LPG ସିଲିଣ୍ଡର ଉପରେ ପୁଣିଥରେ ଆରମ୍ଭ ହେଲା ସବସିଡ଼ି ! ଆକାଉଣ୍ଟରେ ଆସିବାକୁ ଲାଗିଲାଣି ଟଙ୍କା, ଏପରି କରନ୍ତୁ ଚେକ !

LPG ବ୍ୟବହାର କରୁଥିବା ଗ୍ରାହକଙ୍କ ପାଇଁ ଏକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଖବର ଅଛି। ବଢୁଥିବା ମୁଦ୍ରାସ୍ଫୀତି ମଧ୍ୟରେ ଏଲପିଜି ସବସିଡି ବର୍ତ୍ତମାନ ଗ୍ରାହକଙ୍କ ଆକାଉଣ୍ଟରେ ଆସୁଛି। ଏହା ପୂର୍ବରୁ ମଧ୍ୟ ଏଲପିଜି ସବସିଡି ଆସୁଥିଲା କିନ୍ତୁ ଅନେକ ଗ୍ରାହକଙ୍କ ଆକାଉଣ୍ଟରେ ସବସିଡି ନ ପାଇବା ନେଇ କ୍ରମାଗତ ଭାବରେ ଅଭିଯୋଗ ଆସୁଥିଲା। ବର୍ତ୍ତମାନ ସବସିଡି ପୁଣି ଥରେ ଆରମ୍ଭ ହେବା ପରେ ଏହି ଅଭିଯୋଗ ଆସିବା ବନ୍ଦ ହୋଇଯାଇଛି। ଆପଣ କିପରି ଘରେ ବସି ସବସିଡି ଯାଞ୍ଚ କରିପାରିବେ ତାହା ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା।

ସିଲିଣ୍ଡର ପିଛା 79.26 LPG ଗ୍ୟାସ ଗ୍ରାହକଙ୍କୁ ସବସିଡି ଭାବରେ ଦିଆଯାଉଛି। କିନ୍ତୁ ଗ୍ରାହକମାନେ ବିଭିନ୍ନ ସବସିଡି ପାଇଛନ୍ତି। ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଲୋକମାନେ ଅଲଗା ଅଲଗା ସବସିଡି ପାଉଛନ୍ତି ଯାହାକୁ ନେଇ ଲୋକ ଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱରେ ଅଛନ୍ତି। ବାସ୍ତବରେ ଅନେକ ଲୋକ 79.26 ଟଙ୍କା ସବସିଡି ନେଉଥିବାବେଳେ ଅନେକ ଲୋକ 158.52 ଟଙ୍କା କିମ୍ବା 237.78 ଟଙ୍କା ସବସିଡି ପାଉଛନ୍ତି। ତଥାପି ସବସିଡି ଆପଣଙ୍କ ଆକାଉଣ୍ଟରେ ଆସିଛି କି ନାହିଁ ଆପଣ ଏହାକୁ ଏକ ସହଜ ପ୍ରକ୍ରିୟା ସହିତ ଯାଞ୍ଚ କରିପାରିବେ।

ଘରେ ବସି ଚେକ କରନ୍ତୁ ଅପଡେଟ।

ଘରେ ବସି ଆକାଉଣ୍ଟରେ ଆପଣ ସହଜରେ ସବସିଡି ଚେକ କରିପାରିବେ। ସବସିଡି (LPG Gas Subsidy Update) ଆପଣଙ୍କ ଆକାଉଣ୍ଟରେ ଆସୁଛି କି ନାହିଁ ଆପଣ କିପରି ସହଜରେ ଜାଣିପାରିବେ।

ଏପରି ଚେକ କରନ୍ତୁ ଆକାଉଣ୍ଟ ରେ ସବସିଡ଼ି।

1. ସର୍ବପ୍ରଥମେ www.mylpg.in ଖୋଲନ୍ତୁ।

2. ବର୍ତ୍ତମାନ ଆପଣ ସ୍କ୍ରିନର ଡାହାଣ ପାର୍ଶ୍ୱରେ ଗ୍ୟାସ୍ କମ୍ପାନୀଗୁଡିକର ଗ୍ୟାସ୍ ସିଲିଣ୍ଡରର ଫଟୋ ଦେଖିବେ।

3. ଏଠାରେ ଆପଣ ଆପଣଙ୍କର ସର୍ଭିସ ପ୍ରଭାଇଡର ଗ୍ୟାସ୍ ସିଲିଣ୍ଡରର ଫଟୋ ଉପରେ କ୍ଲିକ୍ କରନ୍ତୁ।

4. ଏହା ପରେ ସ୍କ୍ରିନରେ ଏକ ନୂଆ ୱିଣ୍ଡୋ ଖୋଲିବ ଯାହା ଆପଣଙ୍କର ଗ୍ୟାସ ସର୍ଭିସ ପ୍ରଭାଇଡରଙ୍କର ହେବ।

5. ବର୍ତ୍ତମାନ ଉପର ଡାହାଣରେ ସାଇନ୍-ଇନ୍ ଏବଂ ନୂଆ ୟୁଜର୍ ଅପ୍ସନ୍ ଉପରେ ଟ୍ୟାପ୍ କରନ୍ତୁ।

6. ଯଦି ଆପଣ ଏଠାରେ ଆପଣଙ୍କର ID ସୃଷ୍ଟି କରିସାରିଛନ୍ତି, ତେବେ ସାଇନ୍ ଇନ୍ କରନ୍ତୁ। ଯଦି ଆପଣଙ୍କର ID ନାହିଁ, ତେବେ ଆପଣ ନୂଆ ୟୁଜର୍ ଉପରେ ଟ୍ୟାପ୍ କରି ୱେବସାଇଟ୍ କୁ ଲଗ୍ଇନ୍ କରିପାରିବେ।

7. ବର୍ତ୍ତମାନ ଆଉ ଏକ ୱିଣ୍ଡୋ ଆପଣଙ୍କ ସାମ୍ନାରେ ଖୋଲିବ, ଡାହାଣ ପାର୍ଶ୍ୱରେ ଭ୍ୟୁ ସିଲିଣ୍ଡର ବୁକିଂ ହିଷ୍ଟ୍ରି ଉପରେ ଟ୍ୟାପ୍ କରନ୍ତୁ।

8. ଏଠାରେ ଆପଣଙ୍କୁ ସିଲିଣ୍ଡର ଉପରେ କେତେ ସବସିଡି ଦିଆଯାଇଛି ଏବଂ ଏହା କେବେ ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଛି ସେ ସମ୍ବନ୍ଧରେ ସୂଚନା ପାଇବେ।

9. ଏହା ସହିତ ଯଦି ଆପଣ ଗ୍ୟାସ୍ ବୁକ୍ କରିଛନ୍ତି ଏବଂ ଆପଣ ସବସିଡି ଟଙ୍କା ପାଇ ନାହାଁନ୍ତି, ତେବେ ଆପଣ ଫିଡ଼ବ୍ୟାକ (Feed back) ବଟନ୍ ଉପରେ କ୍ଲିକ୍ କରିପାରିବେ।

10. ବର୍ତ୍ତମାନ ସବସିଡି ଟଙ୍କା ମିଳିନଥିବାର ଅଭିଯୋଗ ମଧ୍ୟ କରିପାରିବେ।

11. ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଆପଣ ଏହି ଟୋଲ୍ ଫ୍ରି ନମ୍ବର 18002333555 କୁ କଲ କରି ଏକ ଅଭିଯୋଗ ପଞ୍ଜିକରଣ କରିପାରିବେ।

କାହିଁକି ବନ୍ଦ ହୁଏ ସବସିଡ଼ି।

ଯଦି ଆପଣଙ୍କର ସବସିଡି ଆସିନାହିଁ, ତେବେ ଆପଣଙ୍କ ସବସିଡି କାହିଁକି ବନ୍ଦ ହୋଇଛି ତାହା ଜାଣିବା ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ। LPG ଆଧାରରେ ସବସିଡି ବନ୍ଦ ହେବାର ସବୁଠାରୁ ବଡ କାରଣ ହେଉଛି LPG ସହ ଯଦି ଆଧାର ଲିଙ୍କ ହୋଇନଥିବ ତେବେ ସବସିଡ଼ି ମିଳେନାହିଁ। ଯେଉଁମାନଙ୍କର ବାର୍ଷିକ ଆୟ 10 ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା କିମ୍ବା ତାଠାରୁ ଅଧିକ ସେମାନଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ସବସିଡି ଦିଆଯାଉ ନାହିଁ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *