କମ ଟଙ୍କାରେ ଆରମ୍ଭ କରନ୍ତୁ ଏହି ୭ଟି ବ୍ୟବସାୟ,ଖୁବ କମ୍ ସମୟ ମଧ୍ୟରେ କରିବେ ଅଧିକ ରୋଜଗାର ! ଜାଣନ୍ତୁ ସମସ୍ତ ବିଜିନେସ ବିଷୟରେ !

ଗତ ଦୁଇ ବର୍ଷ ଧରି ଚାଲିଥିବା କରୋନା ମହାମାରୀ ମଧ୍ୟରେ ଅନେକ ଲୋକ ନିଜ ଘରକୁ ଫେରି ଆସିଛନ୍ତି। ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ କିଛି ଲୋକ ଘର ପାଖାପାଖି ଚାକିରି ଖୋଜୁଛନ୍ତି । ଏବଂ କେତେକ ବ୍ୟବସାୟରେ ମଧ୍ୟ ସେମାନଙ୍କର ଭାଗ୍ୟ ପରୀକ୍ଷା କରୁଛନ୍ତି । ଯଦି ଆପଣ କିମ୍ବା ଆପଣ ଜାଣିଥିବା ବ୍ୟକ୍ତି ବ୍ୟବସାୟ କରିବାକୁ ଯୋଜନା କରୁଛନ୍ତି, ତେବେ ଏଠାରେ ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ ଛୋଟ ବିନିଯୋଗ ବ୍ୟବସାୟ ଚିନ୍ତାଧାରା ବିଷୟରେ ସୂଚନା ଦେଉଛୁ । ଆପଣ ତାହାକୁ ଗ୍ରାମୀଣ ପରିବେଶରୁ ଆରମ୍ଭ କରିପାରିବେ ।

ସାର, ବିହନ, ମଞ୍ଜି।

କୃଷକମାନେ ସାର ଏବଂ ମଞ୍ଜି ଆବଶ୍ୟକ କରନ୍ତି ।ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ସେ କେବଳ ନିକଟସ୍ଥ ଦୋକାନକୁ ଯିବାକୁ ପସନ୍ଦ କରନ୍ତି । ପ୍ରତ୍ୟେକ ଗ୍ରାମରେ ଏହି ସୁବିଧା ଉପଲବ୍ଧ ନାହିଁ । ଆପଣ ନିଜ ଗାଁ କିମ୍ବା ସହରରେ ଏକ ସାର ଏବଂ ବିହନ ଦୋକାନ ଖୋଲିପାରିବେ । ଯଦି ଆପଣ ଗ୍ରାହକଙ୍କୁ ସରକାରଙ୍କ ଠାରୁ ସବସିଡିର ସୁବିଧା ଦିଅନ୍ତି, ତେବେ ଅଧିକରୁ ଅଧିକ ଗ୍ରାହକ ଆପଣଙ୍କ ଦୋକାନରୁ କିଣିବେ । ଆପଣ ଅଳ୍ପ ମୂଲ୍ୟରେ ଏହି ବ୍ୟବସାୟ ଆରମ୍ଭ କରିପାରିବେ ।

ଚାଷ ଜମିରୁ ଉତ୍ପାଦିତ ଜିନିଷ।

ଯଦି ଆପଣ ଗାଁ କିମ୍ବା ବଜାରରେ ଚାଷଜମିରେ ଉତ୍ପାଦିତ ଦ୍ରବ୍ୟ ବିକ୍ରୟ କରି ଭଲ ଲାଭ ପାଉନାହାଁନ୍ତି, ତେବେ ଆପଣ ସିଧାସଳଖ ଘରକୁ ଯାଇ ନିଜ ଉତ୍ପାଦକୁ ସହରରେ ବିକ୍ରି କରିପାରିବେ । ଆରମ୍ଭରେ ଆପଣଙ୍କୁ କଠିନ ପରିଶ୍ରମ କରିବାକୁ ପଡିବ କିନ୍ତୁ ଖାଦ୍ୟ ସାମଗ୍ରୀର ଶୁଦ୍ଧତା ବଜାୟ ରଖିବା ସ୍ୱଳ୍ପ ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ଏକ ଭଲ ଗ୍ରାହକ ଆଧାର ସୃଷ୍ଟି କରିବ । ଆପଣ ଆଳୁ, ପିଆଜରୁ ,ଶୁଦ୍ଧ ଘିଅ, କ୍ଷୀର ଏବଂ ପନିପରିବା ଇତ୍ୟାଦିକୁ ବିକ୍ରି କରିପାରିବେ ।

ଜୈବିକ ଫଳ , ପନିପାରିବା।

ଜୀବନଶ ଶୈଳୀ ବଦଳାଇବା ମଧ୍ୟରେ ଲୋକମାନେ ଜୈବିକ ଫଳ ଏବଂ ପନିପରିବା ଖାଇବାକୁ ପସନ୍ଦ କରନ୍ତି । ଲୋକମାନେ ଜୈବିକ ଫଳ ଏବଂ ପନିପରିବା ପାଇଁ ସହଜରେ ଅଧିକ ମୂଲ୍ୟ ଦିଅନ୍ତି । ଆଜିକାଲି ଆଇଆଇଟି ଛାତ୍ରମାନେ ଜୈବିକ ଚାଷ ଉପରେ ଧ୍ୟାନ ଦେଇ ବଡ଼ ଅର୍ଥ ରୋଜଗାର କରୁଛନ୍ତି । ଆପଣ ଏହାକୁ ଅଧା ଏକରରୁ ଆରମ୍ଭ କରିପାରିବେ। ପରେ ଯଦି ଚାହିଦା ବଢେ ତେବେ ଅମଳ ବୃଦ୍ଧି କରାଯାଇପାରେ।

ସୀତଳ ଭଣ୍ଡାର।

ଗାଁ ଓ ସହରରେ ଶୀତଳ ଭଣ୍ଡାର (Cold store) ଅଭାବ ହେତୁ ଫଳ ଓ ପନିପରିବା ଖରାପ ହୋଇଯାଏ । ଏଥିରେ ଥିବା ମୂଲ୍ୟ ଅନ୍ୟ ବ୍ୟବସାୟ ଅପେକ୍ଷା ଟିକିଏ ଅଧିକ । କିନ୍ତୁ ଏଥିରେ ଆପଣ ଭଲ ରିଟର୍ନ ମଧ୍ୟ ପାଇବେ। ଯଦି ଆପଣ ଚାହାଁନ୍ତି, ଆପଣ ଏକ ଛୋଟ ସ୍ତରରେ ଏକ ଶୀତଳ ଭଣ୍ଡାର ଖୋଲି ପାରିବେ ।

କୁକୁଡ଼ା ଚାଷ।

କୁକୁଡ଼ା ଚାଷ ବ୍ୟବସାୟ ଦୁଇଟି ଉପାୟରେ କରାଯାଇପାରିବ । ଅଣ୍ଡା ଉତ୍ପାଦନ ପାଇଁ ସ୍ତରୀୟ ଚିକେନ୍ ଚୟନ କରିବାକୁ ପଡିବ। ଅନ୍ୟ ପଟେ, ଯଦି ଆପଣ ଚିକେନ୍ ବିକ୍ରୟ କରିବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି, ତେବେ ବଏଲର ଚିକେନ୍ ଆବଶ୍ୟକ ହେବ । ଏଥିପାଇଁ ମୌଳିକ ଜ୍ଞାନ ରହିବା ଆବଶ୍ୟକ ।କୁକୁଡ଼ାମାନଙ୍କୁ ଭଲ ଗୁଣବତ୍ତା ପୁଷ୍ଟିକର ଖାଦ୍ୟ ମଧ୍ୟ ଦିଅନ୍ତୁ ଏବଂ ଯତ୍ନ ନିଅନ୍ତୁ ।ତାହା କରିବାରେ ବିଫଳତା ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ କ୍ଷତି ଘଟାଇପାରେ।

ପଶୁପାଳନ।

ପଶୁପାଳନ ଅର୍ଥ ହେଉଛି ପଶୁପାଳନ ସହିତ ଜଡିତ ବ୍ୟବସାୟ ଯେପରିକି: ଗାଈ, ବଳଦ, ଛେଳି, ଚିକେନ୍ ଇତ୍ୟାଦିର ବ୍ୟବସାୟ । ଏଥିରେ ଆପଣଙ୍କୁ ପଶୁକୁ କମ୍ ମୂଲ୍ୟରେ କିଣିବାକୁ ପଡିବ । ଏହା ପରେ ଏହାକୁ ଅଧିକ ମୂଲ୍ୟରେ ବିକ୍ରୟ କରିବାକୁ ପଡିବ । ସହର ଏବଂ ଗ୍ରାମଗୁଡିକରେ ଏହା ସର୍ବୋତ୍ତମ ଏବଂ ଲାଭଦାୟକ ବ୍ୟବସାୟ ।

ଗାଁର ଅଧିକାଂଶ ଲୋକ ପଶୁପାଳନ ଏବଂ କୃଷି ସହିତ ଜଡିତ । ପ୍ରତ୍ୟେକ କୃଷକଙ୍କର ଗାଈ କିମ୍ବା ମଇଁଷି ନିଶ୍ଚିତ ଭାବରେ ଥାଏ। ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଦୁଗ୍ଧ କେନ୍ଦ୍ରର ବ୍ୟବସାୟ ଭଲ ଏବଂ ଲାଭଦାୟକ ପ୍ରମାଣିତ ହେବ । ଏକ ଦୁଗ୍ଧ କେନ୍ଦ୍ର ଆରମ୍ଭ କରିବା ପାଇଁ ଆପଣଙ୍କୁ ନିକଟତମ ଦୁଗ୍ଧ ଫାର୍ମ ସହିତ ଯୋଗାଯୋଗ କରିବାକୁ ପଡିବ ଏବଂ ସେମାନଙ୍କ ସହିତ ଟାଇଅପ କରିବାକୁ ପଡିବ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *