ଏହି ଦୁଇଟି ଲକ୍ଷଣ ବି ହେଉଛି ଅମିକ୍ରନର ସଂକେତ, ଭାବନ୍ତୁ ନାହିଁ ଏହାକୁ ଥଣ୍ଡାଜ୍ୱର, ଦେଖିବା ମାତ୍ରେ ହୋଇଯାନ୍ତୁ ସାବଧାନ !

କରୋନା ମହାମାରୀର ଶେଷ ଷ୍ଟେଜ ରେ ଥଣ୍ଡା-କାଶ ଏବଂ ଜ୍ୱର ଏହାର ଅନ୍ୟତମ ସାଧାରଣ ଲକ୍ଷଣ । ଅଧିକାଂଶ ଲୋକ ଶୀତ ଋତୁରେ ମଧ୍ୟ ଏହି ସମସ୍ୟା ପାଆନ୍ତି । ଓମିକ୍ରନ୍ ର ବଢୁଥିବା ମାମଲା ମଧ୍ୟରେ ଏହାର ଲକ୍ଷଣଗୁଡ଼ିକୁ ଚିହ୍ନିବା ମଧ୍ୟ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ । ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ବିଶେଷଜ୍ଞଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ, ଓମିକ୍ରନର ଦୁଇଟି ଲକ୍ଷଣ ସାଧାରଣ ଥଣ୍ଡାଠାରୁ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଭିନ୍ନ । ସେମାନଙ୍କୁ ଚିହ୍ନଟ କରି, ଏହି ନୂତନ ପ୍ରକାରର ସଂକ୍ରମଣକୁ ସମୟ ସମୟରେ ଏଡାଯାଇପାରିବ ।

ଓମିକ୍ରନ୍ ର ଦୁଇଟି ଅସାଧାରଣ ଲକ୍ଷଣ – ଓମିକ୍ରନ୍ ର ଆଚରଣ ବୁଝିବା ପାଇଁ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଅନେକ ଅଧ୍ୟୟନ କରାଯାଇଛି । ବିଶେଷଜ୍ଞଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ, ଏହାର ଲକ୍ଷଣ କରୋନାର ମୂଳ ଷ୍ଟେଜ ଠାରୁ ଭିନ୍ନ । ବିଶେଷଜ୍ଞମାନେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ବିଭିନ୍ନ ଭାରିଏଣ୍ଟର ଭିନ୍ନ ଲକ୍ଷଣ ରହିବା ସାଧାରଣ କଥା । ଓମିକ୍ରନର ଲକ୍ଷଣ ଥଣ୍ଡା ଭଳି ଦେଖାଯାଏ, କିନ୍ତୁ ଏହା ଧୀରେ ଧୀରେ ଦୁଇଟି ଅସାଧାରଣ ଲକ୍ଷଣରୁ ଆରମ୍ଭ ହୁଏ, ଯାହା ମୁଣ୍ଡବିନ୍ଧା ଏବଂ ଥକାପଣ ।

ଓମିକ୍ରନ୍ ର ଅନ୍ୟ ସାଧାରଣ ଲକ୍ଷଣ – WHO ଅନୁଯାୟୀ, ନୂତନ ଭାରିଏଣ୍ଟ ପୂର୍ବ ତୁଳନାରେ ତିନି ଗୁଣ ଅଧିକ ସଂକ୍ରମିତ ଏବଂ ଅଧିକରୁ ଅଧିକ ଲୋକଙ୍କୁ ସଂକ୍ରମିତ କରିପାରେ । ଏହି ଭାଇରସ ଟିକା ଏବଂ ପ୍ରାକୃତିକ ସଂକ୍ରମଣରୁ ରୋଗ ପ୍ରତିରୋଧକ ଶକ୍ତି ମଧ୍ୟ ଏଡାଇ ପାରିବ । ଆଜି ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ତଥ୍ୟ ଅନୁଯାୟୀ, ଓମିକ୍ରନର ଲକ୍ଷଣ ଡେଲଟା ଭଳି ଭୟଙ୍କର ନୁହେଁ।

ଓମିକ୍ରନ୍ ର କେତେକ ସାଧାରଣ ଲକ୍ଷଣ ମଧ୍ୟରେ ସାମାନ୍ୟ ଜ୍ୱର ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ, ଯାହା ନିଜେ ଆପେ ଆପେ ଚାଲିଯାଏ । ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଥକ୍କାପଣ, ଗଳାରେ ଅସୁବିଧା ଏବଂ ଶରୀରରେ ପ୍ରବଳ ଯନ୍ତ୍ରଣା ହେଉଛି ଓମିକ୍ରନ୍ ର ସାଧାରଣ ଲକ୍ଷଣ। ଅବଶ୍ୟ, ଓମିକ୍ରନ୍‌ରେ ସ୍ୱାଦ ଏବଂ ସୁଗନ୍ଧ ନଷ୍ଟ ହେବା ଭଳି ଲକ୍ଷଣ ଦେଖାଯାଏ ନାହିଁ ।

ଓମିକ୍ରନ୍ ଏବଂ ଡେଲଟା ମଧ୍ୟରେ ତୁଳନା।

ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ବିଶେଷଜ୍ଞମାନେ ଓମିକ୍ରନ୍ ଏବଂ ଡେଲଟା ଭାରିଏଣ୍ଟ ଲକ୍ଷଣକୁ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଭିନ୍ନ କରିବାରେ ସକ୍ଷମ ନୁହଁନ୍ତି। ବର୍ତ୍ତମାନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ତଥ୍ୟ ଦର୍ଶାଉଛି ଯେ କେବଳ 50 ପ୍ରତିଶତ ଲୋକ କରୋନା ଭାଇରସ ର ସାଧାରଣ ତିନୋଟି ଲକ୍ଷଣ ଅନୁଭବ କରନ୍ତି – ଜ୍ୱର, କାଶ କିମ୍ବା ସ୍ୱାଦ ନଷ୍ଟ । ଏଗୁଡ଼ିକ ବ୍ୟତୀତ ନାକ ବୋହିବା , ମୁଣ୍ଡବିନ୍ଧା, ସାମାନ୍ୟ କିମ୍ବା ଅତ୍ୟଧିକ ଥକ୍କାପଣ , ଛିଙ୍କିବା କିମ୍ବା ଗଳା ଯନ୍ତ୍ରଣା ଉଭୟ ଭାରିଏଣ୍ଟ ରେ ଅନୁଭବ ହୁଏ

ଓମିକ୍ରନ୍ ଭାରିଏଣ୍ଟ ରୁ କିପରି ରକ୍ଷା ପାଇବେ।

କରୋନା ର କୌଣସି ଭାରିଏଣ୍ଟ୍ କୁ ଏଡାଇବା ପାଇଁ ଟୀକାକରଣର ଉଭୟ ଡୋଜ ନେବା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଜରୁରୀ । ନୂତନ ବର୍ଷର ଉତ୍ସବରେ ନିଜକୁ ଭିଡ଼ରୁ ଦୂରରେ ରଖନ୍ତୁ ଏବଂ ସାମାଜିକ ଦୂରତାକୁ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଭାବରେ ଅନୁସରଣ କରନ୍ତୁ । ମାସ୍କକୁ ସଠିକ୍ ଭାବରେ ପ୍ରୟୋଗ କରନ୍ତୁ । ସମୟ ସମୟରେ ହାତକୁ ସଫା ରଖନ୍ତୁ ଏବଂ ଯଦି ଆପଣ କୌଣସି ଲକ୍ଷଣ ଦେଖନ୍ତି ତେବେ ଡାକ୍ତରଙ୍କ ସହିତ ଯୋଗାଯୋଗ କରନ୍ତୁ ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *