ଯବାନୀ ସମୟରେ କୌଣସି ମଡେଲ୍ ଠାରୁ କମ ଦେଖା ଯାଉନଥିଲେ ସୋନିଆ ଗାନ୍ଧୀ,ଦେଖନ୍ତୁ ତାଙ୍କର କିଛି ଅଣଦେଖା ଫୋଟୋ ।

ଭାରତୀୟ ରାଜନୀତିରେ ଏପରି ଜଣେ ମହିଳା ଅଛନ୍ତି । ଯାହାଙ୍କୁ ପ୍ରାୟତ ବିଦେଶୀ ବୋଲି ଆରୋପ ଲଗାଯାଏ ଏବଂ ସେ ଆଉ କେହି ନୁହନ୍ତି ରାହୁଲ ଏବଂ ପ୍ରିୟଙ୍କାଙ୍କ ମାତା ଅର୍ଥାତ୍ ସୋନିଆ ଗାନ୍ଧୀ | ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ଯେ ସୋନିଆ ଗାନ୍ଧୀ ରାଜନୀତିରେ ପ୍ରବେଶ କରିବା ଦିନଠାରୁ ତାଙ୍କ ବିଦେଶୀ ଉତ୍ପତ୍ତି ପ୍ରସଙ୍ଗ ବିବାଦ ଓ ବିତର୍କର ବିଷୟ ପାଲଟିଛି ଏବଂ ଦେଶର ସ୍ୱାଧୀନତା ପରଠାରୁ ସେ ଜାତୀୟ ଦଳର ନେତୃତ୍ୱ ନେଉଥିବା ପ୍ରଥମ ବିଦେଶୀ ମହିଳା ଅଟନ୍ତି।

ଏଥି ସହିତ, ସୂଚନା ପାଇଁ, ଆସନ୍ତୁ ଆପଣଙ୍କୁ ଜଣେଇ ଦେଉଛୁ ଯେ ସୋନିଆ ଗାନ୍ଧୀଙ୍କ ନାମ ଭାରତୀୟ ରାଜନୀତିରେ ବହୁତ ଲୋକପ୍ରିୟ ଏବଂ ସେ ପ୍ରାୟତ ହେଡଲାଇନରେ ରହିଥାଆନ୍ତି |

କେବଳ ଏତିକି ନୁହେଁ, ଜଣାଶୁଣା ଯେ ଶ୍ରୀମତୀ ଗାନ୍ଧୀ ଦୀର୍ଘ ଦିନ ଧରି ଦେଶର ସର୍ବ ପୁରାତନ ପାର୍ଟୀକୁ ସମ୍ଭାଳି ଆସୁଛନ୍ତି ଏବଂ ପ୍ରତ୍ୟକ୍ଷ ବା ପରୋକ୍ଷ ଭାବରେ ସେ ଦଳର ମୁଖ୍ୟ ଅଟନ୍ତି। ଆଜ୍ଞା ହଁ, ଆପଣ ସମସ୍ତେ ତ ଜାଣିଥିବେ ଯେ ସୋନିଆଙ୍କ ବିଷୟରେ ତାଙ୍କ ଜନ୍ମ ଇଟାଲୀରେ ହୋଇଥିଲେ |

ଏହା ବ୍ୟତୀତ, ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ କହିବାକୁ ଚାହୁଁଛୁ ଯେ ଇଟାଲୀରେ ଜନ୍ମିତ ସୋନିଆ ଇଂଲଣ୍ଡରେ ପାଠ ପଢିଥିଲେ ଏବଂ ବର୍ତ୍ତମାନ ସେ ଭାରତରେ ରାଜନୀତି କରୁଛନ୍ତି ଏବଂ ସେ ଦେଶର ଏକ ବଡ ରାଜନୈତିକ ପରିବାରରେ ବିବାହ କରିଥିଲେ । ସୋନିଆ ଏବଂ ରାଜୀବ ଗାନ୍ଧୀଙ୍କ ପ୍ରେମ କାହାଣୀ ମଧ୍ୟ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଆକର୍ଷଣୀୟ ଥିଲା |

କିନ୍ତୁ ଆଜି ଆମେ ଉଭୟଙ୍କ ପ୍ରେମ କାହାଣୀ ବିଷୟରେ କହିବାକୁ ଯାଉନାହୁଁ, କିନ୍ତୁ ଆଜି ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ ସୋନିଆ ଗାନ୍ଧୀଙ୍କ ଏପରି କିଛି ଚିତ୍ର ଦେଖାଇବାକୁ ଯାଉଛୁ | ଯାହାକୁ ଦେଖି ଆପଣ କହିବେ ଯେ ଗୋଟିଏ ସମୟରେ ସୋନିଆ ଗାନ୍ଧୀ ମଧ୍ୟ କେଉଁ ମଡେଲଠାରୁ କମ୍ ନଥିଲେ | ଆସନ୍ତୁ ଏବେ, ତାଙ୍କର କିଛି ଚିତ୍ର ଦେଖିବା ଏବଂ ତାଙ୍କ ସହ ଜଡିତ କିଛି ଜିନିଷ ଜାଣିବା…।

ଜାଣି ରଖନ୍ତୁ ଯେ ସୋନିଆ ଗାନ୍ଧୀଙ୍କ ଜୀବନ କେଉଁ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ରଠାରୁ କମ୍ ନୁହେଁ। ଆଜ୍ଞା ହଁ, ଉଲ୍ଲେଖନୀୟ କଥା ହେଉଛି ସେ ଦୁଇ ଦଶନ୍ଧିରୁ ଅଧିକ ସମୟ ଧରି କଂଗ୍ରେସର ଜାତୀୟ ସଭାପତି ରହିଆସିଛନ୍ତି। ଏହା ବ୍ୟତୀତ ସୋନିଆ ୨୦୦୪ ରୁ ୨୦୧୭ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ୟୁପିଏ ର ଚେୟାରମ୍ୟାନ୍ ଭାବରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରିଛନ୍ତି | ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ, ପ୍ରତ୍ୟେକ ୯ଡିସେମ୍ବରରେ ସୋନିଆ ଗାନ୍ଧୀ ତାଙ୍କ ଜନ୍ମଦିନ ବୋଲି ପାଳନ କରନ୍ତି |

ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ଯେ ସେ ଡିସେମ୍ବର ୯, ୧୯୪୬ରେ ଜନ୍ମଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ ଏବଂ ତାଙ୍କର ପ୍ରକୃତ ନାମ ଆଣ୍ଟୋନିୟା ଏଡଭିଜେ ଆଲବିନା ମେନୋ | ସେପଟେ, ସୋନିଆ ଗାନ୍ଧୀଙ୍କ ପିଲାଦିନ ଇଟାଲୀର ତୁରିନ୍ ସହର ନିକଟରେ ଅବସ୍ଥିତ ଅର୍ବାସାନୋ ନାମକ ଏକ ସହରରେ ଅତିବାହିତ ହୋଇଥିଲା | ଯେଉଁଠାରେ ତାଙ୍କ ପିତା ଏକ ନିର୍ମାଣକାରୀ କମ୍ପାନୀ ଚଳାଉଥିଲେ |

ଏହା ବ୍ୟତୀତ, ଆସନ୍ତୁ ଆପଣଙ୍କୁ କହିବା ଯେ ସେ ଜଣେ ରୋମାନ୍ କ୍ୟାଥୋଲିକ୍ ପରିବାରର ଅଟନ୍ତି ଏବଂ ସେ ଅର୍ବାସାନୋର ଏକ କ୍ୟାଥୋଲିକ୍ ବିଦ୍ୟାଳୟରେ ପଢ଼ିଥିଲେ | ଏହା ପରେ, ସେ ୧୯୬୪ ରେ କେମ୍ବ୍ରିଜ ଚାଲିଯାଇ ଥିଲେ ଏବଂ ଇଞ୍ଜିନିୟରିଂ ଅଧ୍ୟୟନ କରିଥିଲେ ଏବଂ ୧୯୬୫ ମସିହାରେ ସେ ରାଜୀବ ଗାନ୍ଧୀଙ୍କୁ ଭେଟିଥିଲେ | ରାଜୀବ ଗାନ୍ଧୀ ସେତେବେଳେ କେମ୍ବ୍ରିଜ୍ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟର ଟ୍ରିନିଟି କଲେଜରେ ପଢୁଥିଲେ।

ଏହା ପରେ, ୧୯୬୮ମସିହାରେ, ସେ ହିନ୍ଦୁ ରୀତିନୀତି ଅନୁଯାୟୀ ରାଜୀବ ଗାନ୍ଧୀଙ୍କୁ ବିବାହ କରିଥିଲେ ଏବଂ ୧୯୮୨ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ରାଜନୀତିରେ ଯୋଗଦେବା ପୂର୍ବରୁ ରାଜୀବ ଗାନ୍ଧୀ ଜଣେ ପେସାଦାର ବିମାନ ପାଇଲଟ୍ ଥିଲେ। ସେହି ସମୟରେ ସୋନିଆ ଗାନ୍ଧୀ ଜଣେ ଗୃହିଣୀ ଭାବରେ ଘର ପରିଚାଳନା କରୁଥିଲେ |

ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ, ରାଜୀବ ଗାନ୍ଧୀଙ୍କୁ ବିବାହ କରିବା ପରେ ସୋନିଆ ଗାନ୍ଧୀ ଭଲ ଗୃହିଣୀ ଭାବରେ ଜୀବନଯାପନ କରୁଥିଲେ ଏବଂ ଲୋକଙ୍କ ସାମ୍ନାରେ ନଆସି ରାଜନୀତିରୁ ଦୂରେଇ ରହିଥିଲେ ଏବଂ ସେ ରାଜୀବ ଗାନ୍ଧୀଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ରାଜନୀତିରେ ପ୍ରବେଶ କରିବାକୁ ମନାକରୁଥିଲେ କିନ୍ତୁ ଭାଗ୍ୟର ବିଡ଼ମ୍ବନା ଆଉ କିଛି ଥିଲା। ଏହାପରେ ରାଜୀବଙ୍କର ଗୋଟିଏ ଏମିତି ସମୟ ଆସିଥିଲା ଯେତେବେଳେ ସେ ଦେଶର ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ହୋଇଯାଇଥିଲେ।

ଏଥିସହିତ ରାଜୀବଙ୍କ ସହ ସୋନିଆ ମଧ୍ୟ ନିର୍ବାଚନ ପ୍ରଚାର ରାଲିରେ ଭାଗ ନେଇଥିଲେ ଏବଂ ୧୯୯୧ ରେ ରାଜୀବ ଗାନ୍ଧୀଙ୍କ ହତ୍ୟା ପରେ ସୋନିଆ ଗାନ୍ଧୀଙ୍କୁ ଦଳରେ ଯୋଗଦେବାକୁ ଏବଂ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଭାବରେ ଦାୟିତ୍ୱ ତୁଲେଇବାକୁ ନିମନ୍ତ୍ରଣ ହେଇଥିଲା । ଯାହାକୁ ସେ ମନା କରିଦେଇଥିଲେ।

ଏଥି ସହିତ, ୧୯୯୬ ମସିହାରେ କଂଗ୍ରେସ ଦଳକୁ ଲୋକସଭା ନିର୍ବାଚନରେ ​​ପରାଜୟର ସାମ୍ନା କରିବାକୁ ପଡିଥିଲା। ଯାହା ପରେ ସୋନିଆ ଦଳକୁ ଏପରି ସ୍ଥିତିରେ ପାଦ ବଢ଼େଇ ଥିଲେ, ତା’ପରେ ସେ କିପରି ଧୀରେ ଧୀରେ କଂଗ୍ରେସ ଦଳର ପ୍ରମୁଖ ସଦସ୍ୟ ହେଲେ ତାହା ଆମେ ସମସ୍ତେ ଜାଣୁ |

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *