ନୂତନ ବର୍ଷରେ ଏହି ୫ଟି ଜିନିଷ ଭୁଲରେ ମଧ୍ୟ Google ରେ ସର୍ଚ୍ଚ କରନ୍ତୁ ନାହିଁ, ନଚେତ୍ ଆପଣଙ୍କୁ ସହିବାକୁ ପଡିବ କ୍ଷ-ତି,ଜାଣନ୍ତୁ ଏହା ଉପରେ ସମ୍ପୂର୍ଣ ସୂଚନା !

ଗୁଗୁଲ୍ ହେଉଛି ଏକ ସରଚିଂ ପ୍ଲାଟଫର୍ମ, ଯାହା ଏହାର ଉପଭୋକ୍ତାମାନଙ୍କୁ ସବୁକିଛି କିଛି ଖୋଜିବାକୁ ଅନୁମତି ଦିଏ । କିନ୍ତୁ ଗୁଗୁଲ ସୁର-କ୍ଷାକୁ ନେଇ ବହୁତ ସତ-ର୍କ ଅଟେ। କମ୍ପାନୀ ସମୟ ସମୟରେ ଏହାର ପଲିସି ଅପଡେଟ୍ ଜାରି ରଖେ । ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ, ଉପଭୋକ୍ତାମାନେ 2022 ମସିହାରେ ଭୁଲ୍ ରେ ମଧ୍ୟ ଗୁଗୁଲରେ ଏହି 5 ଟି ଜିନିଷ ଖୋଜିବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ । ନଚେତ୍ ଆପଣଙ୍କୁ ଭାରି କ୍ଷ-ତି ସହିବାକୁ ପଡିପାରେ । ଜାଣନ୍ତୁ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ବିଷୟ।

ଚାଇଲଡ଼ ପ-ର୍ନ( Child porn)।

Child porn ଉପରେ ଭାରତ ସରକାର ଅତ୍ୟନ୍ତ କଠୋର। ଏହା ସତ୍ତ୍ୱେ ଯଦି ଆପଣ ଗୁଗୁଲରେ Child porn ଖୋଜନ୍ତି, ତେବେ ଆପଣ ଜେଲ୍ ଯାଇପାରିବେ କାରଣ ଏହା କରିବା ବେଆ-ଇନ୍ ଅଟେ । Child porn ଦେଖିବାର ହେଉଛି ପସ୍କୋ ଆକ୍ଟ 2012 ର ଧାରା 14 ଅନୁଯାୟୀ ଏକ ଅପ-ରାଧ । ସର୍ବନିମ୍ନ 5 ବର୍ଷ ପାଇଁ କାରାଦ-ଣ୍ଡର ବ୍ୟବସ୍ଥା ଏବଂ ଏପରି କରୁଥିବା ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ପାଇଁ ସର୍ବାଧିକ 7 ବର୍ଷ ।

ଅନଲାଇନ୍ ଟ୍ରୋଲିଂ।

କୌଣସି ନିର୍ଯା-ତନା କିମ୍ବା ଶୋ-ଷଣର ଶି-କାର ହୋଇଥିବା ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ନାମ ଏବଂ ଫଟୋ ସେୟାର କରିବା ବେଆଇନ ଅଟେ। କୌଣସି ନିର୍ଯାତନା କିମ୍ବା ନିର୍ଯାତନାର ଶିକାର ହୋଇଥିବା ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ନାମ ଏବଂ ଫଟୋ ପ୍ରକାଶ କରିବାକୁ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ ଏହା ବେଆ-ଇନ ଘୋଷଣା କରିଛି।ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟର ରାୟ ଅନୁଯାୟୀ, “କୌଣସି ବ୍ୟକ୍ତି କୌଣସି ପ୍ଲାଟଫର୍ମ, ପ୍ରିଣ୍ଟ, ଇଲେକ୍ଟ୍ରୋନିକ୍ କିମ୍ବା ସୋସିଆଲ୍ ମିଡିଆ ଇତ୍ୟାଦି ମାଧ୍ୟମରେ ଅସ-ଦାଚ-ରଣ ବା ଅପବ୍ୟବହାରର ଶି-କାର ହୋଇଥିବା ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ପରିଚୟ ପ୍ରକାଶ କରିବେ ନାହିଁ। ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ସୋସିଆଲ ମିଡିଆରେ କିମ୍ବା ଅନ୍ୟ କୌଣସି ପ୍ଲାଟଫର୍ମରେ ନିର୍ଯା-ତନା କିମ୍ବା ଶୋଷ-ଣର ଶି-କାର ହୋଇଥିବା ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ନାମ ଏବଂ ଫଟୋ ପୋଷ୍ଟ କରନ୍ତୁ ନାହିଁ। ନଚେତ୍ ଆପଣଙ୍କୁ ଜେ-ଲ ଯିବାକୁ ପଡିବ ।

ଫିଲ୍ମ ପାଇରେସୀ।

ରିଲିଜ୍ ହେବା ପୂର୍ବରୁ ଯେକୌଣସି ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର ଲିକ୍ କରିବା କିମ୍ବା ଏକ ଅନଲାଇନ୍ ପ୍ଲାଟଫର୍ମରେ ଫିଲ୍ମ ପାଇରେସୀ ଡାଉନଲୋଡ୍ କରିବା ଅପ-ରାଧ ଅଟେ । ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀ ସରକାରରେ ଥିବା କେନ୍ଦ୍ର କ୍ୟାବିନେଟ ସିନେମାଟୋଗ୍ରାଫି ଆକ୍ଟ 1952 ରେ ସଂଶୋଧନକୁ ଅନୁମୋଦନ କରିଛନ୍ତି। ନୂତନ କ୍ୟାବିନେଟ ନିଷ୍ପତ୍ତିରେ ଫିଲ୍ମ ପାଇରେସୀ ଏକ ଗୁରୁତର ଅପ-ରାଧ ଭାବରେ ପରିଗଣିତ ହେବ। ଏପରି କରିବା ଦ୍ୱାରା ଅତି କମରେ 3 ବର୍ଷ ଜେ-ଲଦ-ଣ୍ଡ ଏବଂ 10 ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ଜରି-ମାନା ଆଦାୟ ହେବ । ପ୍ରେକ୍ଷାଳୟରେ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର ରେକର୍ଡ କରୁଥିବା କିମ୍ବା ଏହିପରି ରେକର୍ଡିଂର ବ୍ୟବସାୟ କରୁଥିବା ବ୍ୟକ୍ତିମାନେ ମଧ୍ୟ ଏହି ନିୟମର ଅଧୀନରେ ଆସିବେ ।

ଗର୍ଭ-ପାତ କିପରି କରିବେ।

ଗର୍ଭ-ପାତ କିପରି କରିବେ ତାହା ଗୁଗୁଲରେ ହଠାତ୍ ସର୍ଚ୍ଚ କରନ୍ତୁ ନାହିଁ । ଡାକ୍ତରଙ୍କ ବିନା ଅନୁମତିରେ ଗର୍ଭ-ପାତ କରିବା ବେଆ-ଇନ ଅଟେ। ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ ପାଖକୁ ଗର୍ଭ-ପାତ ର ଅନେକ ମାମ-ଲା ଆସିଛି। ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟଙ୍କ ତରଫରୁ ଜଣେ ରୋଗରେ ପୀ-ଡିତ ଜଣେ ମହିଳାଙ୍କୁ ଡାକ୍ତରଙ୍କ ପରାମର୍ଶ କ୍ରମେ ଗର୍ଭ-ପାତ କରାଇବାକୁ ଅନୁମତି ଦିଆଯାଇଛି। ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଅନଲାଇନ୍ ସର୍ଚ୍ଚ କରି ଗର୍ଭ-ପାତର ପଦ୍ଧତି ଖୋଜ ନାହିଁ, ନଚେତ୍ ଆପଣଙ୍କୁ ଜେ-ଲ୍ ଯିବାକୁ ପଡିବ ।

ପ୍ରାଇଭେଟ ଫଟୋ ଏବଂ ଭିଡ଼ିଓ।

ବିନା ଅନୁମତିରେ ଗୁଗୁଲରେ କିମ୍ବା ଅନ୍ୟ କୌଣସି ପ୍ଲାଟଫର୍ମରେ ପ୍ରାଇଭେଟ ଫଟୋ କିମ୍ବା ଭିଡିଓ ସେୟାର କରିବା ଏକ ଅପ-ରାଧ । ଏପରି କରୁଥିବା ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ପାଇଁ ଦ-ଣ୍ଡର ବ୍ୟବସ୍ଥା ଅଛି । ପ୍ରାଇଭେଟ ଫଟୋ ଏବଂ ଭିଡିଓ ସେୟାର କରିବା ଦ୍ୱାରା ସାଇବର କ୍ରାଇମ ବିଭାଗ ଅଧୀନରେ ଜେ-ଲଦ-ଣ୍ଡ ହୋଇପାରେ ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *