କେବଳ 15 ହଜାର ଟଙ୍କାରେ ଆରମ୍ଭ କରନ୍ତୁ ଏହି ସୁପରହିଟ ବିଜନେସ, 3 ମାସ ଭିତରେ ହିଁ ଆପଣ ରୋଜଗାର କରିବେ 3 ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା,ଜାଣନ୍ତୁ ଏହି ବିଜନେସ ବିଷୟରେ ସମ୍ପୂର୍ଣ ସୂଚନା

ବଜାରରେ ତୁଳସୀ ପାଇଁ ଚାହିଦା ବଢୁଛି। ଆଜିକାଲି ରୋଗ ପ୍ରତିରୋଧକ ଶକ୍ତି ବଢ଼ାଇବା ପାଇଁ ଲୋକଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଅନେକ ସଚେତନତା ସୃଷ୍ଟି ହେବା ସହିତ ଆୟୁର୍ବେଦିକ ତଥା ରୋଗ ପ୍ରତିରୋଧକ ଶକ୍ତି ବଢ଼ାଇବା ପାଇଁ ପ୍ରାକୃତିକ ଔଷଧ ମଧ୍ୟ ବହୁତ ଜୋରଦାର ସହିତ ତିଆରି କରାଯାଏ ଯେଉଁଥିରେ ବେସନ ମଧ୍ୟ ବହୁ ବ୍ୟବହୃତ ହୁଏ। ସେଥିପାଇଁ ତୁଲସୀର ଚାହିଦା ବହୁତ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି। କେବଳ ଏତିକି ନୁହେଁ, ଆଜିକାଲି ଲୋକମାନେ ଘରେ ମଧ୍ୟ ତୁଳସୀ ବ୍ୟବହାର କରୁଛନ୍ତି।

ତୁଳସୀ ଚାଷ ଜୁଲାଇ ମାସରେ କରାଯାଇଥାଏ। ପ୍ରତ୍ୟକ ଉଦ୍ଭିଦଗୁଡିକ 45 x 45 ସେମି ବ୍ୟବଧାନରେ ରୋପଣ କରିବାକୁ ପଡିବ, କିନ୍ତୁ RRLOC 12 ଏବଂ RRLOC 14 ପ୍ରଜାତି ପାଇଁ 50 x 50 ସେମି ଦୂରତା ରଖିବା ଆବଶ୍ୟକ। ଏହି ଗଛ ଲଗାଇବା ପରେ ତୁରନ୍ତ ଟିକିଏ ଜଳସେଚନ ଆବଶ୍ୟକ। ତୁଳସୀ ଚାଷର ବିଶେଷଜ୍ଞମାନେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଫସଲ ଅମଳର 10 ଦିନ ପୂର୍ବରୁ ଜଳସେଚନ ବନ୍ଦ କରାଯିବା ଉଚିତ୍

ତୁଳସୀ ଗଛର ପତ୍ର ବଡ଼ ହେଲେ ଏହି ଉଦ୍ଭିଦ ଅମଳ ହୁଏ। ଯେତେବେଳେ ଏହି ଉଦ୍ଭିଦଗୁଡିକରେ ଫୁଲ ହୁଏ ସେଥିରେ ତେଲର ପରିମାଣ କମିଯାଏ। ତେଣୁ ଯେତେବେଳେ ଏହି ଉଦ୍ଭିଦଗୁଡ଼ିକ ଫୁଲ ଫୁଟିବା ଆରମ୍ଭ କରନ୍ତି ସେତେବେଳେ ଏହାକୁ ଅମଳ କରାଯିବା ଉଚିତ। ଏହି ଉଦ୍ଭିଦଗୁଡିକୁ 15 ରୁ 20 ମିଟର ଉଚ୍ଚତାରୁ କାଟିବା ଭଲ ଯାହାଫଳରେ ଶୀଘ୍ର ନୂତନ ଶାଖା ଉଦ୍ଭିଦକୁ ଆସିପାରିବ।

ଏବେ ପ୍ରଶ୍ନ ଉଠୁଛି ଏହି ଫସଲକୁ କେଉଁଠାରେ ବିକ୍ରି କରାଯିବ? ଏହି ଉଦ୍ଭିଦଗୁଡିକୁ ବିକ୍ରୟ କରିବା ପାଇଁ ଆପଣ ବଜାରର ଏଜେଣ୍ଟ ସହିତ ଯୋଗାଯୋଗ କରି କିମ୍ବା ସିଧାସଳଖ ବଜାରକୁ ଯାଇ ଗ୍ରାହକଙ୍କ ସହିତ ଯୋଗାଯୋଗ କରି ଏହି ଉଦ୍ଭିଦଗୁଡିକୁ ବିକ୍ରି କରିପାରିବେ। ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଆପଣ ଆପଣଙ୍କର ଉଦ୍ଭିଦକୁ ଚୁକ୍ତିଭିତ୍ତିକ ଫାର୍ମାସ୍ୟୁଟିକାଲ୍ କମ୍ପାନୀ କିମ୍ବା ଏହିପରି ଏଜେନ୍ସିରେ ବିକ୍ରୟ କରିପାରିବ। ଏହି କମ୍ପାନୀଗୁଡିକର ତୁଳସୀ ପାଇଁ ଅଧିକ ଚାହିଦା ଅଛି ତେଣୁ ଏହାକୁ ବିକ୍ରୟ କରିବାରେ ଆପଣ କୌଣସି ଅସୁବିଧାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେବେ ନାହିଁ।

ଏହି ବ୍ୟବସାୟରେ ଆପଣଙ୍କୁ ବୁଣିବା ପରେ ଅମଳ ପାଇଁ ଅଧିକ ଅପେକ୍ଷା କରିବାକୁ ପଡିବ ନାହିଁ। ଏଥିରେ ଏହି ଉଦ୍ଭିଦ 3 ମାସ ପରେ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହୋଇଯାଏ ଏବଂ ତୁଳସୀ ଫସଲ ପ୍ରାୟ 3 ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କାରେ ବିକ୍ରି ହେବ। ଆୟୁର୍ବେଦିକ ଉତ୍ପାଦ ତିଆରି କରୁଥିବା ଅନେକ କମ୍ପାନୀ ତୁଳସୀ ଉଦ୍ଭିଦ ଆବଶ୍ୟକ କରନ୍ତି ତେଣୁ ସେମାନେ ଏହାକୁ ଚୁକ୍ତିନାମା ଅନୁଯାୟୀ ଚାଷ କରନ୍ତି। ଡାବର, ବୈଦ୍ୟନାଥ, ପତଞ୍ଜଳି ପରି ଅନେକ କମ୍ପାନୀ ତୁଲସିର ଚୁକ୍ତିନାମା ଚାଷ କରୁଛନ୍ତି। ତାହା ହେଉଛି ମାତ୍ର 3 ମାସ ମଧ୍ୟରେ ଆପଣ 3 ଲକ୍ଷର ଏକ ବମ୍ପର ଲାଭ ପାଇବେ।

ଏହି ବ୍ୟବସାୟର ସବୁଠାରୁ ବଡ ଲାଭ ହେଉଛି ତୁଲସୀ ଚାଷ କରିବା ପାଇଁ ଆପଣଙ୍କୁ ଅଧିକ ବିନିଯୋଗର ଆବଶ୍ୟକତା ପଡିବ ନାହିଁ କିମ୍ବା ଏହାକୁ ଏକ ବ୍ୟାପକ ଜମିରେ ଚାଷ କରାଯିବା ଆବଶ୍ୟକ ନାହିଁ। ଆପଣ କେବଳ 15000 ବିନିଯୋଗ କରି ଏହି ବ୍ୟବସାୟ ଆରମ୍ଭ କରିପାରିବେ ଏବଂ ଯଦି ଆପଣ ଚାହାଁନ୍ତି ତେବେ ଆପଣ ଚୁକ୍ତିଭିତ୍ତିକ ଚାଷ ମାଧ୍ୟମରେ ମଧ୍ୟ ଆପଣଙ୍କର ବ୍ୟବସାୟ ଆରମ୍ଭ କରିପାରିବେ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *