ଦିନ ଥିଲା ୧୦୦ ଟଙ୍କା ପାଇଁ ୬ ମାସ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କରିଥିଲେ ସଂଘର୍ଷ କରିଥିଲେ ଜିତେନ୍ଦ୍ର,କିନ୍ତୁ ଆଜି ୧୫୦୦ କୋଟି ସମ୍ପତ୍ତିର ମାଲିକ ! ଜାଣନ୍ତୁ ଜିତେନ୍ଦ୍ରଙ୍କ ସଫଳତା ପଛର ରହସ୍ୟ !

ହିନ୍ଦୀ ସିନେମାର ଅଭିନେତା ଜିତେନ୍ଦ୍ର ସେହି କଳାକାରମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ଜଣେ ଯିଏ ଆରମ୍ଭରୁ ଦାରିଦ୍ର୍ୟ ଦେଖିଥିଲେ । ପିଲାଦିନରୁ ସେ ଆର୍ଥିକ ସମସ୍ୟା ସହ ସଂ-ଘର୍ଷ କରୁଥିଲେ। ଏକ ମଧ୍ୟବିତ୍ତ ପରିବାରରେ ଜନ୍ମିତ ଜିତେନ୍ଦ୍ର ତଳୁ ଉପରକୁ କିପରି ଉଠିଛନ୍ତି ତାହା ଏକ ଚମ-ତ୍କାର ଯାତ୍ରା ଅଟେ। ଅନେକ ହିଟ୍ ଦେଇଥିବା ଜିତେନ୍ଦ୍ରଙ୍କୁ ତାଙ୍କର ପ୍ରଥମ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ରରେ ମାସକୁ ମାତ୍ର 100 ଟଙ୍କା ପାଇଁ ଦସ୍ତଖତ ଦେବାକୁ ପଡୁଥିଲା ଏବଂ ଏହା ମଧ୍ୟ ଆଶ୍ଚ-ର୍ଯ୍ୟଜ-ନକ ଥିଲା ଯେ ସେ ଠିକ୍ ସମୟରେ ଟଙ୍କା ପାଉନଥିଲେ।

ଆରମ୍ଭରୁ, ଜିତେନ୍ଦ୍ର ସଂ-ଘର୍ଷ କରି କଠିନ ପରିଶ୍ରମ କରିଛନ୍ତି । ଏକ ସମୟରେ ଜିତେନ୍ଦ୍ର ମୁମ୍ବାଇର ଏକ ଚାଳ ଘରେ ଦିନ କାଟୁଥିଲେ। ଯେତେବେଳେ ସେ କଲେଜରେ ପଢୁଥିଲେ , ତାଙ୍କ ପିତାଙ୍କ ଛାଇ ତାଙ୍କ ମୁଣ୍ଡରୁ ଉଠାଯାଇଥିଲା । ହୃଦଘାତରେ ଜିତେନ୍ଦ୍ରଙ୍କ ପିତାଙ୍କର ମୃ-ତ୍ୟୁ ହୋଇଥିଲା। ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଗୃହର ଦାୟିତ୍ୱ ମଧ୍ୟ ଜିତେନ୍ଦ୍ରଙ୍କ କାନ୍ଧରେ ଆସିଥିଲା ​​। ତା’ପରେ ଅଭିନେତା କାମର ଭାର ନିଜ ହାତକୁ ନେଇଗଲେ ।

ଜିତେନ୍ଦ୍ର ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର ଜଗତରେ କ୍ୟାରିୟର କରିବା ପାଇଁ ମନସ୍ଥ କରିଥିଲେ, ଯଦିଓ ହିନ୍ଦୀ ସିନେମାରେ କ୍ୟାରିୟର କରିବା ବହୁତ କଷ୍ଟସାଧ୍ୟ। କାମ ପାଇବା ଏବଂ ତାକୁ କରିବା ବହୁ ଦୂରର କଥା । କିନ୍ତୁ କୁହାଯାଏ ଯେ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର ଜଗତ ସହିତ ଜଡିତ ଲୋକଙ୍କ ସହ ଜିତେନ୍ଦ୍ରଙ୍କ ପିତାଙ୍କର ସାମାନ୍ୟ ପରିଚୟ ଥିଲା। ସେ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ରରେ ଅଳଙ୍କାର ସପ୍ଲାଇ କରୁଥିଲେ।

ଜିତେନ୍ଦ୍ରଙ୍କ ସହ ଜଡିତ କାହାଣୀ ପ୍ରସିଦ୍ଧ ଅଭିନେତା ଅନୁ କପୁରଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ପ୍ରକାଶ ପାଇଛି । ଅନୁ ତାଙ୍କ ରେଡିଓ ସୋ ରେ କହିଥିଲେ ଯେ ଜିତେନ୍ଦ୍ର ପ୍ରଥମେ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର ନିର୍ମାତା ଶାନ୍ତାରାମଙ୍କ ନିକଟକୁ ଯାଇଥିଲେ। ଜିତେନ୍ଦ୍ର ତାଙ୍କୁ କାମ ମାଗିଥିଲେ, କିନ୍ତୁ ସେ ଶାନ୍ତାରାମଙ୍କଠାରୁ କାମ ପାଇନଥିଲେ। କିନ୍ତୁ କିଛି ଦିନ ପରେ ଶାନ୍ତାରାମ ନିଜେ ଫୋନ୍ କଲ କରି ପରେ ଜିତେନ୍ଦ୍ରଙ୍କୁ ଡାକିଲେ।

ଶାନ୍ତାରାମ ଏହି ଚଳଚ୍ଚିତ୍ରରେ ଜିତେନ୍ଦ୍ରଙ୍କୁ କାମ ଦେଇଥିଲେ କିନ୍ତୁ ସେ ଛୋଟ କଳାକାର ଭାବରେ ଏହି ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର ସହିତ ଜଡିତ ଥିଲେ । ଫିଲ୍ମର ନାମ ଥିଲା ‘ସେହରା’ । ଏହି ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର 1963 ମସିହାରେ ମୁକ୍ତିଲାଭ କରିଥିଲା ​​। ଜିତେନ୍ଦ୍ରଙ୍କୁ କୁହାଯାଇଥିଲା ଯେ ତାଙ୍କୁ ପ୍ରତିଦିନ ଫିଲ୍ମର ସେଟରେ ଆସିବାକୁ ପଡିବ, ଯେଉଁ ଦିନ ଛୋଟ କଳାକାର ଆସିବେ ନାହିଁ, ତାଙ୍କୁ ନିଯୁକ୍ତି ଦିଆଯିବ। ସେ ଏଥିପାଇଁ ମାସିକ 105 ଟଙ୍କା ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହୋଇଥିଲେ।

ବହୁତ କମ୍ ଲୋକ ଜାଣିଛନ୍ତି ଯେ ଜିତେନ୍ଦ୍ରଙ୍କ ପ୍ରକୃତ ନାମ ରବି କପୁର । କିନ୍ତୁ ଶାନ୍ତାରାମ ଏହି ନାମକୁ ଜିତେନ୍ଦ୍ରରେ ବଦଳାଇଲେ । ଜିତେନ୍ଦ୍ର ଫିଲ୍ମ ‘ସେହରା’ରୁ କୌଣସି ଲାଭ ପାଇନାହାଁନ୍ତି କିନ୍ତୁ ଶାନ୍ତାରାମ ତାଙ୍କର ଆଗାମୀ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର’ ‘ଗୀତ ଗୟା ପଥରୋ ନେ’ର ମୁଖ୍ୟ ଅଭିନେତା ଭାବରେ ଜିତେନ୍ଦ୍ରଙ୍କୁ ବାଛିଛନ୍ତି। ତେବେ ତାଙ୍କ ଟଙ୍କା କମ କରାଯାଇଥିଲା। ଶାନ୍ତାରାମ ଜିତେନ୍ଦ୍ରଙ୍କୁ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଯେହେତୁ ତାଙ୍କୁ ବ୍ରେକ୍ ଦିଆଯାଉଛି, ସେଥିପାଇଁ ତାଙ୍କୁ ସେତିକି ଟଙ୍କା ହିଁ ମିଳିବ । ତା’ପରେ ଜିତେନ୍ଦ୍ରଙ୍କୁ ପ୍ରତି ମାସରେ 100 ଟଙ୍କା ପାଇଁ ଦସ୍ତଖତ କରାଯାଇଥିଲା କିନ୍ତୁ 6 ମାସ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସେ ବିନା ଅର୍ଥରେ କାମ କରୁଥିଲେ ।

ଏହା ପରେ ଜିତେନ୍ଦ୍ର ହିନ୍ଦୀ ସିନେମାକୁ ଏକରୁ ଅଧିକ ହିଟ୍ ଦେଇଥିଲେ। ଜିତେନ୍ଦ୍ର 1974 ମସିହାରେ ଶୋଭା କପୁରଙ୍କୁ ବିବାହ କରିଥିଲେ । ସେମାନଙ୍କର ଦୁଇଟି ସନ୍ତାନ ପୁଅ ତୁଷାର ଏବଂ ଝିଅ ଏକତା କପୁର ଅଛନ୍ତି ।

ଖବର ଅନୁଯାୟୀ, 80 ଦଶକର ବଲିଉଡ ଅଭିନେତା ଜିତେନ୍ଦ୍ର ଆଜି ମୋଟ 1500 କୋଟି (200 ମିଲିୟନ ଡଲାର) ର ମାଲିକ ଅଟନ୍ତି। ଜିତେନ୍ଦ୍ରଙ୍କ ମୋଟ ସମ୍ପତ୍ତିରେ ତାଙ୍କ କୋଟି କୋଟି ମୂଲ୍ୟର ବଙ୍ଗଳା, କାର ଆଦି ସବୁ ଅଛି।

ଘର ବିଷୟରେ କହିବାକୁ ଗଲେ, ଜିତେନ୍ଦ୍ରଙ୍କର ମୁମ୍ବାଇ, ଜୁହୁରେ ଏକ ବିଳାସପୂର୍ଣ୍ଣ ବଙ୍ଗଳା ଅଛି, ଯାହାର ବଜାର ମୂଲ୍ୟ ଆଜି 90 କୋଟିରୁ ଅଧିକ ଅଟେ, ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଜିତେନ୍ଦ୍ର ନିଜେ ମୁମ୍ବାଇର ଅନେକ ବିଳାସପୂର୍ଣ୍ଣ ଆପାର୍ଟମେଣ୍ଟ ଏବଂ ଫ୍ଲାଟର ମାଲିକ ଅଟନ୍ତି । ଯଦିଓ ଜିତେନ୍ଦ୍ର ପଞ୍ଜାବରୁ ଆସିଛନ୍ତି ଏବଂ ପଞ୍ଜାବରେ ତାଙ୍କର ଏକ ବିଳାସପୂର୍ଣ୍ଣ ଘର ଅଛି, କିନ୍ତୁ ଜିତେନ୍ଦ୍ର ଏବଂ ତାଙ୍କ ପରିବାର ଅଧିକାଂଶ ସମୟ ମୁମ୍ବାଇରେ ଅତିବାହିତ କରୁଛନ୍ତି । ଯାନବାହନ ବିଷୟରେ କହିବାକୁ ଗଲେ ଜିତେନ୍ଦ୍ରଙ୍କର 1.5 କୋଟି ମୂଲ୍ୟର ଏକ ଅଡି କାର ଅଛି।

ବେରୋଜଗାର ସତ୍ତ୍ୱେ ଜିତେନ୍ଦ୍ର ପ୍ରତିବର୍ଷ 100-200 କୋଟି ରୋଜଗାର କରନ୍ତି । ତେବେ ସବୁଠୁ ବଡ ପ୍ରଶ୍ନ ଉଠିଛି ଯେ ବେକାର ହେବା ସତ୍ତ୍ୱେ ଜିତେନ୍ଦ୍ର ଏତେ ରୋଜଗାର କରନ୍ତି କିପରି? ବାସ୍ତବରେ, ଅଭିନେତା ହେବା ବ୍ୟତୀତ ଜିତେନ୍ଦ୍ର ମଧ୍ୟ ଜଣେ ସଫଳ ପ୍ରଡ୍ୟୁସର। ଜିତେନ୍ଦ୍ର ‘ବାଲାଜୀ ଟେଲିଫିଲ୍ମସ୍’, ‘ଅଲ୍ଟ ଏଣ୍ଟରଟେନମେଣ୍ଟ’ ଏବଂ ‘ବାଲାଜୀ ମୋସନ୍ ପିକ୍ଚର୍ସ’ ପରି ବହୁତ ବଡ ତଥା ପ୍ରସିଦ୍ଧ ପ୍ରଡକ୍ସନ ହାଉସ ର ଚେୟାରମ୍ୟାନ୍ ଅଟନ୍ତି ଏବଂ ତାଙ୍କର ଅଧିକାଂଶ ଆୟ ତାଙ୍କ ପ୍ରଡକ୍ସନ ବୃତ୍ତିରୁ ଆସିଥାଏ ।

ତାଙ୍କ ଝିଅ ଏକତା କପୁର ଟେଲିଭିଜନ ସିନେମାର ଏକ ବଡ଼ ପ୍ରଡ୍ୟୁସର ଏବଂ ଏକତା କପୁରଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ନିର୍ମିତ ସିରିଏଲଗୁଡ଼ିକ ଏକ ବଡ଼ ହିଟ୍ ବୋଲି ପ୍ରମାଣିତ କରେ । ଜିତେନ୍ଦ୍ର ଏକତା କପୁରଙ୍କ ସମସ୍ତ ସିରିଏଲରେ ଟଙ୍କା ଖର୍ଚ୍ଚ କରନ୍ତି । ଯେଉଁଥିପାଇଁ ଜିତେନ୍ଦ୍ର କାମ ନକରି ବହୁତ ଟଙ୍କା ରୋଜଗାର କରନ୍ତି ।ଏହା ବିଷୟରେ କଥାବାର୍ତ୍ତା କରି ଜିତେନ୍ଦ୍ର ଏକ ସାକ୍ଷାତକାର ସମୟରେ କହିଛନ୍ତି।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *