ସ୍ତ୍ରୀ ଉପରେ ଶୁକ୍ରାଣୁ ଚୋରିର ଆରୋପ ଲଗାଇଲା ସ୍ୱାମୀ,ଯାଆଁଳା ଶିଶୁ ଜନ୍ମ ହେବା ପରେ ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଲା ଅସଲ ରହସ୍ୟ…..

ତୁର୍କୀରେ ଜଣେ ମହିଳା ଏବଂ ପୁରୁଷଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଏକ ଅଜବ ଚୁକ୍ତି ସ୍ୱାକ୍ଷରିତ ହୋଇଥିଲା । ଏହି ଚୁକ୍ତିଟି ହେଲା ସେଭତପ ସେନସାରି (Sevtap Sensari) ନାମକ ଜଣେ ମହିଳା ଏବଂ ଜଣେ ପୁରୁଷ (ଯାହାର ନାମ ପ୍ରକାଶ କରାଯାଇ ନାହିଁ ଏବଂ ତାଙ୍କୁ HST କୁହାଯାଏ) ଏକ ପୁତ୍ର ସନ୍ତାନ ଜନ୍ମ ଦେବେ, ଯାହା ପରେ ସେମାନେ ବିବାହ କରିବେ । ବାସ୍ତବରେ 45 ବର୍ଷିୟ ସେଭତପ ସେନସାରି HST କୁ ଭଲ ପାଉଥିଲେ ଏବଂ ଦୁହେଁ ଏକ ସମ୍ପର୍କ ସ୍ଥାପନ କରିଥିଲେ । HST ଜଣେ ବଡ଼ ବ୍ୟବସାୟୀ ଥିଲେ , ଯାହାର ବୟନ ଶିଳ୍ପରେ ଏକ ବଡ ନାମ ଥିଲା ।

ତାଙ୍କର ବ୍ୟବସାୟ ବିସ୍ତାର କରିବାକୁ HST ର କୌଣସି ପୁଅ ନଥିଲା ଏବଂ ସେ ଏକ ପୁଅ ଚାହୁଁଥିଲେ । ତା’ପରେ ସେ ଦୁହେଁ ସହମତ ହେଲେ ଯେ ତାଙ୍କୁ ଏକ ପୁଅ ହେବାର ଗ୍ୟାରେଣ୍ଟି ଦେବା ପାଇଁ ସେ ଭିଟ୍ରୋ ଫର୍ଟିଲାଇଜେସନ୍ କରିବା ଉଚିତ୍ । ପୁଅ ଜନ୍ମ ହେବା ପରେ ସେ ତାଙ୍କୁ ବିବାହ କରିବେ, ପିଲାଟିକୁ ତାଙ୍କ ନାମରେ ପଞ୍ଜୀକୃତ କରିବେ ଏବଂ ଉଭୟଙ୍କୁ ଆର୍ଥିକ ସହାୟତା କରିବେ ବୋଲି HST ପ୍ରତିଶୃତି ଦେଇଥିଲେ। କେବଳ ଥରେ DNA ପରୀକ୍ଷା ପ୍ରମାଣ କରିଦେଉ ଯେ ପିଲାଟି ତାଙ୍କର ଅଟେ ।

2015 ରେ, ସେନ୍ସାରୀ ସନ୍ତାନ ଜନ୍ମ ପ୍ରକ୍ରିୟା ଆରମ୍ଭ କରିବା ପାଇଁ HST ଶୁକ୍ରାଣୁକୁ ସାଇପ୍ରସକୁ ଟ୍ରାନ୍ସଫର କରିଥିଲେ, କାରଣ ତୁର୍କୀର ଚିକିତ୍ସା ବ୍ୟବସ୍ଥା ଅବିବାହିତ ଦମ୍ପତିଙ୍କୁ ଭିଟ୍ରୋ ଫର୍ଟିଲାଇଜେସନ୍ ସେବା ପ୍ରଦାନ କରୁନାହିଁ ।

ଏହି ଦୁଇଟି ଭ୍ରୁଣ ପାଇଁ ମନୋନୀତ ହୋଇ ପ୍ରତିରୋପଣ କରାଯାଇଥିଲା ଏବଂ 9 ମାସ ପରେ ସେ ଯାଆଁଳା ସନ୍ତାନ ଜନ୍ମ ଦେଇଥିଲେ । ପରବର୍ତ୍ତୀ ସମୟରେ ଯେତେବେଳେ ସେ 61 ବର୍ଷ ବୟସ୍କା HST କୁ ଏହି ଚୁକ୍ତି ସମାପ୍ତ କରିବାକୁ କହିଥିଲେ, ସେ ମନା କରିଦେଇଥିଲେ ଏବଂ ଉଭୟ ମା ଏବଂ ପୁଅଙ୍କୁ ଘରୋଇ ନିର୍ଯାତନା ଦେଇଥିଲେ ।

ଏକ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ସେ ସମ୍ପର୍କକୁ ଶେଷ କରିବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଥିଲେ। ଏହା ପରେ ମହିଳା ଜଣକ ତାଙ୍କୁ ପିତା ବୋଲି ମାନାଇବା ପାଇଁ କୋର୍ଟରେ ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜ କରିଥିଲେ ଏବଂ ପିତୃତ୍ବ ଖର୍ଚ୍ଚରେ £ 26,900 (ପ୍ରାୟ 20 ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା) କ୍ଷତିପୂରଣ ଦାବି କରିଥିଲେ। ସେ ଅଦାଲତକୁ କହିଛନ୍ତି, ‘ସେ ମୋତେ 17 ବର୍ଷ ଧରି ମାଡ଼ ମାରିବା ଏବଂ ହିଂସା ସହିତ ଚୁପ୍ କରାଇଦେଇଥିଲେ, କିନ୍ତୁ ପିଲାଟି ଜନ୍ମ ହେବା ପରେ ମୁଁ ଏହାକୁ ଆଗକୁ ଯିବାକୁ ଦେଇ ନଥିଲି।’

ତେବେ HST ଡିଏନଏ ନମୁନା ପ୍ରଦାନ କରିବାକୁ ମନା କରିଦେଲେ ଏବଂ ତାଙ୍କ ଶୁକ୍ରାଣୁ ଚୋରି ହୋଇଥିବା ପୋଲିସ କହିଛି। ଏହି ମାମଲାର ଅନୁସନ୍ଧାନ ବେଳେ ତୁର୍କୀର ଏକ ଅଦାଲତ କହିଛି ଯେ ଯଦି ସେନସାରି ଶୁକ୍ରାଣୁ ପାଇଛନ୍ତି, ତେବେ ଏହାର ଅର୍ଥ ହେଉଛି ଯେ HST ତାଙ୍କୁ ସ୍ବେଚ୍ଛାକୃତ ଭାବରେ ଦେଇଥିବେ।

ଯଦିଓ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ତାଙ୍କ ପିତୃତ୍ବ ପ୍ରସଙ୍ଗରେ କୌଣସି ନିଷ୍ପତ୍ତି ନିଆଯାଇ ନାହିଁ, ତଥାପି ଚୋରି ମାମଲା ଆଉ ପ୍ରାସଙ୍ଗିକ ନୁହେଁ ବୋଲି କୋର୍ଟ ସ୍ୱୀକାର କରିଛି ଏବଂ ପୁରୁଷ ମଧ୍ୟ ପିତା ବୋଲି ସ୍ୱୀକାର କରିଛନ୍ତି।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *