“ହେଲୋ ରୁଷ ଖଳନାୟକ, ମୁଁ ଆସୁଛି..”, କ’ଣ ଏକ ପିଶାଚ ଋଷର ୧୦ଟି ପ୍ରାଇଭେଟ ଜେଟକୁ ବର୍ବାଦ କରିଦେଲା !

ୟୁକ୍ରେନରେ ୠଷର ଆକ୍ରମଣ ପରେ କିଛି ଦିନ ହେବ ଚର୍ଚ୍ଚା ଚାଲିଛି ଯେ Ghost of Kyiv ନାମକ ଜଣେ ଯୁଦ୍ଧ ବିମାନ ପାଇଲଟ୍ 10 ଟି ଋଷ ଯୁଦ୍ଧ ବିମାନକୁ ବର୍ବାଦ କରିଦେଇଛି। ଅବଶ୍ୟ ଏହା ନିଶ୍ଚିତ ହୋଇନାହିଁ ଏବଂ ଅନେକ ଲୋକ ଏହାକୁ ଏକ କାଳ୍ପନିକ କାହାଣୀ ବୋଲି ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି। କିନ୍ତୁ ଏହି ସମୟ ମଧ୍ୟରେ, ଯେତେବେଳେ ୟୁକ୍ରେନର ସୁରକ୍ଷା ବଳ ଏହି ଛବି ପୋଷ୍ଟ କରିଥିଲେ ସେତେବେଳେ ୟୁକ୍ରେନର ‘ପିଶାଚ’ ବିଷୟରେ ଆଲୋଚନା ପୁଣି ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା। ଏହି ‘ପିଶାଚ’ ମଧ୍ୟ ୟୁକ୍ରେନ ସୈନ୍ୟ ତଥା ସାଧାରଣ ଲୋକଙ୍କ ପାଇଁ ସାହସର ପ୍ରତୀକ ପାଲଟିଛି, ଯାହା ବର୍ତ୍ତମାନ ଋଷର ଆକ୍ରମଣର ସମ୍ମୁଖୀନ ହୋଇଛି। ଏହି ପ୍ରତୀକ ୟୁକ୍ରେନର ସମଗ୍ର ବାୟୁସେନା ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ବ୍ୟବହୃତ ହେଉଛି।

ୟୁକ୍ରେନର ସେନା ଏହି ଚିତ୍ର ସେୟାର କରିଛନ୍ତି।

ୟୁକ୍ରେନର ସଶସ୍ତ୍ର ବାହିନୀର ଜେନେରାଲ୍ ଷ୍ଟାଫ୍ ଏହାର ଯାଞ୍ଚ ହୋଇଥିବା ଫେସବୁକ୍ ଆକାଉଣ୍ଟରୁ ଏକ ଚିତ୍ର ପୋଷ୍ଟ କରିଛନ୍ତି। ଏହି ଚିତ୍ରରେ ଜଣେ ଯୁଦ୍ଧ ବିମାନ ପାଇଲଟ୍ ଦେଖାଯାଇଛି। ଏହି ଚିତ୍ରର କ୍ୟାପସନ୍ ହେଉଛି- “ହେଲୋ ଋଷି ଖଳନାୟକ, ମୁଁ ତୁମର ପ୍ରାଣ ପାଇଁ ଆସୁଛି”- କିବି ପିଶାଚ!’ ଏହି ଚିତ୍ର ସୋସିଆଲ ମିଡିଆରେ ଭାଇରାଲ ହୋଇଛି। ଏହି ଚିତ୍ର ଗୋଟିଏ ଦିନରେ ଫେସବୁକ୍ ପେଜରେ 7700 ରୁ ଅଧିକ ଥର ସେୟାର କରାଯାଇଛି।

ତେବେ ୟୁକ୍ରେନର ସୁରକ୍ଷା ବାହିନୀ ଦ୍ୱାରା ପୋଷ୍ଟ କରାଯାଇଥିବା ଚିତ୍ର ପାଇଲଟଙ୍କ ନାମ କିମ୍ବା ପରିଚୟ ପ୍ରକାଶ କରି ନାହିଁ। ଏଥିରେ ଜଣେ ପାଇଲଟ୍ ଅକ୍ସିଜେନ୍ ମାସ୍କ ପିନ୍ଧି ଡାର୍କ ୱାଇଜରସହିତ କାଁକପିଟ ରେ ଦେଖାଯାଉଛନ୍ତି। ସେ ଏକ MiG-29 ଜେଟରେ ବସିଥିବା ଜଣାପଡିଛି

ୟୁକ୍ରେନ ଅନେକ ୠଷର ଯୁଦ୍ଧ ବିମାନକୁ ବର୍ବାଦ କରିବାର ଦାବି

ୟୁକ୍ରେନ ଅନେକ ୠଷର ବିମାନକୁ ବର୍ବାଦ କରିଥିବା ଦାବି କରିଛି। ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ ରୁଷୋ-ୟୁକ୍ରେନ ଯୁଦ୍ଧ ଆରମ୍ଭ ହେବା ବେଳକୁ ୠଷର ପ୍ରାୟ 1200 ଯୁଦ୍ଧ ଜାହାଜ ଥିଲା। ଏହି ସମୟରେ ୟୁକ୍ରେନରେ କେବଳ 124 ଯୁଦ୍ଧ ବିମାନ ଥିଲା।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *