ଇଏ ହେଉଛନ୍ତି ମୁକେଶ ଅମ୍ବାନୀଙ୍କର ଚାଣକ୍ୟ,ଯାହାର ନାଁ ମନୋଜ ମୋଦୀ, ବଡ ବଡ ଡିଲକୁ କ୍ଷଣକରେ ହାତକୁ ନେଇ ଆସନ୍ତି ! ଜାଣନ୍ତୁ ତାଙ୍କ ବିଷୟରେ କିଛି !

ଏସିଆର ସବୁଠାରୁ ଧନୀ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ମୁକେଶ ଅମ୍ବାନୀ ଜିଓ ପ୍ଲାଟଫର୍ମରେ ସର୍ବାଧିକ ଲାଭ ପାଇଛନ୍ତି। କୌତୁହଳ ର ବିଷୟ ହେଉଛି ଯେ ଯେତେବେଳେ ଲକଡାଉନ୍ ସମୟରେ ସମଗ୍ର ବିଶ୍ୱ ବିମୁଦ୍ରିକରଣର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେଉଥିଲା, ଜିଓ ପ୍ଲାଟଫର୍ମକୁ ଲୋକ ଅଧିକ ବ୍ୟବହାର କରୁଥିଲେ। ବାସ୍ତବରେ, ମୁକେଶ ଅମ୍ବାନୀ ବ୍ୟବସାୟରେ ଜଣେ ପାରଦର୍ଶୀ, ସେ ଯେ କୋୖଣସି ଡିଲ କୁ ଅତ୍ୟନ୍ତ ସୁନ୍ଦର ଭାବରେ ହ୍ୟାଣ୍ଡେଲ କରନ୍ତି। କିନ୍ତୁ ଏହି ସବୁ କାରବାର ପଛରେ ତାଙ୍କର ବିଶେଷ ବନ୍ଧୁଙ୍କ ହାତ ଅଛି । ତେବେ ଆସନ୍ତୁ ଆପଣଙ୍କୁ ମୁକେଶ ଅମ୍ବାନୀଙ୍କ ଚାଣକ୍ୟ ମନୋଜ ମୋଦୀଙ୍କ ବିଷୟରେ କହିବା?

ଫେସବୁକ୍ ସମେତ ବିଶ୍ୱର ଆଠଟି ଜଣାଶୁଣା କମ୍ପାନୀ କରୋନା ଅବଧିରେ ଜିଓ ପ୍ଲାଟଫର୍ମରେ ବିନିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି । ଏହି କମ୍ପାନୀ ସେୟାର୍ସ ବିକ୍ରୟ କରି 97,885.65 କୋଟି ଟଙ୍କା ସଂଗ୍ରହ କରିଛି, ଯାହା ପରେ ଏହା ଆହୁରି ଶକ୍ତିଶାଳୀ ହୋଇଛି । ଗଣମାଧ୍ୟମ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ଯେଉଁଠାରେ ମୁକେଶ ଅମ୍ବାନୀ ଏହି ସବୁ କାରବାର ପଛରେ ରହିଛନ୍ତି, ଅନ୍ୟପଟେ ତାଙ୍କ ଡାହାଣ ହାତ ମନୋଜ ମୋଦୀ ମଧ୍ୟ ଏଥିରେ ଜଡିତ ଅଛନ୍ତି, ଯେଉଁଥିପାଇଁ ଏସବୁ ସମ୍ଭବ ହୋଇଥିଲା।

2007 ମସିହାରେ ରିଲାଏନ୍ସ ଇଣ୍ଡଷ୍ଟ୍ରିଜ୍ ରେ ଯୋଗ ଦେଇଥିବା ମନୋଜ ମୋଦୀ ଗୁଜୁରାଟର ଅଟନ୍ତି, ଯିଏ ପ୍ରତ୍ୟେକ ପ୍ରକଳ୍ପରେ ଏକ ପ୍ରମୁଖ ଭୂମିକା ଗ୍ରହଣ କରନ୍ତି । ତାଙ୍କୁ ରିଲାଏନ୍ସ ଇଣ୍ଡଷ୍ଟ୍ରିର ଶୀର୍ଷ ପରିଚାଳନାରେ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ କରାଯାଇଛି ଏବଂ ତାଙ୍କୁ ମୁକେଶ ଅମ୍ବାନୀଙ୍କ ଡାହାଣ ହାତ କୁହାଯାଏ । ମନୋଜ ମୋଦୀଙ୍କ ଭୂମିକା ରିଲାଏନ୍ସର ହାଜିରା ପେଟ୍ରୋ-କେମିକାଲ୍ସ, ଜାମନଗର ରିଫାଇନାରୀ, ରିଲାଏନ୍ସ ରିଟେଲ ଏବଂ ରିଲାଏନ୍ସ ଜିଓ ଇତ୍ୟାଦିରେ ରହିଛି, ଯେଉଁଥିରେ ସେ ମୁକେଶ ଅମ୍ବାନୀଙ୍କୁ କେବେ ନିରାଶ କରିନାହାଁନ୍ତି।

ତାଙ୍କ ବୁଦ୍ଧି ଏବଂ ଅଭିଜ୍ଞତା ଆଧାରରେ ମନୋଜ ମୋଦୀ ପ୍ରାୟତଃ କମ୍ପାନୀକୁ ବଡ କାରବାର କରାନ୍ତି, ଯେଉଁଥିପାଇଁ ଆଜି କମ୍ପାନୀ ବହୁତ ଶକ୍ତିଶାଳୀ ହୋଇଛି ଏବଂ ମୁକେଶ ଅମ୍ବାନୀ ନିଜେ ଏଥିପାଇଁ ତାଙ୍କୁ ଧନ୍ୟବାଦ ଦେଉଛନ୍ତି । କୁହାଯାଏ ଯେ ମନୋଜ ତିୱାରୀ ବର୍ତ୍ତମାନ ମୁକେଶ ଅମ୍ବାନୀଙ୍କ ପ୍ରିୟ ପାଲଟିଛନ୍ତି ଏବଂ ତାଙ୍କୁ ତାଙ୍କ ନିକଟତର ବିବେଚନା କରାଯାଇଛି। କେବଳ ଏତିକି ନୁହେଁ, ବର୍ତ୍ତମାନ ଦୁହେଁ ମଧ୍ୟ ବନ୍ଧୁ ହୋଇଛନ୍ତି ।

ଖବର ଅନୁଯାୟୀ ମନୋଜ ମୋଦୀ ଏବଂ ମୁକେଶ ଅମ୍ବାନୀ ଇଞ୍ଜିନିୟରିଂ ସମୟରେ ସହପାଠୀ ଥିଲେ। ଉଭୟଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ବନ୍ଧୁତା କେବଳ ଇଞ୍ଜିନିୟରିଂ ସମୟରେ ଘଟିଥିଲା ​​। କଲେଜ ଶେଷ ହେବା ପରେ ମଧ୍ୟ ଉଭୟଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ସମ୍ପର୍କ ରହିଥିଲା ​​ଏବଂ ଏହି କାରଣରୁ ଉଭୟଙ୍କ ବନ୍ଧୁତା ଆଜି ବି ଅକ୍ଷୁର୍ଣ୍ଣ ରହିଛି । ଏହା ମଧ୍ୟ କୁହାଯାଇଛି ଯେ ମୁକେଶ ଅମ୍ବାନୀ ମନୋଜ ମୋଦୀଙ୍କୁ ବହୁତ ବିଶ୍ୱାସ କରନ୍ତି ଏବଂ ସେ ତାଙ୍କ ବିଶ୍ୱାସରେ ଅନେକ ବଡ କାରବାର ଛାଡିଥାନ୍ତି।

ମନୋଜ ମୋଦୀ ହୁଏତ ରିଲାଏନ୍ସ ଇଣ୍ଡଷ୍ଟ୍ରିରେ ଅନେକ ବଡ କାରବାର କରିଥିବେ, କିନ୍ତୁ ତାଙ୍କୁ କେବେବି ଆଲୋଚନା କରାଯାଇ ନାହିଁ । ବାସ୍ତବରେ, ସେ ନିଜକୁ ପ୍ରଚାରରୁ ଦୂରେଇ ରଖନ୍ତି, ଯେଉଁ କାରଣରୁ ତାଙ୍କ ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ଜୀବନ ବିଷୟରେ ଖୁବ୍ କମ୍ ଲୋକ ଜାଣନ୍ତି । କେବଳ ଏତିକି ନୁହେଁ, ସେ ପରଦା ପଛରେ କାମ କରିବାକୁ ଖୁସି ମନେ କରନ୍ତି ।

ମିଳିଥିବା ସୂଚନା ଅନୁଯାୟୀ, ମନୋଜ ମୋଦୀ ମଧ୍ୟ ମୁକେଶ ଅମ୍ବାନୀଙ୍କ ପିଲାମାନଙ୍କୁ ତାଲିମ ଦେଇଛନ୍ତି, ଯେଉଁଥିପାଇଁ ତାଙ୍କ ପିଲାମାନେ ମଧ୍ୟ ଆଜି ସଫଳତାର ପଥରେ ଅଗ୍ରଗତି କରୁଛନ୍ତି।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *