ଟଙ୍କା ଅଭାବ ହେତୁ କାରରେ ରହୁଥିଲେ ଶିକ୍ଷକ, ଆଉ ଛାତ୍ର ଜଣକ ସହ ଦେଖାହେଲା ପରେ ବଦଳିଗଲା ତାଙ୍କର ଭାଗ୍ୟ ! ଜାଣନ୍ତୁ ପୁରା ଘଟଣା

କରୋନା ଭାଇରସର ପ୍ରଭାବ ସାରା ବିଶ୍ୱରେ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଲା। କେତେକ ଆର୍ଥିକ ସଙ୍କଟର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେଉଛନ୍ତି ଏବଂ କେତେକ ବେକାର ହୋଇପଡିଛନ୍ତି। ଜୀବନକୁ ପୁଣି ଥରେ ଟ୍ରାକକୁ ଫେରାଇ ଆଣି ଲୋକମାନେ ପୁଣି ଥରେ କାମ କରି ଜୀବନଯାପନ କରୁଛନ୍ତି। ଏହି ସମୟରେ ଜୋସ ନାମକ କାଲିଫର୍ନିଆର ଜଣେ ଶିକ୍ଷକଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ଅନେକ ସମସ୍ୟାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେବାକୁ ପଡିଲା । କେବଳ ଏତିକି ନୁହେଁ, ରୋଜଗାରର ମାଧ୍ୟମ ମଧ୍ୟ ତାଙ୍କ ହାତରୁ ଚାଲିଗଲା ଏବଂ ତାଙ୍କର ସଞ୍ଚୟ ମଧ୍ୟ ସମାପ୍ତ ହୋଇଗଲା। ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ସେ ନିଜ କାରରେ ଦିନ କାଟିବା ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ।

ବାସ୍ତବରେ କାଲିଫର୍ନିଆରେ ରହୁଥିବା ଜୋସ୍ ବୃତ୍ତି ଅନୁଯାୟୀ ଶିକ୍ଷକ । ସେ କାଲିଫର୍ନିଆର ଫଣ୍ଟାନା ସହରର ଏକ ବିଦ୍ୟାଳୟରେ ଶିକ୍ଷାଦାନ କରନ୍ତି । କିନ୍ତୁ କରୋନା ଭାଇରସ ଯୋଗୁଁ ତାଙ୍କର ଆର୍ଥିକ ଅବସ୍ଥା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଖରାପ ହୋଇଗଲା, ଯେଉଁଥିପାଇଁ ସେ ତାଙ୍କ କାରରେ ରହୁଥିଲେ । ସେ ଯାହା କିଛି ପାଇଲେ, ସେ ଏହାକୁ ନିଜ ପରିବାରକୁ ପଠାଉଥିଲେ ଏବଂ ନିଜେ କାରରେ ରହିବାକୁ ଲାଗିଲେ ।

ଏହି ସମୟରେ ତାଙ୍କର ପୂର୍ବତନ ଛାତ୍ର ତାଙ୍କୁ ଦେଖିଥିଲେ ଏବଂ ତାଙ୍କ ଜନ୍ମଦିନ ଅବସରରେ ସେ ଶିକ୍ଷକଙ୍କୁ ପ୍ରାୟ 20 ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କାର ଏକ ଚେକ୍ ଉପସ୍ଥାପନ କରିଥିଲେ । ଛାତ୍ରଙ୍କ ଏହି ପଦକ୍ଷେପକୁ ଦେଖି ଶିକ୍ଷକ ଭାବପ୍ରବଣ ହୋଇଗଲେ ।ଛାତ୍ରଙ୍କ ବିଷୟରେ ଶିକ୍ଷକ କହିଛନ୍ତି, ‘ଏହି ଉପହାର ସହିତ ମୋ ଜୀବନ ବଦଳି ଯାଇଛି, ବର୍ତ୍ତମାନ ମୁଁ ମଧ୍ୟ ମୋ ଘରକୁ ନେଇ ପାରିବି।’

ଜୋସ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସେ 1997 ମସିହାରେ କାର କିଣିଥିଲେ। ସେ ଏହି କାରରେ ନିଜ ଜୀବନ ବିତାଇବା ଆରମ୍ଭ କଲେ | ସେ କଦାପି ସ୍ୱପ୍ନରେ ମଧ୍ୟ ଭାବି ନଥିଲେ ଯେ ସେ ନିଜ ପାଇଁ ଏକ ଘର ପାଇପାରିବେ କିନ୍ତୁ ଯେତେବେଳେ ସେ ତାଙ୍କର ପୂର୍ବତନ ଛାତ୍ରଙ୍କୁ ଭେଟିଲେ, ଛାତ୍ର ତାଙ୍କ ସ୍ୱପ୍ନକୁ ସାକାର କଲେ । ଜୋସ୍ ତାଙ୍କର 77 ତମ ଜନ୍ମଦିନ ଅବସରରେ ଉପହାର ସ୍ୱରୂପ 20 ଲକ୍ଷ ଚେକ୍ ଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ ।

ଏଥି ସହିତ ଛାତ୍ର ଷ୍ଟିଭନ୍ କୁହିଛନ୍ତି ଯେ ଯେତେବେଳେ ଆମେ ପ୍ରତିଦିନ କାମ କରିବାକୁ ଯାଉଥିଲୁ, ଆମେ ଶିକ୍ଷକଙ୍କୁ ଦେଖୁଥିଲୁ। ତେଣୁ ଆମେ ସ୍ଥିର କଲୁ ଯେ ଆମେ ତାଙ୍କ ପାଇଁ ପାଣ୍ଠି ସଂଗ୍ରହ କରିବୁ । ଷ୍ଟିଭନ କହିଛନ୍ତି, “ଆମର ଲକ୍ଷ୍ୟ ଥିଲା 5 ହଜାର ଡଲାର (3.60 ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା) । କିନ୍ତୁ ଆମେ ଏହାଠାରୁ 3 ଗୁଣ ଅଧିକ ଟଙ୍କା ସଂଗ୍ରହ କରିଥିଲୁ । ସେ ମୋ ପରି ଅନେକ ପିଲାଙ୍କ ପାଇଁ ଜୀବନକୁ ଉନ୍ନତ କରିଛନ୍ତି । ତାଙ୍କର ଏକ 1977 ର ଫୋର୍ଡ ଥଣ୍ଡରବର୍ଡ LX ଅଛି ଯାହାକୁ ସେ ଘର କରିଦେଇଛନ୍ତି। ଅନେକ ଦିନ ଧରି ମୁଁ ତାଙ୍କୁ କାରରେ ରହୁଥିବାର ଦେଖୁଥିଲି । ଦିନେ ମୁଁ ତାଙ୍କୁ ସାହାଯ୍ୟ କରିବାକୁ ସ୍ଥିର କଲି। ”

ଜୋସ କହିଛନ୍ତି ଯେ କରୋନା ଯୋଗୁଁ ତାଙ୍କ ଅବସ୍ଥା ପୂର୍ବ ଅପେକ୍ଷା ଅଧିକ ଖରାପ ହୋଇଯାଇଥିଲା । ଶିକ୍ଷାଦାନ ସମୟରେ ସେ ପାଇଥିବା ଟଙ୍କା ମଧ୍ୟ ତାଙ୍କ ପରିବାରକୁ ପଠାଉଥିଲେ। ତେଣୁ ସେ କାରରେ ରହିବାକୁ ଲାଗିଲେ। ଗୋଟିଏ ରୁମ ଭଡା କରିବା ପାଇଁ ତାଙ୍କ ପାଖରେ ପର୍ଯ୍ୟାପ୍ତ ଅର୍ଥ ମଧ୍ୟ ନଥିଲା କାରଣ ତାଙ୍କ ପରିବାରକୁ ରୋଜଗାରଠାରୁ ଅଧିକ ଟଙ୍କା ଦେବାକୁ ପଡୁଥିଲା ।

ଜୋସ କହିଛନ୍ତି ଯେ ମୁଁ ତଥାପି ଏହାକୁ ବିଶ୍ୱାସ କରିପାରୁ ନାହିଁ, ମୋ ପାଇଁ ଏହା ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟଜନକ ଥିଲା । ମୁଁ କେବେ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ହେବାର ଆଶା କରିନଥିଲି । ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ ଷ୍ଟିଭେନ୍ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଅନେକ ପିଲାଙ୍କ ଜୀବନରେ ଉନ୍ନତି ଆଣିବା ପାଇଁ ନିଜେ ସ୍ୱାର୍ଥପର ଭାବରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଥିବା ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ ସାହାଯ୍ୟ କରିବା ସମ୍ମାନଠାରୁ କମ୍ ନୁହେଁ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *