ଓମିକ୍ରନକୁ ଏହି ଲୋକମାନେ ନିଅନ୍ତୁ ନାହିଁ ହାଲକାରେ,ଏହି ନୂଆ ଭାରିଏଣ୍ଟ ଠାରୁ ଅଧିକ ଦୂରେଇ ରହିବା ଆବଶ୍ୟକ !

ଦିଲ୍ଲୀ-ମୁମ୍ବାଇ ପରି ବଡ ସହରରେ କରୋନା ର ନୂଆ ଭାରିଏଣ୍ଟ ଓମିକ୍ରନ୍ ମାମଲା ଦ୍ରୁତ ଗତିରେ ବଢୁଛି। ନୂଆଦିଲ୍ଲୀର ସାର୍ ଗଙ୍ଗା ରାମ ହସ୍ପିଟାଲର ଡକ୍ଟର ଧୀରେନ ଗୁପ୍ତା ରବିବାର ଦିନ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଓମିକ୍ରନ୍ ସଂକ୍ରମିତ ରୋଗୀମାନେ ଡେଲଟା ଅପେକ୍ଷା ଉପର ଶ୍ୱାସକ୍ରିୟା ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ଅଧିକ ଲକ୍ଷଣ ଦେଖୁଛନ୍ତି। ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ 2 ବର୍ଷରୁ କମ୍ ପିଲାମାନେ ଏଥିରେ ଅଧିକ ପ୍ରବୃତ୍ତ ଥିବାବେଳେ 11-12 ବର୍ଷ ବୟସର ପିଲାମାନଙ୍କର ଅଧିକ ଲକ୍ଷଣ ଏବଂ କମ୍ ବିପଦ ଥାଏ ।

ଆପୋଲୋ ହସପିଟାଲର ସିନିୟର କନ୍ସଲଟାଣ୍ଟ ଡକ୍ଟର ସୁରଞ୍ଜିତ ଚାଟାର୍ଜୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ କିଛି ରୋଗୀ ମଧ୍ୟ ଖାଲି ଗତି ଏବଂ ବାନ୍ତି ଭଳି ବିଭିନ୍ନ ଲକ୍ଷଣ ଦେଖୁଛନ୍ତି। କିଛି ରୋଗୀ ଖାଇବା ପିଇବାରେ ଅସୁବିଧାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେଉଥିବାବେଳେ କେତେକ ସ୍ୱାଦ ଏବଂ ଗନ୍ଧକୁ ଚିହ୍ନିବା କ୍ଷମତା ମଧ୍ୟ ହରାଉଛନ୍ତି । ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଆମେ ଓମିକ୍ରନ୍ କୁ ହାଲୁକା ଭାବେ ଗ୍ରହଣ କରିବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ କାରଣ କିଛି ରୋଗୀ ନିଶ୍ଚିତ ଭାବରେ ଅସୁସ୍ଥ ହୋଇଯିବେ।

ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଆମେ ହସ୍ପିଟାଲରେ ଭର୍ତ୍ତି ହେବାର ମାମଲା ଦେଖୁଛୁ ଏବଂ ମୁଁ ଭାବୁଛି ଓମିକ୍ରନ୍ ବହୁତ ସଂକ୍ରାମକ ଅଟେ। ଯଦି ଆପଣ ଅନିୟନ୍ତ୍ରିତ ମଧୁମେହ କିମ୍ବା ଆଜମା ଭଳି ରୋଗରେ ପୀଡିତ, ତେବେ ଆପଣ ମଧ୍ୟ ଅସୁସ୍ଥ ହୋଇପାରନ୍ତି । କରୋନାର ନୂତନ ଭାରିଏଣ୍ଟ ସଂକ୍ରାମକ ଏବଂ ଏହା ଲୋକଙ୍କୁ ସଂକ୍ରମିତ କରୁଛି। ଯୁବକମାନେ ଏଥିରୁ କମ୍ ବିପଦରେ ଥାଇପାରନ୍ତି, କିନ୍ତୁ ଦୁର୍ବଳ ପ୍ରତିରୋଧକ ଶକ୍ତି ଥିବା କିମ୍ବା କୌଣସି ରୋଗରେ ପୀଡିତ ଥିବା ଲୋକମାନେ ଏହାକୁ ହାଲୁକା ଭାବରେ ଗ୍ରହଣ କରିବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ ।

ଡକ୍ଟର ଚାଟାର୍ଜୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଓମିକ୍ରନ୍ ସଂକ୍ରମିତ କେତେକ ରୋଗୀଙ୍କଠାରେ ଡେଲ୍ଟା ଭଳି ଲକ୍ଷଣ ମଧ୍ୟ ଦେଖା ଯାଇଛି ଯେପରିକି ସ୍ୱାଦ ଏବଂ ଗନ୍ଧ ନଷ୍ଟ ହେବା। କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍ ରୋଗୀଙ୍କୁ ଦେଖିଲେ, ସେମାନେ ଡେଲଟା କିମ୍ବା ଓମିକ୍ରନ୍ ଦ୍ୱାରା ସଂକ୍ରମିତ କି ନାହିଁ ତାହା ଜଣାପଡେ ନାହିଁ । ସେମାନଙ୍କର ଲକ୍ଷଣଗୁଡ଼ିକ ପରସ୍ପର ସହିତ ସମାନ । ମୁଁ ଭାବୁଛି ଆସନ୍ତା କିଛି ସପ୍ତାହ ମଧ୍ୟରେ ସରକାର ଏହା ମଧ୍ୟ ପ୍ରକାଶ କରିବେ।

ଓମିକ୍ରନ୍ ଲକ୍ଷଣ ରୋଗୀ ଭିତରେ କେତେ ଦିନ ରହିଥାଏ? ଏହି ପ୍ରଶ୍ନର ଉତ୍ତରରେ ଡାକ୍ତର କହିଛନ୍ତି, ‘ମୁଁ ଅନେକ ଲୋକଙ୍କୁ ଅନଲାଇନ୍ ଚିକିତ୍ସା କରୁଛି ଏବଂ ମୁଁ ଦେଖିଛି ଯେ ତିନି ରୁ ପାଞ୍ଚ ଦିନ ମଧ୍ୟରେ ଲୋକମାନେ ଆରୋଗ୍ୟ ଲାଭ କରୁଛନ୍ତି। ପ୍ରଥମ ତିନି ଦିନ ଧରି ରୋଗୀଙ୍କ ଗଳାରେ ବହୁତ ଯନ୍ତ୍ରଣା ହୁଏ । 102 କିମ୍ବା 103 ର ଜ୍ୱର ଆସେ। ଏହା ପରେ ସେମାନେ ମୁଣ୍ଡବିନ୍ଧା ଏବଂ ଶରୀରରେ ଯନ୍ତ୍ରଣା ହେଉଥିବା ମଧ୍ୟ ଅଭିଯୋଗ କରନ୍ତି । ଅଧିକାଂଶ ରୋଗୀଙ୍କ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଏହି ଲକ୍ଷଣଗୁଡ଼ିକ ପ୍ରାୟ ତିନି ଦିନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ରହିଥାଏ । ଏହା ପରେ ଆଣ୍ଟିବାୟୋଟିକ୍ ନ ନେଇ ମଧ୍ୟ ତାଙ୍କ ଅବସ୍ଥାରେ ଉନ୍ନତି ଆସୁଛି।

ଡାକ୍ତର କହିଛନ୍ତି ଯେ ଯେତେବେଳେ ଜ୍ୱର ରୋଗୀର ଶରୀରରେ ତିନି ଦିନରୁ ଅଧିକ ରହିଥାଏ, ତେବେ ଏହା ଚିନ୍ତାର ବିଷୟ ହୋଇପାରେ। ଏଥି ସହିତ ବିଶେଷଜ୍ଞମାନେ କ୍ରମାଗତ ଭାବରେ ଦାବି କରୁଛନ୍ତି ଯେ ଯେଉଁମାନେ ଟିକା ନ ପାଇଛନ୍ତି ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଓମିକ୍ରନର ଲକ୍ଷଣ ଟିକେ ଗୁରୁତର ହୋଇପାରେ । ଯେତେବେଳେ କି ଏହାର ଗମ୍ଭୀର ସଂକ୍ରମଣ ଟୀକାକରଣରେ ଦେଖାଯାଏ ନାହିଁ । ସେଥିପାଇଁ WHO କ୍ରମାଗତ ଭାବରେ ଲୋକଙ୍କୁ ଟିକା ପାଇବାକୁ ଅନୁରୋଧ କରୁଛି ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *