ଏଟିଏମରୁ ଟଙ୍କା ଉଠାଇବାବେଳେ ସବୁଜ ଆଲୋକକୁ ଦିଅନ୍ତୁ ଧ୍ୟାନ , ନଚେତ୍ ଖାତା ହୋଇଯିବ ଖାଲି।

ଟିକିଏ ସତର୍କତା ଆପଣଙ୍କୁ ଯେକୌଣସି ପ୍ରକାରର ଅଘଟଣ ଘଟଣାରୁ ରକ୍ଷା କରିପାରିବ । ଏକ ଏଟିଏମରୁ ଟଙ୍କା ଉଠାଇବା ପୂର୍ବରୁ, ଆପଣ ଯାଞ୍ଚ କରିବା ଉଚିତ ଯେ ଯେଉଁ ATM ରୁ ଆପଣ ଟଙ୍କା ବାହାର କରୁଛନ୍ତି ତାହା ସୁରକ୍ଷିତ ଅଟେ । ଏଟିଏମରେ ସବୁଠାରୁ ବଡ ବିପଦ ହେଉଛି କାର୍ଡ କ୍ଲୋନିଂ। ଏଠାରେ ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ କହିବାକୁ ଯାଉଛୁ କିପରି ଆପଣଙ୍କର ସବିଶେଷ ତଥ୍ୟ ଚୋରି ହୋଇପାରେ।

ଯେଉଁଠାରେ ଏଟିଏମ୍ ମେସିନରେ କାର୍ଡ ଭର୍ତ୍ତି କରାଯାଇଥାଏ ସେହି ସ୍ଥାନରୁ ହ୍ୟାକରମାନେ ଅର୍ଥାତ ଠକେଇ ମାନେ ଯେକୌଣସି ଗ୍ରାହକଙ୍କ ତଥ୍ୟ ଚୋରି କରନ୍ତି । ସେମାନେ ଏଟିଏମ୍ ମେସିନର କାର୍ଡ ସ୍ଲଟରେ ଏପରି ଡିଭାଇସ୍ ଲଗାନ୍ତି, ଯାହା ଆପଣଙ୍କ କାର୍ଡର ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ସୂଚନା ସ୍କାନ୍ କରେ । ଏହା ପରେ ସେମାନେ ବ୍ଲୁଟୁଥ୍ କିମ୍ବା ଅନ୍ୟ କୌଣସି ଉପକରଣରୁ ତଥ୍ୟ ଚୋରି କରନ୍ତି ।

ଆପଣଙ୍କର ଡେବିଟ୍ କାର୍ଡକୁ ପୂର୍ଣ୍ଣ ଆକ୍ସେସ୍ କରିବାକୁ, ହ୍ୟାକର୍ ଆପଣଙ୍କର PIN ନମ୍ବର ଜାଣିଥିବା ଆବଶ୍ୟକ । ହ୍ୟାକରମାନେ ଏକ କ୍ୟାମେରା ସହିତ PIN ନମ୍ବରକୁ ଟ୍ରାକ୍ କରିପାରିବେ । ଏହାକୁ ଏଡାଇବା ପାଇଁ ଯେତେବେଳେ ଆପଣ ଏଟିଏମରେ ଆପଣଙ୍କର PIN ନମ୍ବର ଦେବେ, ଏହାକୁ ଅନ୍ୟ ହାତରେ ଲୁଚାନ୍ତୁ । ଯାହାଫଳରେ ଏହା ସିସିଟିଭି କ୍ୟାମେରାରେ ଯାଇପାରିବ ନାହିଁ ।

ଯେତେବେଳେ ଆପଣ ଏଟିଏମକୁ ଯାଆନ୍ତି, ଏଟିଏମ୍ ମେସିନର କାର୍ଡ ସ୍ଲଟ୍ ସ୍ଥାନକୁ ଯାଞ୍ଚ କରନ୍ତୁ । ଯଦି ଆପଣ ଅନୁଭବ କରୁଛନ୍ତି ଯେ ଏଟିଏମ୍ କାର୍ଡ ସ୍ଲଟରେ କୌଣସି ଟ୍ୟାମ୍ପରିଂ କରାଯାଇଛି କିମ୍ବା ଯଦି ସ୍ଲଟ୍ ନକଲି ଅଛି କିମ୍ବା ଅନ୍ୟ କୌଣସି ଦୋଷ ଅଛି, ତେବେ ଏହାକୁ ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତୁ ନାହିଁ ।

କାର୍ଡ ସ୍ଲଟରେ କାର୍ଡ ଭର୍ତ୍ତି କରିବାବେଳେ ଏଥିରେ ଥିବା ଆଲୋକ ପ୍ରତି ଧ୍ୟାନ ଦିଅନ୍ତୁ । ଯଦି ସ୍ଲଟରେ ସବୁଜ ଆଲୋକ ଅଛି ତେବେ ଏଟିଏମ୍ ସୁରକ୍ଷିତ ଅଛି । କିନ୍ତୁ ଯଦି ଏଥିରେ ନାଲି କିମ୍ବା କୌଣସି ଆଲୋକ ନାହିଁ, ତେବେ ଏଟିଏମ୍ ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତୁ ନାହିଁ । ଏହା କିଛି ଭୁଲ୍ ର ସଙ୍କେତ ହୋଇପାରେ ।

ଯଦି ଆପଣ କେବେ ଅନୁଭବ କରନ୍ତି ଯେ ଆପଣ ହ୍ୟାକରଙ୍କ ଜାଲରେ ପଡ଼ିଯାଇଛନ୍ତି ଏବଂ ବ୍ୟାଙ୍କ ମଧ୍ୟ ବନ୍ଦ ଅଛି, ତେବେ ଆପଣ ପୋଲିସ ସହିତ ଯୋଗାଯୋଗ କରିବା ଉଚିତ୍। ଯଥାଶୀଘ୍ର ପୋଲିସକୁ ଏହି ସୂଚନା ଦେଇ ଆପଣ ସେଠାରେ ଫିଙ୍ଗର ପ୍ରିଣ୍ଟ ପାଇପାରିବେ। ଆପଣ ଏହା ମଧ୍ୟ ଦେଖିପାରିବେ ଯେ ଆପଣଙ୍କ ଚାରିପାଖରେ କୌଣସି ବ୍ଲୁଟୁଥ୍ କନେକ୍ସନ କାମ କରୁଛି କି ନାହିଁ। ଯାହା ସେହି ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ନିକଟରେ ପହଞ୍ଚିବା ସାହାଯ୍ୟ କରିଥାଏ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *