ଦୁଇ ଭାଇଙ୍କର ଅମର ପ୍ରେମ : ଏକାଠି ବଞ୍ଚିବେ, ଏକାଠି ମରିବେ, କିନ୍ତୁ 3 ମିନିଟର ବ୍ୟବଧାନରେ ହେଲା ଉଭୟଙ୍କର ରହସ୍ୟ ପରି ମୃତ୍ୟ,ଜାଣନ୍ତୁ ପୁରା ଘଟଣା

କୁହାଯାଏ ଯଦି ପ୍ରେମ ସତ୍ୟ ଏବଂ ନିବିଡ଼ ହୋଇଥାଏ ତେବେ ଏହା ଅମର ହୋଇଯାଏ। ରାଜସ୍ଥାନର ଦୁଇ ଭାଇଙ୍କ ପ୍ରେମ ମଧ୍ୟ ଏତେ ନିବିଡ଼ ଏବଂ ସତ୍ୟ ଥିଲା ଯେ ଏହା ଅମର ହୋଇଗଲା। ଉଭୟ ଭାଇ ସେମାନଙ୍କର ପିଲାଦିନ, ଯୌବନ ଏବଂ ବୃଦ୍ଧାବସ୍ଥାକୁ ଏକାଠି ବିତାଇଲେ ଏବଂ ଯେତେବେଳେ ମୃତ୍ୟୁ ସମୟ ଆସିଲା ସେମାନେ ଏକାଠି ମରିଥିଲେ। ଉଭୟ ଭାଇ ଗୋଟିଏ ଦିନରେ କେବଳ 3-4 ମିନିଟର ପାର୍ଥକ୍ୟ ନେଇ ଶେଷ ନିଶ୍ୱାସ ନେଇଥିଲେ। ତାଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଲୋକଙ୍କ ପାଇଁ ଏକ ରହସ୍ୟ ହୋଇ ରହିଛି ସେମାନେ ବୁଝିପାରୁନାହାନ୍ତି ଯେ 3-4 ମିନିଟର ବ୍ୟବଧାନରେ ଉଭୟ ଭାଇ କିପରି ମରିପାରିବେ। ସମଗ୍ର ବିଷୟଟି ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା।

ଦୁଇ ଭାଇଙ୍କ ଆମର ପ୍ରେମ

ଏହି ଅମର ପ୍ରେମ କାହାଣୀ ରାଜସ୍ଥାନର ସିରୋହି ଜିଲ୍ଲାର ରେଭଦର ସବଡିଭିଜନର ନାଗାନି ଗ୍ରାମରେ ରହୁଥିବା ଦୁଇ ଭାଇଙ୍କ ବିଷୟରେ ଅଟେ। ଏଠାରେ ରାୱତାରାମ ଏବଂ ହିରାରାମ ଦେବସି ନାମକ ଦୁଇ ଭାଇ ରହୁଥିଲେ। ପିଲାଦିନରୁ ଦୁଇ ଭାଇଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଏତେ ପ୍ରେମ ଥିଲା ଯେ କେବଳ ତାଙ୍କ ଗାଁ ନୁହେଁ ନିକଟସ୍ଥ ଗାଁରେ ମଧ୍ୟ ଉଦାହରଣ ଦିଆଯାଉଥିଲା। ଏପରିକି ତାଙ୍କ ନାମରେ ଶପଥ ମଧ୍ୟ ଗ୍ରହଣ କରାଯାଉଥିଲା। ଏହା ଏକ ଅଦ୍ଭୁତ ରହସ୍ୟ ଯେ ଉଭୟ ଭାଇଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ମଧ୍ୟ ତିନିରୁ ଚାରି ମିନିଟ ମଧ୍ୟରେ ତିନି ଦିନ ପୂର୍ବରୁ ସ୍ୱାଭାବିକ ଭାବରେ ଘଟିଥିଲା।

ଏକାଠି ବଞ୍ଚିବା, ଏକାଠି ମାରିବା।

ଏହି ଦୁଇ ଭାଇଙ୍କର ପିଲାଦିନ ଏକାଠି କଟିଥିଲା। ଏକାଠି ରହିବା ସେମାନଙ୍କର ଦୈନଦିନ କାର୍ଯ୍ୟ ପରି ଏକ ଅଂଶ ଥିଲା। ସେ ପିଲାଦିନେ ଯାହା ପଢିଥିଲେ ତାହା ସାରା ଜୀବନ କରିଥିଲେ। ଏପରିକି ଉଭୟଙ୍କ ବିବାହ ଗୋଟିଏ ଦିନରେ ହୋଇଥିଲା। ଯେତେବେଳେ ବି ଗାଁ ଏବଂ ସମାଜରେ କୌଣସି ଘରେ ବିବାଦ ଦେଖାଦେଇଥାଏ ସେତେବେଳେ ଏହି ଭାଇଙ୍କର ଉଦାହରଣ ଦିଆଯାଏ। ରାୱତାରାମଙ୍କ ବୟସ ପ୍ରାୟ 75 ବର୍ଷ ବୋଲି କୁହାଯାଉଛି। ହିରାରାମ ତାଙ୍କଠାରୁ ଦୁଇ ବର୍ଷ ସାନ ଥିଲେ।

ବଡ ଭାଇର 3 ମିନିଟ ପରେ ସାନ ଭାଇର ହେଲା ମୃତ୍ୟୁ।

ସମ୍ପର୍କୀୟଙ୍କ କହିବାନୁସାରେ ତିନି ଦିନ ପୂର୍ବେ ଉଭୟ ରାୱତାରାମ ଏବଂ ହିରାରାମ ଭାଇ ଏକାଠି ଶୋଇଥିଲେ। ଏହି ସମୟରେ ରାୱତାରାମ ତାଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁକୁ ଅନୁଭବ କରିଥିଲେ। ରାୱତାରାମ ଭାଇ ହିରାରାମଙ୍କୁ କହିଥିଲେ ଯେ ମୋର କାର୍ଯ୍ୟ ବର୍ତ୍ତମାନ ଏହି ଦୁନିଆରେ ଶେଷ ହୋଇଛି। ବର୍ତ୍ତମାନ ମୁଁ ଯାଉଛି କିଛି ମୁହୂର୍ତ୍ତରେ ଏହା କହି ରାୱତରାମ ଶେଷ ନିଶ୍ୱାସ ତ୍ୟାଗ କଲେ। ସେଠାରେ ଉପସ୍ଥିତ ଥିବା ପରିବାର ସଦସ୍ୟଙ୍କ କହିବାନୁସାରେ ଭାଇ ହିରାରାମ ମଧ୍ୟ ତାଙ୍କ ଭାଇ ରାୱତରାମଙ୍କୁ କହିଥିଲେ ଯେ ଭାଇ, ମୁଁ ମଧ୍ୟ ଆସୁଛି। ଏହା କହିବା ପରେ ହୀରାରାମ ମଧ୍ୟ 3-4 ମିନିଟ ମଧ୍ୟରେ ମୃତ୍ୟୁ ବରଣ କଲେ।

ଜୀବନ ସାରା ଏକାଠି ରହିବା ପରେ 3 ଦିନ ପୂର୍ବେ ରାୱତାରାମ ଏବଂ ହିରାରାମ ଦୁନିଆକୁ ବିଦାୟ ଦେଇଥିଲେ। ତାଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁର ଏହି ଘଟଣାଟି କିପରି ଭାବରେ ଘଟିଲା ତାହା ଆଜି ଚର୍ଚ୍ଚାର ବିଷୟ ପାଲଟିଛି। ଉଭୟ ଭାଇଙ୍କ ଶେଷ ରୀତିନୀତି ମଧ୍ୟ ଗୋଟିଏ ସ୍ଥାନରେ ଏକତ୍ର କରାଯାଇଥିଲା। ଉଭୟ ଭାଇଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁରେ ଗ୍ରାମବାସୀ ବହୁତ ଦୁଃଖିତ ହୋଇଥିଲେ। ଉଭୟ ଭାଇ ଜୀବନସାରା ଏକାଠି ରହିଲେ ଏବଂ ସେମାନେ ଏକାଠି ଦୁନିଆ ଛାଡି ଚାଲିଗଲେ। ଏହି ଦୁଇ ଭାଇଙ୍କୁ ଏକାଠି ଦୁନିଆକୁ ବିଦାୟ ଦେବା ଗ୍ରାମବାସୀଙ୍କ ପାଇଁ ଏକ ରହସ୍ୟ ହୋଇ ରହିଛି।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *