ପୃଥିବୀରେ ଆସିବ ପ୍ରଳୟ, ସବୁ ହୋଇଯିବ ଶେଷ ? ଏଲୋନ ମସ୍କ କହିଲେ ବଞ୍ଚିବାର ଉପାୟ।

ଦୁନିଆର ସବୁଠାରୁ ଧନୀ ବ୍ୟକ୍ତି ଏବଂ ଟେସଲାର ମାଲିକ ଏଲୋନ୍ ମସ୍କ ଚାହାଁନ୍ତି ଯେ ମଣିଷମାନେ ବହୁଗ୍ରହୀୟ ହୁଅନ୍ତୁ। 2050 ସୁଦ୍ଧା ମଙ୍ଗଳ ଗ୍ରହରେ ମନୁଷ୍ୟର ସମାଧାନ ପାଇଁ ମସ୍କ ଏକ ଯୋଜନା ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିଛନ୍ତି କାରଣ ତାଙ୍କର ପ୍ରଥମ ପସନ୍ଦ ହେଉଛି ମଙ୍ଗଳ। ଏଲୋନ୍ ମସ୍କ ଏଥିପାଇଁ ଅନେକ ତର୍କ ମଧ୍ୟ ଦେଇଛନ୍ତି। ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ମାନବ ପ୍ରଜାତିଗୁଡିକୁ ବିଲୁପ୍ତରୁ ରକ୍ଷା କରିବା ପାଇଁ ଏହାକୁ ବହୁଗ୍ରହିୟ କରିବାକୁ ହେବ।

ଟ୍ୱିଟରରେ Phys.org ର ଏକ ରିପୋର୍ଟ ସେୟାର ହେବା ପରେ ଏହି ଆଲୋଚନା ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି। ଏହି ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ ପ୍ରାକୃତିକ ଘଟଣା ବହୁ ପରିମାଣରେ ଘଟିଥିଲା, ଯେଉଁଥିପାଇଁ ପୃଥିବୀର ଜୈବ ବିବିଧତା ବିଲୁପ୍ତ ହୋଇଗଲା। ଏହି ରିପୋର୍ଟରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ ବର୍ତ୍ତମାନ ସୁଦ୍ଧା ଅନେକ ବିଶେଷଜ୍ଞ ଚେତାବନୀ ଦେଇଛନ୍ତି ଯେ ଷଷ୍ଠ ଜନ ବିଲୁପ୍ତ ସଙ୍କଟ ଆସିବାକୁ ଯାଉଛି। ଏଥିପାଇଁ ମାନବ କାର୍ଯ୍ୟକଳାପକୁ ଦାୟୀ କରାଯାଇଛି। ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ଏହି ସମଗ୍ର ବିଷୟ କ’ଣ?

ସୋସିଆଲ ମିଡିଆରେ ଏଲୋନ୍ ମସ୍କ ଏହି ରିପୋର୍ଟ ଉପରେ ମନ୍ତବ୍ୟ ଦେଇଛନ୍ତି ଏବଂ ସୂର୍ଯ୍ୟଙ୍କ ଆକାର ଧୀରେ ଧୀରେ ବଡ ହେବା ହେତୁ ସମସ୍ତ ପ୍ରଜାତି ଲୋପ ପାଇଯିବାର ସମ୍ଭାବନା ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି। ଯେପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଆମେ ମାନବ ପ୍ରଜାତି କୁ ବହୁଗ୍ରହୀୟ ନକରାଇବା ସେ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଏହିପରି ଘଟିଚାଲିଥିବ। ଏହାପୂର୍ବରୁ ମଧ୍ୟ ମସ୍କ ଜଗତର ସମାପ୍ତି ବିଷୟରେ ଚେତାବନୀ ଦେଇଛନ୍ତି।

ମଙ୍ଗଳ ଗ୍ରହକୁ ପଶୁମାନଙ୍କୁ ନେବା ମଧ୍ୟ ଏଲୋନ୍ ମସ୍କ ସ୍ୱପ୍ନ ଦେଖନ୍ତି। ସେ ପ୍ରାୟତଃ ତାଙ୍କ ମିଶନ ବିଷୟରେ କୁହନ୍ତି। ଏକ ସାକ୍ଷାତକାରରେ ଏଲୋନ୍ ମସ୍କ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସେ କେବଳ ମଣିଷ ନୁହେଁ, ଅନ୍ୟ ଜୀବମାନଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ମଙ୍ଗଳ ଗ୍ରହକୁ ନେବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି। ସୋସିଆଲ ମିଡିଆରେ ଏଲୋନ୍ ମସ୍କ ପ୍ରାୟତଃ ନିଜର ମତାମତ ସେୟାର କରନ୍ତି।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *