ଅନ୍ତିମ ସଂସ୍କାର ପରେ ପାଉଁଶକୁ ପାଣିରେ ମିଶାଇ ସୁପ କରି ପିଇଥାନ୍ତି ଏହି ଲୋକମାନେ। ଏହା ପଛର କାରଣ ଜାଣିଲେ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ହୋଇଯିବେ ଆପଣ !

ଦୁନିଆର ବିଭିନ୍ନ ଦେଶର ଲୋକମାନେ ବିଭିନ୍ନ ପରମ୍ପରାକୁ ଅନୁସରଣ କରନ୍ତି। ଅନେକ ଦେଶରେ ଅଜବ ପରମ୍ପରା ଅଛି ଯାହା ବିଷୟରେ ଆପଣ ଜାଣି ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ହେବେ। ମଣିଷର ଅନ୍ତିମ ସଂସ୍କାର ମଧ୍ୟ ଦୁନିଆରେ ବିଭିନ୍ନ ଉପାୟରେ କରାଯାଏ। ଦକ୍ଷିଣ ଆମେରିକାରେ ଏକ ଜନଜାତି ଅଛନ୍ତି ଯେଉଁମାନେ ପାଉଁଶର ସୁପ୍ ତିଆରି କରନ୍ତି ଏବଂ ମନୁଷ୍ୟର ଅନ୍ତିମ ସଂସ୍କାର ପରେ ଏହାକୁ ପିଅନ୍ତି। ଏହି ଜନଜାତିର ନାମ ହେଉଛି ୟାନୋମାମି (Yanomami)।

ଏହା ଜାଣି ଆପଣ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ହେବେ କିନ୍ତୁ ଏହି ଜନଜାତିର ଲୋକଙ୍କ ପାଇଁ ଏହା ସାଧାରଣ କଥା। କେତେକ ରିପୋର୍ଟରେ ଦର୍ଶାଯାଇଛି ଯେ ଏହି ଜନଜାତିର ଲୋକମାନେ ମଧ୍ୟ ନିଜ ପରିବାରର ମୃତ ଲୋକଙ୍କ ମାଂସ ଖାଇଯାଆନ୍ତି। ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା କାହିଁକି ଏହି ଜନଜାତିର ଲୋକମାନେ ଏପରି ପରମ୍ପରାକୁ ଅନୁସରଣ କରନ୍ତି। ଏହି ଜନଜାତି ସହିତ ଜଡିତ ପରମ୍ପରାଗୁଡ଼ିକ କ’ଣ ଏବଂ ଏହା ସହିତ ଜଡିତ ନିୟମଗୁଡ଼ିକ କଣ ଯାହା ଏହି ଲୋକମାନେ ଅନୁସରଣ କରନ୍ତି।

ୟାନୋମାନି ଜନଜାତି ଦକ୍ଷିଣ ଆମେରିକାରେ ରୁହନ୍ତି। ଦୁନିଆର ଲୋକମାନେ ମଧ୍ୟ ଏହି ଜନଜାତିଙ୍କୁ ୟାନାମ କିମ୍ବା ସେନେମା ବୋଲି ଜାଣନ୍ତି। ଦକ୍ଷିଣ ଆମେରିକା ବ୍ୟତୀତ ଏହି ଜନଜାତି ଭେନେଜୁଏଲା ଏବଂ ବ୍ରାଜିଲର କିଛି ଅଞ୍ଚଳରେ ମଧ୍ୟ ଦେଖାଯାଆନ୍ତି। ଏହି ଆଦିବାସୀ ଜନଜାତିର ସଭ୍ୟତା ପାଶ୍ଚାତ୍ୟ ସଭ୍ୟତାଠାରୁ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଭିନ୍ନ। ଏହି ଜନଜାତିର ଲୋକମାନେ ସେମାନଙ୍କର ନିଜ ସଂସ୍କୃତି ଏବଂ ପରମ୍ପରାକୁ ଅନୁସରଣ କରନ୍ତି।

ଏହି ଲୋକଙ୍କର ଶେଷ ରୀତିନୀତି କରିବାର ଏକ ନିଆରା ପରମ୍ପରା ଅଛି। ଏହି ପରମ୍ପରାକୁ ଏଣ୍ଡୋକେନିବେଲିଜିମ୍ କୁହାଯାଏ। ଏହି ପରମ୍ପରାକୁ ଅନୁସରଣ କରିବା ପାଇଁ ଏହି ଜନଜାତିର ଲୋକମାନେ ନିଜ ପରିବାରର ମୃତ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ମାଂସ ଖାଆନ୍ତି। ଏକ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ ଯଦି ଏହି ଜନଜାତିରେ ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି ମରିଯାଏ ତାହେଲେ ତାଙ୍କ ଶରୀର ପତ୍ର ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଜିନିଷରେ ଆଚ୍ଛାଦିତ ହୋଇଥାଏ। ଏହା ପରେ ଅବଶିଷ୍ଟ ଶରୀର ଜାଳିଦିଆଯାଏ। ଏହା ପରେ ଜନଜାତିର ଲୋକମାନେ ଅବଶିଷ୍ଟ ପାଉଁଶର ସୁପ ତିଆରି କରି ଏହାକୁ ପିଅନ୍ତି। ସେମାନଙ୍କର ପରମ୍ପରା ହେତୁ ସେମାନେ ଏହା କରନ୍ତି।

ୟାନୋମାମି ଜନଜାତିର ଲୋକମାନେ ମୃତ ଶରୀର ସହିତ ଏହା କରନ୍ତି କାରଣ ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଏ ଯେ ଜଣଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ପରେ ତାଙ୍କ ଆତ୍ମାକୁ ସୁରକ୍ଷା ଦିଆଯିବା ଉଚିତ୍। ଏହି ଜନଜାତିରେ ଏକ ପରମ୍ପରା ଅଛି ଯେ ଆତ୍ମାର ଶାନ୍ତି ମିଳିବ ସେତିକିବେଳେ ମିଳିବ ଯେତେବେଳେ ତାଙ୍କ ଶରୀର ସମ୍ପର୍କୀୟମାନେ ଖାଇବେ। ସେଥିପାଇଁ ଏହି ଜନଜାତିର ଲୋକମାନେ ଶେଷ ରୀତିନୀତି ପରେ ପାଉଁଶକୁ ଯେକୌଣସି ଉପାୟରେ ଖାଇଥାନ୍ତି। ସେମାନେ ବିଶ୍ୱାସ କରନ୍ତି ଯେ ଏହା କରିବା ଦ୍ୱାରା ମୃତ ବ୍ୟକ୍ତି ଶାନ୍ତି ପାଇଥାଏ।

ଏକ ରିପୋର୍ଟରେ ଦର୍ଶାଯାଇଛି ଯେ ଯଦି କୌଣସି ବ୍ୟକ୍ତି ଶତ୍ରୁ କିମ୍ବା ସମ୍ପର୍କୀୟଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ହତ୍ୟା ହୁଏ ତେବେ ସେମାନଙ୍କର ଶେଷ ରୀତି ଏକ ଭିନ୍ନ ଉପାୟରେ କରାଯାଏ। ଏହି ପରିସ୍ଥିତିରେ କେବଳ ମହିଳାମାନେ ପାଉଁଶ ଖାଆନ୍ତି।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *