ଡିସେମ୍ବର ୩୧ ପୂର୍ବରୁ ଯେମିତି ହେଲେ ବି ଏହି ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ କାର୍ଯ୍ୟକୁ କରାଇ ନିଅନ୍ତୁ ! ସରକାରଙ୍କ ତରଫରୁ ମିଳିବ ଏତେ ଟଙ୍କାର ଫାଇଦା !

ଯଦି ଆପଣ ମଧ୍ୟ ଚାକିରୀ କରନ୍ତି ତେବେ ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ ଏକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଖବର ଅଛି । ଆପଣ 7 ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ମୂଲ୍ୟର ବମ୍ପର ଲାଭ ପାଇବା ପାଇଁ ଏକ ସୁଯୋଗ ଅଛି । ଚାକିରୀ କରୁଥିବା ଲୋକଙ୍କୁ EPFO ​​ଦ୍ୱାରା ଅନେକ ପ୍ରକାରର ସୁବିଧା ଯୋଗାଇ ଦିଆଯାଉଛି । ଏହା ଅଧୀନରେ, ବର୍ତ୍ତମାନ EPFO ​​ଆପଣଙ୍କୁ ପୂର୍ଣ୍ଣ 7 ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କାର ଲାଭ ଦେଉଛି । ଯଦି ଆପଣ EPFO ​​ସବସ୍କ୍ରାଇବର ଅଟନ୍ତି ତେବେ ଆପଣ ଏହାର ସହଜରେ ଲାଭ ଉଠାଇ ପାରିବେ ।

କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ପ୍ରୋଭିଡେଣ୍ଟ ଫଣ୍ଡ ସଂଗଠନ (EPFO) ଏହାର ଗ୍ରାହକମାନଙ୍କୁ 31 ଡିସେମ୍ବର ପୂର୍ବରୁ ଇ-ନାମାଙ୍କନ କରିବାକୁ ପରାମର୍ଶ ଦେଇଛି । ଯଦି ଆପଣ ଏହା ନକରନ୍ତି, ତେବେ ଆପଣଙ୍କର 7 ଲକ୍ଷ କ୍ଷତି ହୋଇପାରେ । ଏଥିପାଇଁ ଆପଣଙ୍କୁ କେବଳ ଏକ ଫର୍ମ ପୂରଣ କରିବାକୁ ପଡିବ, ଯାହା ପରେ ଲାଭ ନିଆଯାଇପାରିବ । ଆସନ୍ତୁ ଏହାର ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ପ୍ରକ୍ରିୟା ଜାଣିବା ।

ପିଏଫ୍ ଏବଂ ପେନ୍ସନ୍ ବ୍ୟତୀତ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ପ୍ରୋଭିଡେଣ୍ଟ୍ ଫଣ୍ଡ୍ ଅର୍ଗାନାଇଜେସନ୍ (EPFO) ମଧ୍ୟ ଏହାର ସଦସ୍ୟମାନଙ୍କୁ ଜୀବନ ବୀମାର ସୁବିଧା ଦେଇଥାଏ, ଯାହା ଅଧୀନରେ ଆପଣ 7 ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ଲାଭ ପାଇବେ । ବିଶେଷ କଥା ହେଉଛି ଏହି ସୁବିଧା ଗ୍ରାହକଙ୍କ ପାଇଁ ମାଗଣାରେ ଉପଲବ୍ଧ । ଏଥିପାଇଁ କୌଣସି ଅବଦାନ ଆବଶ୍ୟକ ନାହିଁ ।

EPFO ଏହାର ଅଫିସିଆଲ୍ ଟ୍ୱିଟର ହ୍ୟାଣ୍ଡେଲରେ ଟ୍ୱିଟ୍ କରି ଏହି ବିଷୟରେ ସୂଚନା ଦେଇଛି। EPFO ଏକ ଟୁଇଟ୍ ରେ ଲେଖିଛି ଯେ, EPF ର ସମସ୍ତ ଗ୍ରାହକଙ୍କୁ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ଜମା ଲିଙ୍କ୍ ବୀମା ଯୋଜନା, 1976 (EDLI) ଅଧୀନରେ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ କରାଯାଇଛି । EDLI ଯୋଜନା ଅନୁଯାୟୀ, ପ୍ରତ୍ୟେକ ଇପିଏଫ୍ ଆକାଉଣ୍ଟରେ 7 ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ମାଗଣା ବୀମା କଭର ଉପଲବ୍ଧ । ଯଦି ସଦସ୍ୟ କୈଣସି ନୋମିନେସନ ବିନା ମରିଯାଆନ୍ତି, ତେବେ କ୍ଲେମ କୁ ପ୍ରୋସେସ କରିବା କଷ୍ଟକର ହୋଇଯାଏ । ଅନଲାଇନ୍ ମାଧ୍ୟମରେ ଆପଣ କିପରି ନୋମିନେସନ ବିବରଣୀ ପୂରଣ କରିପାରିବେ ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା।

EPFO ର ସମସ୍ତ ସବ୍ସକ୍ରାଇବାର ଙ୍କୁ କର୍ମଚାରୀ ଜମା ଲିଙ୍କ୍ ( Employees deposit link) ସ୍କିମ 1976 (EDLI) ଅଧୀନରେ ଥିବା ସମସ୍ତ ଇପିଏଫ୍ ଆକାଉଣ୍ଟରେ ମାଗଣା ବୀମା ଭାବରେ 7 ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ସୁବିଧା ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଛି ।

ଏହିପରି ଇ-ନାମାଙ୍କନ କରିପାରିବେ।

1. ଆପଣଙ୍କୁ ପ୍ରଥମେ EPFO ​​ର ଅଫିସିଆଲ୍ ୱେବସାଇଟ୍ https://www.epfindia.gov.in/ କୁ ଯିବାକୁ ପଡିବ।

2. ଏଠାରେ ଆପଣଙ୍କୁ ପ୍ରଥମେ ‘Services’ ଅପ୍ସନ୍ ଉପରେ କ୍ଲିକ୍ କରିବାକୁ ପଡିବ ।

3. ଏହା ପରେ ଆପଣଙ୍କୁ ଏଠାରେ ‘For employees ‘ ରେ କ୍ଲିକ୍ କରିବାକୁ ପଡିବ ।

4. ବର୍ତ୍ତମାନ ‘Member UAN / ଅନଲାଇନ ସର୍ଭିସେସ (OCS / OTCP)’ ଉପରେ କ୍ଲିକ୍ କରନ୍ତୁ ।

5. ବର୍ତ୍ତମାନ UAN ଏବଂ ପାସୱାର୍ଡ ଦେଇ ଲଗ୍ ଇନ୍ କରନ୍ତୁ ।

6. ଏହା ପରେ ‘ Manage ‘ ଟ୍ୟାବରେ ‘ଇ-ନୋମିନେସନ’ ଚୟନ କରନ୍ତୁ ।

7. ଏହା ପରେ ‘provide details ‘ ଟ୍ୟାବ୍ ସ୍କ୍ରିନରେ ଦେଖାଯିବ, ‘ save ‘ ଉପରେ କ୍ଲିକ୍ କରନ୍ତୁ ।

8. family declaration ଅପଡେଟ୍ କରିବାକୁ ‘yes’ ଉପରେ କ୍ଲିକ୍ କରନ୍ତୁ ।

9. ବର୍ତ୍ତମାନ ‘add family details ‘ ଉପରେ କ୍ଲିକ୍ କରନ୍ତୁ । ଏକରୁ ଅଧିକ ନୋମିନି ମଧ୍ୟ ଯୋଗ କରାଯାଇପାରିବ ।

10. କେଉଁ ନୋମିନି ଙ୍କ ଅଂଶରେ କେତେ ପରିମାଣ ଆସିବ ତାହା ଘୋଷଣା କରିବାକୁ ‘nomination details’ ଉପରେ କ୍ଲିକ୍ କରନ୍ତୁ । ସବିଶେଷ ବିବରଣୀ ପ୍ରବେଶ କରିବା ପରେ ‘save ‘ କରନ୍ତୁ ।

11. ‘EPF nomination’ ଉପରେ କ୍ଲିକ୍ କରନ୍ତୁ।

13. OTP ପାଇବା ପାଇଁ ‘ଇ-ସାଇନ୍’ ଉପରେ କ୍ଲିକ୍ କରନ୍ତୁ। ଆଧାର ସହିତ ଲିଙ୍କ୍ ହୋଇଥିବା ମୋବାଇଲ୍ ନମ୍ବରକୁ OTP ପଠାଯିବ ।

14. ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ ସ୍ଥାନରେ OTP ପ୍ରବେଶ କରନ୍ତୁ ଏବଂ submit ଉପରେ କ୍ଲିକ୍ କରନ୍ତୁ ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *