ବୃଦ୍ଧ ଲୋକଙ୍କର ଖୋଲିଗଲା ଭାଗ୍ୟ,୫୫ ଟଙ୍କା ଖର୍ଚ୍ଚ କରି ପାଆନ୍ତୁ ପ୍ରତି ମାସରେ 3000 ଟଙ୍କାର ପେନ୍ସନ୍ ,ଜାଣନ୍ତୁ ଏହା ଉପରେ ସମ୍ପୂର୍ଣ ସୂଚନା !

କରୋନା ଭାଇରସ ସଂକ୍ରମଣ ମହାମାରୀରେ ଜୀବନ ସହ ଅର୍ଥନୈତିକ କ୍ଷତି ମଧ୍ୟ ହୋଇଛି। ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ ପ୍ରତ୍ୟେକ ବ୍ୟକ୍ତି ଚାହାଁନ୍ତି ଯେ ଭବିଷ୍ୟତରେ ଯଦି ଏପରି ମହାମାରୀ ଆସେ ତେବେ ଯେପରି ସେତେବେଳ କୁ ଆଉ ଆର୍ଥିକ ସଙ୍କଟର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେବାକୁ ପଡିବ ନାହିଁ। ଯଦି ଆପଣ ମଧ୍ୟ ଏହିପରି ଚାହାଁନ୍ତି, ତେବେ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ ଏହି ଯୋଜନା ଭବିଷ୍ୟତ ପାଇଁ ବହୁତ ଭଲ।

ଯଦି ଆପଣ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ କିସାନ ସମ୍ମାନ ଯୋଜନାର ଜଣେ ଲାଭାର୍ଥୀ ଅଟନ୍ତି, ତେବେ ଏହି ଖବର ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ ବହୁତ ମହତ୍ବପୂର୍ଣ୍ଣ କାରଣ ସରକାର ବର୍ତ୍ତମାନ ଏହିପରି ଲୋକଙ୍କୁ ବଡ଼ ଲାଭ ଦେଉଛନ୍ତି । ଏହି ଯୋଜନା ସହିତ ଜଡିତ ଚାଷୀଙ୍କୁ ସରକାର ମାସିକ 3000 ଟଙ୍କା ଅର୍ଥାତ୍ ବର୍ଷକୁ 36000 ଟଙ୍କା ପେନ୍ସନ୍ ପ୍ରଦାନ କରୁଛନ୍ତି। ଏହି ଯୋଜନାର ଲାଭ କେବଳ ସେହି ଚାଷୀଙ୍କ ପାଇଁ ଉପଲବ୍ଧ ହେବ ଯାହାର ବୟସ 60 ବର୍ଷରୁ ଅଧିକ ।

ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ କିସାନ୍ ସମ୍ମାନ ନିଧି ଯୋଜନା କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ପରିଚାଳିତ, ଯାହା ଅଧୀନରେ ବାର୍ଷିକ 6000 ଟଙ୍କା ତିନୋଟି କିସ୍ତିରେ ଆସେ। ମୋଦୀ ସରକାରଙ୍କ ଏହି ଯୋଜନାର ଲାଭ ସେହି ସମସ୍ତ ଚାଷୀଙ୍କ ପାଇଁ ଉପଲବ୍ଧ ହୋଇପାରିବ ଯେଉଁମାନେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ କିସାନ ସମ୍ମାନ ନିଧିର ଲାଭ ଉଠାଉଛନ୍ତି।

ଏଥି ସହିତ 11 କୋଟିରୁ ଅଧିକ ଚାଷୀ ପିଏମ କିସାନ ସମ୍ମାନ ନିଧି ଯୋଜନାରୁ କିସ୍ତି ଗ୍ରହଣ କରୁଛନ୍ତି, କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର କିସାନ କ୍ରେଡିଟ କାର୍ଡ ଏବଂ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ କିସାନ ମାନଧନ ଯୋଜନାର ଲାଭ ପ୍ରଦାନ କରୁଛନ୍ତି। ଏହି ଯୋଜନା ପାଇଁ କୌଣସି ଦଲିଲ ଆବଶ୍ୟକ ହେବ ନାହିଁ । ସେହି ସମୟରେ ଏଥିରେ ଯୋଗ ଦେଇ ଆପଣ ପକେଟରୁ କିଛି ଖର୍ଚ୍ଚ ନକରି ବାର୍ଷିକ 36000 ପାଇପାରିବେ ।

ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ କିଷାନ ମାନଧନ ଯୋଜନା ଅଧୀନରେ କୃଷକମାନଙ୍କୁ ପ୍ରତି ମାସରେ ପେନସନ୍ ଦେବାର ଯୋଜନା ଅଛି । ଏଥିରେ 60 ବର୍ଷ ବୟସ ପରେ ପ୍ରତି ମାସରେ 3000 ଟଙ୍କା ଅର୍ଥାତ୍ ବାର୍ଷିକ 36000 ଟଙ୍କା ପେନ୍ସନ୍ ଦିଆଯାଏ । ଯଦି ଜଣେ କୃଷକ ପିଏମ କିସାନ ସମ୍ମାନ ନିଧି ( PM-Kisan Samman Nidhi ) ର ଲାଭ ଉଠାଉଛନ୍ତି, ତେବେ ତାଙ୍କୁ ପିଏମ କିସାନ ମାନଧନ ଯୋଜନା (PM Kisan Maandhan Yojana) ପାଇଁ କୈଣସି ଦଲିଲ ଦେବାକୁ ପଡ଼ିବ ନାହିଁ ।

ପିଏମ କିସାନ ଯୋଜନାରୁ ପ୍ରାପ୍ତ ଲାଭରୁ ସିଧାସଳଖ ଯୋଗଦାନ କରିବାକୁ ଚୟନ କରିବାର ଏକ ବିକଳ୍ପ ଅଛି । ଏହିପରି ଚାଷୀଙ୍କୁ ପକେଟରୁ ସିଧାସଳଖ ଟଙ୍କା ଖର୍ଚ୍ଚ କରିବାକୁ ପଡିବ ନାହିଁ । 6000 ତାଙ୍କର ପ୍ରିମିୟମ୍ ମଧ୍ୟ କଟାଯିବ । ଚାଷୀ ମଧ୍ୟ ପକେଟରୁ କିଛି ଖର୍ଚ୍ଚ ନକରି ବାର୍ଷିକ 36000 ପାଇବେ ଏବଂ ଅଲଗା ଅଲଗା କିସ୍ତି ମଧ୍ୟ ପାଇବେ ।

କିଷାନ ମାନଧନ ଯୋଜନା ଅଧୀନରେ 18-40 ବର୍ଷ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଯେକୌଣସି କୃଷକ ଏଥିରେ ପଞ୍ଜିକରଣ କରିପାରିବେ । ତଥାପି କେବଳ ସେହି କୃଷକମାନେ ଯେଉଁମାନଙ୍କର ସର୍ବାଧିକ 2 ହେକ୍ଟର ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଚାଷ ଜମି ଅଛି, ସେମାନେ ଏହି ଯୋଜନାର ଲାଭ ଉଠାଇ ପାରିବେ ।

ଏହି ଯୋଜନା ଅଧୀନରେ ସେମାନଙ୍କୁ ସର୍ବନିମ୍ନ 20 ବର୍ଷ ଏବଂ ସର୍ବାଧିକ 40 ବର୍ଷ ପାଇଁ ମାସିକ 55 ରୁ 200 ଟଙ୍କା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଅବଦାନ ଦେବାକୁ ପଡିବ । ଯଦି ଆପଣ 18 ବର୍ଷ ବୟସରେ ଯୋଗ ଦିଅନ୍ତି ତେବେ ଅଂଶଦାନ ମାସିକ 55 ଟଙ୍କା ହେବ । ଯଦି ଆପଣ 30 ବର୍ଷ ବୟସରେ ଏହି ଯୋଜନାରେ ଯୋଗ ଦିଅନ୍ତି, ତେବେ ପ୍ରତି ମାସରେ 110 ଟଙ୍କା ଅଂଶଦାନ କରିବାକୁ ପଡିବ ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *