ପୋଲିସ ଫୋର୍ସରେ ଭର୍ତ୍ତିହେଲେ ଏହି ୫ ବର୍ଷର ନିରୀହ ଛୁଆ, ଏବେ ମିଳିବ ଅଧା ବେତନ

ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶର ଜଣେ 5 ବର୍ଷର ଶିଶୁ ପୋଲିସ୍ କନଷ୍ଟେବଳ ଭାବରେ ପୋଷ୍ଟ ପାଇ ଇତିହାସ ସୃଷ୍ଟି କରିଛନ୍ତି। ଏହି ଶିଶୁକୁ ନିଯୁକ୍ତି ପତ୍ର ଦେବାବେଳେ ଯେତେବେଳେ ପୋଲିସ୍ ପଚାରିଲା ଯେ ତୁମେ ପୋଲିସ୍ ଚାକିରି କରିବାକୁ ଚାହୁଁଛ କି, ସେ ପ୍ରଥମେ ହାତରେ ଯୋଡି କୃତଜ୍ଞତା ଜଣାଇଲା ଏବଂ ତାପରେ ଖୁସି ରେ କହିଲା- ହଁ। ଶିଶୁର ଏହି ନିରୀହ ଶୈଳୀକୁ ଦେଖି ସେଠାରେ ଉପସ୍ଥିତ ଲୋକଙ୍କ ହୃଦୟକୁ ଛୁଇଁଗଲା। ସେଠାରେ ଉପସ୍ଥିତ ଥିବା ମାଆ ର ଆଖିରେ ଲୁହ ଆସିଗଲା।ସମଗ୍ର ବିଷୟଟି ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା।

2017 ରେ ହୋଇଥିଲା ପିତାଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ।

2017 ରେ ପୋଲିସରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଥିବାବେଳେ ତାଙ୍କ ପିତାଙ୍କ ହୃଦଘାତରେ ମୃତ୍ୟୁ ହେବା ପରେ ଜଣେ 5 ବର୍ଷର ବାଳକକୁ ଅନୁକମ୍ପା ନିଯୁକ୍ତ ମିଳିଛି। ମଙ୍ଗଳବାର ଦିନ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ଅଧୀକ୍ଷକ ସୁନୀଲ କୁମାର ଜେନା ଦୟାଳୁ ନିଯୁକ୍ତି ପତ୍ର ଦେଇ ପୋଲିସ ଲାଇନରେ ପୋଷ୍ଟ କରିଛନ୍ତି

ମାଆଙ୍କର ପରିଶ୍ରମ ଦେଲା ଫଳ।

ସୂଚନାନୁସାରେ 23 ଫେବୃଆରୀ 2017 ରେ କୁହିଆ ଛପରା ତହସିଲ ଲକ୍ଷ୍ମନାଦୋନ ଜିଲ୍ଲାର କନଷ୍ଟେବଳ ଡ୍ରାଇଭର ଶ୍ୟାମ ସିଂ ହୃଦଘାତରେ ମୃତ୍ୟୁବରଣ କରିଥିଲେ। ତାଙ୍କ ସ୍ୱାମୀଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ପରେ ପତ୍ନୀ ସାବିତା ମାର୍କମ୍ ତାଙ୍କର 5 ବର୍ଷର ପୁଅ ଗଜେନ୍ଦ୍ର ମାର୍କମ ର ପୋଲିସ୍ ଚାକିରୀ କରିବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଥିଲେ। ନରସିଂହପୁରରେ କୌଣସି ଖାଲି ସ୍ଥାନ ନ ଥିବାରୁ କଟନୀରେ ପୋଷ୍ଟିଂ ପାଇଁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶନାମା ଗ୍ରହଣ କରାଯାଇଥିଲା। ଯାହା ଉପରେ ମଙ୍ଗଳବାର ଦିନ ପୋଲିସ ଅଧୀକ୍ଷକ ସୁନୀଲ କୁମାର ଜେନ ଙ୍କୁ ଆବଶ୍ୟକୀୟ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଗ୍ରହଣ କରିବାବେଳେ ତାଙ୍କ ମାଆଙ୍କ ଉପସ୍ଥିତିରେ ଜଣେ 5ବର୍ଷର ବାଳକକୁ ଅନୁକମ୍ପା ନିଯୁକ୍ତି ପତ୍ର ପ୍ରଦାନ କରିଥିଲେ।

ପୋଲିସ୍ ଲାଇନରେ ରହିବେ, ପାଠ ମଧ୍ୟ ପଢ଼ିବେ।

ଶିଶୁ କନଷ୍ଟେବଳ ଗଜେନ୍ଦ୍ରଙ୍କୁ ପୋଲିସ ଲାଇନରେ ପୋଷ୍ଟ କରାଯାଇଛି ବୋଲି ଏସପି କହିଛନ୍ତି। ଶିଶୁ କନଷ୍ଟେବଳ କୌଣସି କାମ କରିବେ ନାହିଁ, ସେ ତାଙ୍କ ମାଆଙ୍କ ସହ ପୋଲିସ ଲାଇନର କ୍ୱାର୍ଟରରେ ପାଠ ପଢିବେ।

18 ବର୍ଷ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଅଧା ଦରମା ତାପରେ ଫୁଲ ଦରମା।

ଯେତେବେଳେ ପିଲାଟିକୁ 18 ବର୍ଷ ବୟସ ହେବ ଏବଂ ଶିକ୍ଷାଗତ ଯୋଗ୍ୟତା ସହିତ ଶାରୀରିକ ସୁସ୍ଥତା ହାସଲ କରିବ, ସେତେବେଳେ ଏକ ସାର୍ଟିଫିକେଟ୍ ଆଧାରରେ କନଷ୍ଟେବଳ ପଦରେ ପୋଷ୍ଟିଂ କରାଯିବ। ଶିଶୁ କନଷ୍ଟେବଳ 7 ହଜାର ବେତନ ପାଇବେ ଅର୍ଥାତ 19 ହଜାର 500 ଟଙ୍କାର ଅଧା ପାଇବେ ଏବଂ ସର୍ତ୍ତ ଅନୁଯାୟୀ ସରକାରଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଅନୁମୋଦିତ ଭତା ମଧ୍ୟ ମିଳିବ।

ବିଶେଷ କଥାଟି ହେଲା ନିଯୁକ୍ତି ପତ୍ର ଦେବାବେଳେ ଯେତେବେଳେ ଏସପି ଶିଶୁ କନଷ୍ଟେବଳଙ୍କୁ ପଚାରିଥିଲେ ଯେ ସେ ପୋଲିସର କାମ କରିବେ କି ନାହିଁ, ସେତେବେଳେ ପିଲାଟି ହଁ କହିଲା ଏବଂ ହାତ ଯୋଡି ନମସ୍କାର କଲା। ଯେଉଁଥିରେ ମାଆଙ୍କ ଆଖିରେ ମଧ୍ୟ ଲୁହ ଆସିଗଲା। ମାତା ସବିତା ମାର୍କମ୍ କହିଛନ୍ତି ଯେ ମୁଁ ମୋ ପୁଅକୁ ପୋଲିସରେ ଉନ୍ନତ ସେବା ଦେବା ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିବି। ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ପିଲାଟିକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିବାରେ ମୁଁ କୌଣସି ଉଣା କରିବି ନାହିଁ। ମୋ ପୁଅ ଜଣେ ଭଲ ପୋଲିସ୍ ଅଫିସର ହେବ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *