ଓମିକ୍ରୋନରେ ଆକ୍ରାନ୍ତ ହେଲା ମାତ୍ରେ ପ୍ରଥମେ ଦେଖାଯାଉଛି ଏହି ଲକ୍ଷଣ,ସଂକ୍ରମଣ ହେବା ପୂର୍ବରୁ ହୋଇଯାଆନ୍ତୁ ସାବଧାନ ! ଜାଣନ୍ତୁ ସେ ଲକ୍ଷଣ କଣ !

ଭାରତରେ ଓମିକ୍ରନ୍ ମାମଲା 500 ଅତିକ୍ରମ କରିଛି। ଏହି ଦ୍ରୁତ ଗତିରେ ବଢୁଥିବା ସଂଖ୍ୟା ଡେଲୋଟା ସହିତ କରୋନାର ନୂତନ ଭାରିଏଣ୍ଟ ଠାରୁ କେତେ ସଂକ୍ରାମକ ବୋଲି କହିହେବ ନାହିଁ। ଡେଲଟା ତୁଳନାରେ ଓମିକ୍ରନ୍ ମଧ୍ୟ କିଛି ଅଲଗା । ଯଦିଓ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଓମିକ୍ରନର ଅନେକ ଲକ୍ଷଣ ପ୍ରକାଶ ପାଇଛି, କିନ୍ତୁ ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକାର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ବିଶେଷଜ୍ଞଙ୍କ ମତରେ, କେବଳ ଓମିକ୍ରୋନ୍ ର ଏକ ପ୍ରାରମ୍ଭିକ ଲକ୍ଷଣ ଆପଣଙ୍କୁ ଏକ ସଂକେତ ଦେଇପାରେ । ଯଦି ଆପଣ ନିଜର ଯତ୍ନ ନେବେ , ତେବେ ଆପଣ ଅସୁସ୍ଥ ହେବା ପୂର୍ବରୁ ଏହାକୁ ବନ୍ଦ କରିପାରିବେ ।

ଓମିକ୍ରନ୍ ର ପ୍ରଥମ ଲକ୍ଷଣ ଆପଣଙ୍କ ସ୍ୱରରେ ଦେଖାଯାଏ । ଯଦି ଆପଣ ଉଚ୍ଚ ସ୍ୱରରେ କୌଣସି ଗୀତ ବୋଲୁନାହଁ କିମ୍ବା ଚିତ୍କାର କରୁନାହଁ, ତଥାପି ଆପଣଙ୍କ ସ୍ୱର କର୍କସ ଶୁଣାଯାଉଛି ତେବେ ଏହା ଓମିକ୍ରନ୍ ର ପ୍ରାଥମିକ ଲକ୍ଷଣ ହୋଇପାରେ । ଆପଣଙ୍କ ସ୍ୱର ମଧ୍ୟ ଫଟା ଫଟା କିମ୍ବା ବସିଯାଇଥିବା ପରି ଅନୁଭବ ହେବ। ବିଶେଷଜ୍ଞଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ, ଏହା ଓମିକ୍ରନ୍ ର ପ୍ରଥମ ଲକ୍ଷଣ ।

ଡାକ୍ତରମାନେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଡେଲଟା ତୁଳନାରେ ଓମିକ୍ରନ୍ ରୋଗୀମାନେ ଗଳା ଯନ୍ତ୍ରଣା ଅନୁଭବ କରୁନାହାଁନ୍ତି । ସେମାନେ ଅନୁଭବ କରନ୍ତି ଯେମିତି ସେମାନଙ୍କ ଗଳାରେ କିଛି ଅଛି। ଗତ ସପ୍ତାହରେ ହୋଇଥିବା ସଂକ୍ଷିପ୍ତ ଆଲୋଚନା ସମୟରେ ଡିସକଭରି ହେଲଥ ର ମୁଖ୍ୟ କାର୍ଯ୍ୟନିର୍ବାହୀ ରିଆନ୍ ରୋଚ୍ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଓମିକ୍ରନ୍ ରୋଗୀଙ୍କଠାରେ ଏହା ସବୁଠାରୁ ସାଧାରଣ ଲକ୍ଷଣ।

ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଲୋକମାନେ ନାକ ବୋହିବା, ଶୁଖିଲା କାଶ ଏବଂ ତଳ ପିଠିରେ ଯନ୍ତ୍ରଣା ଅନୁଭବ କରନ୍ତି । ଗଳାରେ ଛୁଞ୍ଚି ଫୋଡ଼ିହେଲା ପରି ଲାଗିବା ଏବଂ ତଳ ପିଠିରେ ଯନ୍ତ୍ରଣା ଭଳି ଲକ୍ଷଣ କରୋନା ର ନୂଆ ଭାରିଏଣ୍ଟ ରେ ଦେଖାଯାଇନଥିଲା ।

ବ୍ରିଟେନ, ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକା ଏବଂ ଆମେରିକାର ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ ଓମିକ୍ରନର ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଲକ୍ଷଣ ମଧ୍ୟରେ ନାକ ବୋହିବା , ନାକ ବନ୍ଦ, ମୁଣ୍ଡବିନ୍ଧା, ଥକାପଣ, ଛିଙ୍କିବା, ରାତିରେ ଝାଳ ବୋହିବା ଏବଂ ଶରୀରରେ ଯନ୍ତ୍ରଣା ଦେଖାଯାଏ। ଓମିକ୍ରନ୍ ର ଲକ୍ଷଣ ଅଧ୍ୟୟନ କରୁଥିବା ଟିମ୍ ସ୍ପେକ୍ଟର୍ ଏକ ୟୁଟ୍ୟୁବ୍ ଭିଡିଓରେ ଲୋକଙ୍କୁ ପଚାରିଥିଲେ ଯେ ସଂକ୍ରମଣ ପରେ ଗଳାରେ ଯନ୍ତ୍ରଣା ଅନୁଭବ କରୁଛନ୍ତି କି ?

ସେ କହିଛନ୍ତି, ‘ଆମେ ଏକ ବାର୍ତ୍ତା ପାଇଛୁ ଯେ କୋଭିଡ ସହ ଲୋକମାନେ ଗଳାରେ ଯନ୍ତ୍ରଣା ଅନୁଭବ କରୁଛନ୍ତି, ଏହି ଯନ୍ତ୍ରଣା ଟିକେ ଅସ୍ୱାଭାବିକ ଏବଂ ଏହା ପୂର୍ବରୁ ଦେଖାଯାଇ ନଥିଲା। ଗଳାରେ ଏକ ଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନରେ ଏହା ଅନୁଭବ ହୁଏ। ଏହି ଲକ୍ଷଣକୁ ସାଧାରଣ ଥଣ୍ଡା ଭାଇରସ ଲକ୍ଷଣରୁ ଭିନ୍ନ କରିବା ପାଇଁ ଆମେ ଏହା ଉପରେ ଅଧିକ ଅନୁସନ୍ଧାନ କରୁଛୁ ।

ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ବିଶେଷଜ୍ଞମାନେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଯଦି ଆପଣ ନିଜକୁ ଅସୁସ୍ଥ ଅନୁଭବ କରୁଛନ୍ତି, କିନ୍ତୁ ଆପଣ କୌଣସି ଲକ୍ଷଣ ଦେଖିପାରୁନାହାନ୍ତି , ତେବେ ଆପଣ ବିଳମ୍ବ ନକରି କରୋନା ପାଇଁ RT-PCR ପରୀକ୍ଷା କରିବା ଉଚିତ୍ । କିଛି ବିଶେଷଜ୍ଞ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଯଦି ଆପଣଙ୍କର କରୋନା କୌଣସି ଲକ୍ଷଣ ଥାଏ ଏବଂ ଆପଣଙ୍କର ପରୀକ୍ଷା ନକାରାତ୍ମକ ହେଲେ ମଧ୍ୟ ଆପଣ ନିଜକୁ ଅଲଗା ରଖିବା ଉଚିତ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *