ସରକାରୀ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ପାଇଁ ଖୁସି ଖବର : ଦରମା ବଢ଼ିପାରେ ୩ ଗୁଣ : ଜାଣନ୍ତୁ କେତେ ଟଙ୍କା ବଢିବ ବେସିକ ସାଲାରୀ !

ନୂତନ ବର୍ଷରେ 3 ପ୍ରତିଶତ ଡିଏ ଏବଂ ଡିଆର ର ଉପହାର ପାଇବା ପରେ ସରକାର ଏହି ମାସରେ ସରକାରୀ କର୍ମଚାରୀମାନଙ୍କୁ ଏକ ବଡ଼ ଉପହାର ଦେବାକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହେଉଛନ୍ତି । ନୂତନ ବର୍ଷରେ କେନ୍ଦ୍ରୀୟ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ବେତନ ସମ୍ପର୍କରେ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ଏକ ଖୁସି ଖବର ଘୋଷଣା କରିବେ ବୋଲି ବିଶ୍ୱାସ ରହିଛି।

ଯଦି କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ସପ୍ତମ ବେତନ ଆୟୋଗ ଅଧୀନରେ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ବେତନ ବୃଦ୍ଧି କରନ୍ତି, ତେବେ ଏହା କେନ୍ଦ୍ରୀୟ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ବେତନରେ ବୃଦ୍ଧି ଘଟାଇବ। କେନ୍ଦ୍ରୀୟ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ବେତନ ବୃଦ୍ଧି ହେତୁ ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ଦରମା ବୃଦ୍ଧି ଉପରେ ମଧ୍ୟ ବଡ ଲାଭ ହେବ।

କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ଏହାର କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ମୌଳିକ ଦରମା ବୃଦ୍ଧି କରିବାକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହେଉଛନ୍ତି। କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରୀ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ମୌଳିକ ଦରମା ଫିଟମେଣ୍ଟ ଫ୍ୟାକ୍ଟର୍ ନିର୍ଣ୍ଣୟ କରେ । ଯଦି କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ଫିଟମେଣ୍ଟ ଫ୍ୟାକ୍ଟର୍ ବୃଦ୍ଧି କରନ୍ତି, ତେବେ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ସର୍ବନିମ୍ନ ମଜୁରୀ ଅର୍ଥାତ୍ ମୌଳିକ ଦରମା 18000 ରୁ 26000 ଟଙ୍କାକୁ ବୃଦ୍ଧି ପାଇବ ।

ଯଦି ମୋଦି ସରକାର ଫିଟମେଣ୍ଟ ଫ୍ୟାକ୍ଟରକୁ ବଢାନ୍ତି , ତେବେ ଏହା ସିଧାସଳଖ କେନ୍ଦ୍ରୀୟ କର୍ମଚାରୀଙ୍କୁ ଉପକୃତ କରିବ ଏବଂ ସେମାନଙ୍କର ଦରମା ଯଥେଷ୍ଟ ବୃଦ୍ଧି ପାଇବ । କେନ୍ଦ୍ରୀୟ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ସଂଗଠନରେ ଏକ ଆଲୋଚନା ହେଉଛି ଯେ ନୂତନ ବର୍ଷର ଜାନୁଆରୀ ମାସରେ ସରକାର ସପ୍ତମ ବେତନ ଆୟୋଗ ସମ୍ପର୍କରେ ଘୋଷଣା କରିବେ। ଫିଟମେଣ୍ଟ ଫ୍ୟାକ୍ଟର ବଢ଼ିପାରେ ବୋଲି ଖବର ପରେ କେନ୍ଦ୍ରୀୟ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ବହୁତ ଉତ୍ସାହ ଅଛି ।

ଏହାପୂର୍ବରୁ 2016 ମସିହାରେ ଫିଟମେଣ୍ଟ ଫ୍ୟାକ୍ଟର୍ ବୃଦ୍ଧି କରାଯାଇଥିଲା ଯେଉଁଥିରେ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ମୌଳିକ ଦରମା 6000 ରୁ 18000 ଟଙ୍କାକୁ ବୃଦ୍ଧି କରାଯାଇଥିଲା। ମୌଳିକ ଦରମା ବୃଦ୍ଧି ସହିତ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ହାତରେ ଦରମା ପ୍ରତି ମାସରେ ଯଥେଷ୍ଟ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଥାଏ ।

କେନ୍ଦ୍ରୀୟ କର୍ମଚାରୀମାନେ ସପ୍ତମ ବେତନ ଆୟୋଗ ଅଧୀନରେ ସେମାନଙ୍କ ପିଲାମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଶିଶୁ ଶିକ୍ଷା ଭତ୍ତା ମଧ୍ୟ ନେଇପାରିବେ । ସପ୍ତମ ବେତନ ଆୟୋଗ ଅଧୀନରେ ଶିଶୁ ପିଛା ମାସିକ 2250 ଟଙ୍କା ଶିଶୁ ଶିକ୍ଷା ଭତ୍ତା ଭାବରେ ଦିଆଯିବ । ଯଦି କେବଳ ଦୁଇଟି ପିଲା ଅଛନ୍ତି, ତେବେ ଶିଶୁ ଶିକ୍ଷା ଭତ୍ତା ଭାବରେ 4500 ଟଙ୍କା ଦିଆଯିବ ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *