ତୁ ତାଙ୍କର ପ୍ରକ୍ରିୟା ପୁରୁଣା ଥିଲା। ଦକ୍ଷିଣ ମୁମ୍ବାଇରେ 1500 ବର୍ଗଫୁଟ ଲାବୋରେଟୋରୀ ଅସ୍ଥାୟୀ ଆଧାରରେ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା। ଅବଶ୍ୟ ଏହା ସେହି ଅଞ୍ଚଳର ଏକମାତ୍ର ଲାବୋରେଟୋରୀ ଥିଲା ଏବଂ ଲୋକଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ବିଶ୍ୱାସ ସୃଷ୍ଟି କରିବାରେ ସଫଳ ହୋଇଥିଲା।

ସମଗ୍ର ଭାରତରେ ନିଜର ଲାବୋରେଟୋରୀର ଏକ ଶୃଙ୍ଖଳା ନିର୍ମାଣ କରିବା ଡକ୍ଟର ଶାହାଙ୍କର ଇଚ୍ଛା ଥିଲା କିନ୍ତୁ ସେ ଏହାକୁ ବିସ୍ତାର କରିବାର ପ୍ରକ୍ରିୟା ବୁଝିପାରିନଥିଲେ। ସେତେବେଳେ ଅମିରା ଶାହା ତାଙ୍କ ପିତାଙ୍କ ଏହି ସ୍ୱପ୍ନକୁ ପୂରଣ କରିବା ପାଇଁ ଡିଜିଟାଲ ଦୁନିଆର ଉପକରଣ ବ୍ୟବହାର କରି “ଡକ୍ଟର ସୁଶୀଲ ଶାହା ଲାବୋରେଟୋରୀକୁ “ମେଟ୍ରୋପଲିସ୍ ହେଲଥ କେୟାର” ଭାବରେ ନାମିତ କରାଯାଇଛି। ସମୟ ଯେତିକି ଆଗକୁ ବଢ଼ିବାକୁ ଲାଗିଲା ସମଗ୍ର ଦେଶରେ ଏହାର ଲାବୋରେଟୋରୀକୁ ବିସ୍ତାର କରି ଏକ ଶୃଙ୍ଖଳା ନିର୍ମାଣ କରିଚାଲିଲା ଏବଂ କିଛି ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ କମ୍ପାନୀ ଲୋକଙ୍କ ବିଶ୍ୱାସ ଜିତିବାକୁ ସକ୍ଷମ ହୋଇଥିଲା।

ଯଦି ଆମେ ବର୍ତ୍ତମାନ ସମୟ ବିଷୟରେ ଆଲୋଚନା କରିବା ମେଟ୍ରୋପଲିସ୍ ହେଲଥ କେୟାରର ବ୍ୟବସାୟ 25 ରୁ ଅଧିକ ଦେଶରେ ବିସ୍ତାର ହୋଇଛି। କେବଳ ଏତିକି ନୁହେଁ 4000 ରୁ ଅଧିକ ଲୋକଙ୍କୁ ଚାକିରି ଯୋଗାଇଦେବା ପାଇଁ କମ୍ପାନୀ ଦୁନିଆର ସବୁଠୁ ବଡ ପାଥୋଲୋଜି ଲ୍ୟାବ ମଧ୍ୟରୁ ଅନ୍ୟତମ। ଏହିପରି ଭାବରେ ଆମିରା ଶାହା ତାଙ୍କ ପିତାଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିବା ଏକ ଛୋଟ ଲ୍ୟାବକୁ 3000 କୋଟି ସାମ୍ରାଜ୍ୟରେ ପରିଣତ କରିଥିଲେ। ଆଜି ଆମୀରା ଶାହା ଦୁନିଆର ସବୁଠାରୁ ପ୍ରଭାବଶାଳୀ ମହିଳା ଉଦ୍ୟୋଗୀ ତାଲିକାରେ ସ୍ଥାନ ପାଇଛନ୍ତି।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *