ଜବରଦସ୍ତ ପ୍ଲାନ : କେବଳ ଥରେ ଟଙ୍କା ଜମା କରନ୍ତୁ ,ଆଉ ଆଜୀବନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପେନସନ ପାଆନ୍ତୁ ! ଜାଣନ୍ତୁ ଏହି ସ୍କିମ ବିଷୟରେ ସମ୍ପୂର୍ଣ ସୂଚନା !

ଲାଇଫ୍ ଇନସୁରାନ୍ସ କର୍ପୋରେସନ୍ ଅଫ୍ ଇଣ୍ଡିଆ (LIC) ସରଳ ପେନ୍ସନ୍ ସ୍କିମ୍ ଆରମ୍ଭ କରିଛି । ଏହା ଏକ ଲିଙ୍କ ହୋଇନଥିବା ସିଙ୍ଗଲ ପ୍ରିମିୟମ୍ ସ୍କିମ୍ । ଏହି ଯୋଜନା ଅନୁଯାୟୀ, ପଲିସିଧାରୀଙ୍କୁ କେବଳ ଥରେ ପ୍ରିମିୟମ ଦେବାକୁ ପଡିବ । ଏହା ପରେ ପଲିସିଧାରୀ ସାରା ଜୀବନ ପାଇଁ ପେନ୍ସନ୍ ପାଇବେ।

ବୀମା ନିୟାମକ IRDAI ର ନିର୍ଦ୍ଦେଶାବଳୀ ଅନୁଯାୟୀ ଏହା ଏକ ତତକ୍ଷଣାତ୍ ବାର୍ଷିକ ଯୋଜନା ( Immediate Annuity plan ) ଅଟେ। ଏହି ପଲିସି ବିଷୟରେ LIC କହିଛି ଯେ ଏହି ଯୋଜନାରେ ସମସ୍ତ ଜୀବନ ବୀମାକାରୀଙ୍କ ପାଇଁ ସମାନ ସର୍ତ୍ତାବଳୀ ଅଛି । LIC ର ଏହି ସ୍କିମ୍ ଅଧୀନରେ, ପଲିସିଧାରୀ ଦୁଇଟି ଉପଲବ୍ଧ ବାର୍ଷିକ ବିକଳ୍ପ ମଧ୍ୟରୁ ଯେକୌଣସି ଗୋଟିଏ ବାଛି ପାରିବେ । ଏହି ଯୋଜନାରେ, ପଲିସି ଆରମ୍ଭ ହେବାର 6 ମାସ ପରେ ଋଣ ମଧ୍ୟ ମିଳିପାରିବ ।

LIC ଶରଳ ପେନ୍ସନ୍ ଯୋଜନା ପାଇଁ ଦୁଇଟି ବିକଳ୍ପ ଅଛି । ପ୍ରଥମେ କ୍ରୟ ମୂଲ୍ୟର 100 ଫେରସ୍ତ ସହିତ ଜୀବନ ବାର୍ଷିକ ( Life Annuity With 100 return of purchase price)। ଏହି ପେନ୍ସନ୍ ସିଙ୍ଗଲ ଜୀବନ ପାଇଁ ଅଟେ , ଅର୍ଥାତ୍ ପେନ୍ସନ୍ ସ୍ୱାମୀ କିମ୍ବା ସ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ଜଣଙ୍କ ସହ ସଂଯୁକ୍ତ ହେବ । ଯେପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପେନ୍‌ସନ୍‌ଭୋଗୀ ବଞ୍ଚିଛନ୍ତି ସେ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପେନ୍‌ସନ୍‌ ମିଳିବ । ତାଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ପରେ ପଲିସି ନେବା ପାଇଁ ଦିଆଯାଇଥିବା ବେସ୍ ପ୍ରିମିୟମ୍ ତାଙ୍କ ନୋମିନୀ ଙ୍କୁ ଫେରାଇ ଦିଆଯିବ ।

joint life ପାଇଁ ଦ୍ୱିତୀୟ ବିକଳ୍ପ ଦିଆଯାଇଛି । ଏଥିରେ ପେନ୍ସନ୍ ଉଭୟ ସ୍ୱାମୀ-ସ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ସହ ଜଡିତ । ଏଥିରେ ଉଭୟ ସ୍ୱାମୀ ଏବଂ ସ୍ତ୍ରୀ ଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ଯିଏ ଶେଷ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବଞ୍ଚିଥାଏ ତାଙ୍କୁ ପେନ୍ସନ୍ ମିଳିଥାଏ। ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି ଜୀବିତ ଥିବାବେଳେ ଯେତିକି ପେନ୍ସନ୍ ପାଇବେ, ସେହି ସମାନ ପେନ୍ସନ୍ ରାଶି ତାର ମୃତ୍ୟୁ ପରେ ମଧ୍ୟ ଅନ୍ୟ ବ୍ୟକ୍ତିକୁ ମିଳିବ। ଯେତେବେଳେ ଦ୍ୱିତୀୟ ପେନସନଭୋଗୀ ମଧ୍ୟ ମୃତ୍ୟୁ ବରଣ କରନ୍ତି। ନୋମିନୀଙ୍କୁ ମୂଳ ମୂଲ୍ୟ ଦିଆଯାଏ ଯାହା ପଲିସି ନେବା ସମୟରେ ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଥିଲା ।

LIC ର ଏହି ଯୋଜନା ହେଉଛି Immediate Annuity plan। ପେନସନଭୋଗୀଙ୍କ ପାଖରେ ବିକଳ୍ପ ଅଛି ଯେ ସେ କିପରି ପେନ୍ସନ ନେବେ । ଅର୍ଥାତ ପ୍ରତି ମାସରେ, ତ୍ରୟ ମାସିକ, ଅର୍ଦ୍ଧ ବାର୍ଷିକ ପେନ୍ସନ୍ ନା ବର୍ଷରେ ଥରେ ନେବେ । ଯେକୌଣସି ବିକଳ୍ପକୁ ବାଛିଲେ ମଧ୍ୟ ପେନସନ୍ ସମାନ ଧାରାରେ ଆରମ୍ଭ ହେବ ।

ଆପଣ ଏହି ଯୋଜନାକୁ ଉଭୟ ଅନଲାଇନ୍ ଏବଂ ଅଫଲାଇନରେ କିଣିପାରିବେ । Www.licindia.in ୱେବସାଇଟରୁ ଅନଲାଇନରେ କିଣାଯାଇପାରିବେ।

ଯୋଜନାରେ ସର୍ବନିମ୍ନ ବାର୍ଷିକ ବାର୍ଷିକ 12,000 ଟଙ୍କା । ସର୍ବନିମ୍ନ କ୍ରୟ ମୂଲ୍ୟ ବାର୍ଷିକ ମୋଡ୍, ବିକଳ୍ପ ଚୟନ ଏବଂ ନୀତି ଗ୍ରହଣକାରୀଙ୍କ ବୟସ ଉପରେ ନିର୍ଭର କରିବ ।

ଏହି ଯୋଜନାରେ ସର୍ବାଧିକ କ୍ରୟ ମୂଲ୍ୟ ଉପରେ କୌଣସି ସୀମା ନାହିଁ ।

40 ବର୍ଷରୁ 80 ବର୍ଷର ଲୋକମାନେ ଏହି ଯୋଜନା କିଣି ପାରିବେ ।

ଯଦି ଆପଣ ମାସିକ ପେନ୍‌ସନ୍‌ର ଲାଭ ଉଠାଇବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି, ତେବେ ମାସରେ ଅତି କମରେ ଏକ ହଜାର ଟଙ୍କା ବିନିଯୋଗ କରିବାକୁ ପଡିବ

ସେହିଭଳି ତ୍ରୟ ମାସିକ ପେନ୍ସନ୍ ପାଇଁ ଅତି କମରେ 3,000 ଏକ ମାସରେ ବିନିଯୋଗ କରିବାକୁ ପଡିବ ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *