ଏହା କିପରି ନ୍ୟାୟ? ଅନୈତିକ ସମ୍ପର୍କ କାରଣରୁ ମହିଳାଙ୍କୁ ପଡିଲା ୧୦୦ ଚାବୁକ କିନ୍ତୁ ପୁରୁଷକୁ ପଡିଲା ମାତ୍ର ୧୫ ଚାବୁକ

ମହିଳା ଏବଂ ପୁରୁଷଙ୍କୁ ସମାନ ସମ୍ମାନ ଦେବା ପାଇଁ ସର୍ବଦା ଏକ ଦାବି ରହିଥାଏ। କୈଣସି ସ୍ଥାନରେ ସେମାନେ ସମାନ ସମ୍ମାନ ପାଆନ୍ତି ତ ଅନ୍ୟ କେଉଁଠାରେ ସେମାନଙ୍କୁ ସମ୍ମାନ ହିଁ ମିଳେ ନାହିଁ । ଆଜି ବି ଏହି ଦୁନିଆରେ ଏପରି ଅନେକ ସ୍ଥାନ ଅଛି ଯେଉଁଠାରେ ମହିଳାମାନଙ୍କୁ ନୀଚ୍ଚ ଆଖିରେ ଦେଖାଯାଏ। ସେମାନଙ୍କୁ ନିଜ ସର୍ତ୍ତ ଅନୁଯାୟୀ ମୁକ୍ତ ଭାବରେ ବଞ୍ଚିବାର ଅଧିକାର ଦିଆଯାଇନଥାଏ। ବର୍ତ୍ତମାନ ଇଣ୍ଡୋନେସିଆର ଏକେହ ସହରର ମାମଲା ନିଅନ୍ତୁ ।

ଏଠାରେ ଜଣେ ମହିଳା ଏବଂ ତାଙ୍କ ପୁରୁଷ ବନ୍ଧୁ ଅଶ୍ଳୀଳତା ବ୍ୟାପିତ କରିବାରେ ଦୋଷୀ ସାବ୍ୟସ୍ତ ହୋଇଥିଲେ ଅର୍ଥାତ ଅନୈତିକ ସମ୍ପର୍କ ରଖିଥିବାରୁ ଏହି ଅପରାଧ ପାଇଁ ତାଙ୍କୁ ତାଲିବାନ ପରି ଦଣ୍ଡ ମିଳିଥିଲା। ସର୍ବସାଧାରଣରେ ଚାବୁକ ମାରିବାକୁ ବିଚାରପତି ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି। ଏବେ ଆସନ୍ତୁ ଏହି ଦଣ୍ଡର ଠିକ୍ କିମ୍ବା ଭୁଲ୍ ବିଷୟକୁ କିଛି ସମୟ ପାଇଁ ଜାଣିବା। ଏଠାରେ ପ୍ରକୃତ ପ୍ରସଙ୍ଗ ହେଉଛି ଏହି ଅପରାଧ ପାଇଁ ମହିଳାଙ୍କୁ 100 ଟି ଚାବୁକ ମାରିବାର ଦଣ୍ଡରେ ଦଣ୍ଡିତ କରାଯାଇଥିବାବେଳେ ତାଙ୍କ ପୁରୁଷ ବନ୍ଧୁଙ୍କୁ ମାତ୍ର 15 ଟି ଚାବୁକ ମରାଯାଇଛି

ଏକେହ ସହରର ଜେନେରାଲ୍ ଇନଭେଷ୍ଟିଗେସନ୍ ଡିଭିଜନର ମୁଖ୍ୟ ଇଭାନ୍ ନଜର ଅଲାଭିଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ ଏହି ମହିଳା ବିବାହିତ। ସେ ତାଙ୍କ ପୁରୁଷ ବନ୍ଧୁଙ୍କ ସହ ଶାରୀରିକ ସମ୍ପର୍କ ରଖିଥିଲେ। ତାଙ୍କର ଏହି ପୁରୁଷ ବନ୍ଧୁ ମଧ୍ୟ ପୂର୍ବରୁ ବିବାହିତ। ସେ ସହରର ମତ୍ସ୍ୟ ସଂସ୍ଥାର ମୁଖ୍ୟ।

ଯେତେବେଳେ ଉଭୟଙ୍କୁ କୋର୍ଟରେ ଠିଆ ହେବାକୁ ଦିଆଯାଇଥିଲା ସେତେବେଳେ ମହିଳା ଜଣକ ନିଜ ଅପରାଧ ସ୍ୱୀକାର କରିଥିଲେ। ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ବିଚାରପତି ତାଙ୍କୁ କଠୋର ଦଣ୍ଡ ଦେବାବେଳେ ସର୍ବସାଧାରଣରେ 100 ଚାପୁଡ଼ା ମାରିବାକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଥିଲେ।

ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ ମହିଳାଙ୍କ ପୁରୁଷ ବନ୍ଧୁ ତାଙ୍କ ଅପରାଧକୁ ଗ୍ରହଣ କରିନଥିଲେ। ସେ କହିଥିଲେ ଯେ ମହିଳାଙ୍କ ସହ ମୋର କୌଣସିସମ୍ପର୍କ ନାହିଁ। ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ କୋର୍ଟ ତାଙ୍କୁ 15 ଚାବୁକ ଦଣ୍ଡାଦେଶ ଶୁଣାଇଛନ୍ତି। ବର୍ତ୍ତମାନ ପ୍ରଶ୍ନ ଉଠିଛି ଯେ ମହିଳା ଜଣକ ତାଙ୍କ ଅପରାଧକୁ ସଚ୍ଚୋଟତାର ସହ ଗ୍ରହଣ କଲେ ମଧ୍ୟ ତାଙ୍କୁ 100 ଚାବୁକରେ ମାଡ ଦିଆଯାଇଥିଲା। ଏଥି ସହିତ ତାଙ୍କ ପୁରୁଷ ବନ୍ଧୁ ଦୋଷୀ ସତ୍ତ୍ୱେ ସମ୍ପର୍କ ରଖିବାକୁ ମନା କରିଦେଇଥିଲେ ଏବଂ ତାଙ୍କୁ ମାତ୍ର 15 ଚାବୁକ ମାଡ ଦିଆଯାଇଥିଲା।

ଏହା ପ୍ରଥମ ଘଟଣା ନୁହେଁ ଯେ ଇଣ୍ଡୋନେସିଆର ଏକେହ ସହରରେ ମହିଳାଙ୍କୁ ଚାବୁକ ମାରିବା ପାଇଁ ସର୍ବସାଧାରଣରେ ଦଣ୍ଡିତ କରାଯାଇଛି। ଏଭଳି ଅନେକ ମାମଲା ଏହା ପୂର୍ବରୁ ମଧ୍ୟ ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଛି। ବାସ୍ତବରେ ମୁସଲିମ ଜନସଂଖ୍ୟା ବିଶିଷ୍ଟ ଇଣ୍ଡୋନେସିଆର ଏକେହ ହେଉଛି ଏକମାତ୍ର ସହର।

ତେଣୁ ଶରିୟା ନିୟମ ଏଠାରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରେ । ଅପରାଧୀମାନେ ଶରିୟା ନିୟମ ଅନୁଯାୟୀ ଦଣ୍ଡିତ ହୁଅନ୍ତି। ଜୁଆ ଖେଳ, ମଦ ପିଇବା, ଅଶ୍ଳୀଳତା ବ୍ୟାପିତ କରାଇବା କିମ୍ବା ସମଲିଙ୍ଗୀ ସମ୍ପର୍କ ରଖିବା ଭଳି ଜିନିଷ ଏଠାରେ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ନିଷେଧ।

ମହିଳା ଏବଂ ପୁରୁଷଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଭେଦଭାବର ସମାନ ମାମଲା 2018 ରେ ଆସିଥିଲା । ତାପରେ ତାଳ ଗଛ ବଗିଚାରେ ଜଣେ ବିବାହିତା ମହିଳା ଏବଂ ପୁରୁଷ ଶାରୀରିକ ସମ୍ପର୍କ ରଖିବା ସମୟରେ ଧରାପଡିଥିଲେ ।ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ମହିଳାଙ୍କୁ କଠୋର ଦଣ୍ଡ ମିଳିଥିଲା, କିନ୍ତୁ ପୁରୁଷଙ୍କୁ ମାତ୍ର 15 ଟି ଚାବୁକ ମିଳିଥିଲା।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *