ମୁକେଶ ଅମ୍ବାନୀଙ୍କ ଘରେ କାମ ପାଇବା ନୁହେଁ ସହଜ, IAS ଠାରୁ ଅଧିକ କଷ୍ଟ ଅଟେ ଏହି ପରୀକ୍ଷା ,ଜାଣନ୍ତୁ ଦରମା କେତେ ?

ଯଦି କେହି ଭାରତର ଧନୀ ବ୍ୟକ୍ତି ମୁକେଶ ଅମ୍ବାନୀଙ୍କ ଘର ଭିତରେ କୌଣସି କାମ କରିବାକୁ ଚାହାଁନ୍ତି, ତେବେ ତାହା ସହଜ ନୁହେଁ । ଏଥିପାଇଁ ଆପଣଙ୍କୁ ଏକ କଠିନ ପରୀକ୍ଷାରେ ଉତ୍ତୀର୍ଣ୍ଣ ହେବାକୁ ପଡିବ । ଏହି ପରୀକ୍ଷା ବିଷୟରେ ଆପଣଙ୍କୁ କହିବା ପୂର୍ବରୁ, ଆମେ ମୁକେଶ ଅମ୍ବାନୀଙ୍କ ଘର ବିଷୟରେ କହିବୁ, ଯାହା ଆପଣଙ୍କୁ ଏକ ଧାରଣା ଦେବ ଯେ ମୁକେଶ ଅମ୍ବାନୀଙ୍କ ଘର କାମ ପାଇବା କାହିଁକି କଷ୍ଟକର ।

ମୁକେଶ ଅମ୍ବାନୀ ରାଜାମାନଙ୍କ ଜୀବନ ବଞ୍ଚିବାକୁ ପସନ୍ଦ କରନ୍ତି। ମୁକିଶ ଅମ୍ବାନୀଙ୍କ ମୁମ୍ବାଇରେ ଏଣ୍ଟିଲିଆ ନାମକ ଏକ ବିଳାସପୂର୍ଣ୍ଣ ଘର ଅଛି । 7 ତାରକା ହୋଟେଲ ମଧ୍ୟ ଏହା ଆଗରେ କିଛି ନୁହଁ। 200 ମିଲିୟନ୍ ଡଲାରରେ ନିର୍ମିତ (ପ୍ରାୟ 12912 କୋଟି ଟଙ୍କା) ଏହି ଘରେ 3 ଟି ହେଲିପ୍ୟାଡ୍ ଠାରୁ ଆରମ୍ଭ କରି ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ଥ୍ରୀଏଟର ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଅନେକ ସୁବିଧା ରହିଛି । ତାଙ୍କ ଘରେ ଦିନକୁ 24 ଘଣ୍ଟା କାମ କରିବାକୁ 600 ରୁ ଅଧିକ ଲୋକ ଉପସ୍ଥିତ ଅଛନ୍ତି ।

ଏଣ୍ଟିଲିଆ ଫିଚର୍ସ ।

-ମୁମ୍ବାଇର 27 ମହଲା ବିଶିଷ୍ଟ ଉଚ୍ଚ ଘର ‘ଏଣ୍ଟିଲିଆ’ 400,000 ବର୍ଗଫୁଟରେ ନିର୍ମିତ ।

-2010 ରେ ନିର୍ମିତ ଏହି ଘରକୁ 600 କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଯତ୍ନ ନିଆଯାଉଛି ।

-ଏଣ୍ଟିଲିଆ ତଳେ ପ୍ରଥମ ମହଲା ପାର୍କିଂ ପାଇଁ । ଏଥିରେ 168 କାର ଏକାସାଙ୍ଗରେ ପାର୍କିଂ କରାଯାଇପାରିବ ।

-ପାର୍କିଂର ଉପର ମହଲାରେ 50 ସିଟ୍ ବିଶିଷ୍ଟ ସିନେମା ହଲ୍ ଏବଂ ଏକ ବାହ୍ୟ ବଗିଚା ଅଛି ।

-ପତ୍ନୀ, ପିଲା ଏବଂ ମା ସହିତ ଅମ୍ବାନୀ ଉପର ମହଲା ଏବଂ ତଳ ମହଲାରେ ରୁହନ୍ତି । ସମସ୍ତେ ଏଠାରେ ରହିବାକୁ ଏକ ଅଲଗା ଫ୍ଲୋର ମଧ୍ୟ ଅଛି ।

-ମୁକେଶ ଅମ୍ବାନୀଙ୍କ ଏହି ଘରେ ଗୋଟିଏ ମହଲାରୁ ଅନ୍ୟ ମହଲାକୁ ଯିବାକୁ 9 ଟି ଲିଫ୍ଟ ଅଛି ।

-ଘରେ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ସ୍ପା ଏବଂ ମନ୍ଦିର ମଧ୍ୟ ଅଛି । ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଷ୍ଟୁଡିଓ, ଏକ ଆଇସ୍କ୍ରିମ୍ ରୁମ୍ ଏବଂ ସୁଇମିଂ ପୁଲ୍ ମଧ୍ୟ ଅଛି ।

ଅମ୍ବାନୀଙ୍କ ଘରେ କାମ କରୁଥିବା ଲୋକମାନେ ବିଳାସପୂର୍ଣ୍ଣ ଜୀବନଯାପନ କରନ୍ତି । ଏଠାରେ ଚାକିରି ପାଇବାକୁ ହେଲେ ଆପଣଙ୍କୁ ଅନେକ ପରୀକ୍ଷା ପାର୍ କରିବାକୁ ପଡିବ । ଏଠାରେ ଚାକିରି ପାଇଁ ଏକ ଭ୍ୟାକେନ୍ସି ଥାଏ । ତା’ପରେ ସେହି ବ୍ୟକ୍ତି ଯେଉଁମାନେ ଭ୍ୟାକେନ୍ସି ଫର୍ମ ପୂରଣ କରନ୍ତି ସେମାନଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ଏକ ଲିଖିତ ପରୀକ୍ଷା ଦେଇ ଯିବାକୁ ପଡିବ ।

ହୋଟେଲ ମ୍ୟାନେଜମେଣ୍ଟ ଏବଂ ଜେନେରାଲ୍ ନଲେଜ୍ ସହିତ ଜଡିତ ପ୍ରଶ୍ନଗୁଡ଼ିକରେ ଏହି ପରୀକ୍ଷା ହୁଏ। ଯେଉଁମାନେ ଏହି ପରୀକ୍ଷାରେ ବିଫଳ ହୁଅନ୍ତି ସେମାନେ ଚାକିରୀ ପାଆନ୍ତି ନାହିଁ।

ଅମ୍ବାନୀଙ୍କର ଶହ ଶହ ଗାଡି ଅଛି । ଯେଉଁଥି ପାଇଁ ବିଭିନ୍ନ ଡ୍ରାଇଭରମାନଙ୍କୁ ରଖାଯାଇଛି । ଅମ୍ବାନୀଙ୍କ ଡ୍ରାଇଭର କରିବା ପାଇଁ ବିଭିନ୍ନ କମ୍ପାନୀକୁ ଚୁକ୍ତିନାମା ଦିଆଯାଏ ।

ଅମ୍ବାନୀଙ୍କ ଘରେ କାମ କରୁଥିବା ଲୋକଙ୍କ ଦରମା ଲକ୍ଷ ଲକ୍ଷ କୋଟି ଟଙ୍କା । ନିଜେ ଅମ୍ବାନୀଙ୍କ ଘରେ କାମ କରୁଥିବା ଲୋକମାନେ ଅନେକ ଚାକରଙ୍କୁ ନିଜ ଘରେ ରଖୁଛନ୍ତି । ଡ୍ରାଇଭରମାନଙ୍କ ଦରମା ବିଷୟରେ କହିବାକୁ ଗଲେ ଏହା ପ୍ରତି ମାସରେ ଦୁଇ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା। ଡ୍ରାଇଭର ଠାରୁ ଚାକର ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସମସ୍ତେ ଏଠାରେ ବିଳାସପୂର୍ଣ୍ଣ ଜୀବନଯାପନ କରନ୍ତି ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *