ବର୍ତ୍ତମାନ ସପ୍ତାହରେ 2 ନୁହେଁ 3 ଦିନ ଆପଣ ବିଶ୍ରାମ ନିଅନ୍ତୁ, ମୋଦୀ ସରକାର ତିନି ଦିନର ଏକ ନୂତନ ଶ୍ରମ ଆଇନ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିବାକୁ ଯାଉଛନ୍ତି !

ଆଜିର ଚାଲୁଥିବା ଜୀବନରେ, ମୁଦ୍ରାସ୍ଫୀତି ବହୁତ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି, ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ, ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି ଯେତେ ଅଧିକ ରୋଜଗାର କରେ, ତା’ର ଖର୍ଚ୍ଚ ତାହାଠାରୁ ଅଧିକ । ସେହି ସମୟରେ, ଅନେକ ଲୋକ କୌଣସି ଛୁଟିଦିନ ବିନା ନିରନ୍ତର କାର୍ଯ୍ୟ କରିବାରେ ବ୍ୟସ୍ତ ଥିବାବେଳେ କିଛି ଲୋକ ଅଛନ୍ତି ଯେଉଁମାନେ ଉତ୍ସାହର ସହିତ ଏକ ସପ୍ତାହ ଛୁଟିକୁ ଅପେକ୍ଷା କରନ୍ତି ।

ସର୍ବଶେଷରେ, ସରକାରୀ କର୍ମଚାରୀ ହେଉ କିମ୍ବା ବେସରକାରୀ କର୍ମଚାରୀ, ଏପରି କେହି ନାହାନ୍ତି ଯିଏ ଛୁଟି ନେବାକୁ ପସନ୍ଦ କରନ୍ତି ନାହିଁ । ଛୁଟିଦିନର ନାମ ଶୁଣି ସମସ୍ତଙ୍କ ମୁହଁରେ ଏକ ଭିନ୍ନ ହସ ଦେଖାଯାଏ । କମ୍ପାନୀରେ କାମ କରିବା ସମୟରେ କିଛି ଲୋକ ଛୁଟିଦିନ ଗଣନା କରନ୍ତି। କିନ୍ତୁ ଯଦି ଆପଣ ମଧ୍ୟ ଛୁଟିଦିନରେ ଆରାମ କରିବାକୁ ପସନ୍ଦ କରନ୍ତି, ତେବେ ଏହି ବିଶେଷ ଖବର କେବଳ ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ । ବାସ୍ତବରେ, ଛୁଟିଦିନ ସହିତ ଜଡିତ ଏହି ଖବର ଜାଣି ଆପଣ ବହୁତ ଖୁସି ହେବେ, ତେବେ ଆସନ୍ତୁ ଆପଣଙ୍କୁ ପୁରା ଖବର ବିଷୟରେ ଜଣାଇବା

ବାସ୍ତବରେ, ପ୍ରତ୍ୟେକ କମ୍ପାନୀରେ ସପ୍ତାହର 2 ଦିନ ଦିଆଯାଏ, ଯାହାକୁ ଆମେ ୱିକେଣ୍ଡ୍ ଭାବରେ ମଧ୍ୟ ଜାଣୁ । ଏହି ଛୁଟି ଶନିବାର ଏବଂ ରବିବାର ଦିନ, କିନ୍ତୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ସରକାରୀ ଏବଂ ବେସରକାରୀ କର୍ମଚାରୀମାନେ ଆଉ ଗୋଟିଏ ଦିନ ଛୁଟି ନେଇ ଦୈନଦିନ କାର୍ଯ୍ୟରୁ ଆରାମ ପାଇପାରିବେ ।

ମୋଦୀ ସରକାରଙ୍କ ନୂତନ ନିୟମ ଅନୁଯାୟୀ, ବର୍ତ୍ତମାନ ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ ସପ୍ତାହରେ 5 ଦିନ ବଦଳରେ 4 ଦିନ ଚାକିରୀକୁ ଯିବାକୁ ପଡିବ ଏବଂ ଅବଶିଷ୍ଟ 3 ଦିନରେ ସେ ଛୁଟିରେ ରହିବେ। ଖବର ଅନୁଯାୟୀ, ମୋଦୀ ସରକାର ଶୀଘ୍ର ନୂତନ ଶ୍ରମ ଆଇନ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିବାକୁ ଯାଉଛନ୍ତି, ଯେଉଁଥିପାଇଁ ପ୍ରତି ସପ୍ତାହରେ 3 ଦିନ ଛୁଟି ଦିଆଯିବ ।

ଖବର ଅନୁଯାୟୀ, ଏହି ବିକଳ୍ପକୁ ନୂତନ ଶ୍ରମ ସଂକେତ ନିୟମରେ ମଧ୍ୟ ରଖାଯିବ ଯାହା କମ୍ପାନୀ ଏବଂ କର୍ମଚାରୀମାନେ ଛୁଟି ସମ୍ବନ୍ଧରେ ପାରସ୍ପରିକ ସହମତି ନେଇ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇପାରିବେ । ଏହି ନୂତନ ନିୟମ ଅନୁଯାୟୀ, ସରକାର ଆପଣଙ୍କର କାର୍ଯ୍ୟ ସମୟକୁ ବୃଦ୍ଧି କରି 12 କରିଦେଇଛନ୍ତି। ଗୋଟିଏ ସପ୍ତାହରେ କାମ କରିବାର ସର୍ବାଧିକ ସୀମା 48 ଘଣ୍ଟାରେ ରଖାଯାଇଛି। ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ, ଗୋଟିଏ ସପ୍ତାହରେ ଆଉ ଏକ ଦିନ ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ ହ୍ରାସ ହୋଇପାରେ ।

ନୂତନ ଶ୍ରମ ନିୟମ ଅନୁଯାୟୀ, କାର୍ଯ୍ୟ କରିବା ପାଇଁ 12 ଘଣ୍ଟାର ଏକ ପ୍ରସ୍ତାବ ଆଗତ ହେବା ସହିତ କାର୍ଯ୍ୟ ସମୟରେ 15 ରୁ 30 ମିନିଟର ବିରତି ମଧ୍ୟ କୁହାଯାଇଛି। ଯଦି ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି ଏହି ବିରତି ସମୟରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରନ୍ତି, ତାଙ୍କୁ ଓଭରଟାଇମ୍ ରେ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ କରିବା ପାଇଁ ଏକ ବ୍ୟବସ୍ଥା କରାଯାଇପାରେ, ଯଦିଓ ନିୟମ ଅନୁଯାୟୀ, 30 ମିନିଟରୁ କମ୍ ସମୟ ଓଭର ଟାଇମ ପାଇଁ ଯୋଗ୍ୟ ବିବେଚିତ ହୁଏ ନାହିଁ। କୁହାଯାଉଛି ଯେ ନୂତନ ଡ୍ରାଫ୍ଟ ଆଇନ୍ ଅନୁଯାୟୀ, କର୍ମଚାରୀମାନେ ପ୍ରତି 5 ଘଣ୍ଟା ପରେ ଅଧା ଘଣ୍ଟା ବିଶ୍ରାମ ନେବେ।

ଏହି ନୂତନ ଡ୍ରାଫ୍ଟ ଆଇନ୍ ଅନୁଯାୟୀ, ନିଶ୍ଚିତ ଭାବରେ, ବର୍ତ୍ତମାନ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ଦରମା ହ୍ରାସ ହୋଇପାରେ, କିନ୍ତୁ ସେମାନଙ୍କର PF ରେ ବୃଦ୍ଧି ହେବାକୁ ଯାଉଛି , ବାସ୍ତବରେ ସେମାନଙ୍କର ଦରମା ରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ ହେବାକୁ ଯାଉଛି, ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ ସେମାନଙ୍କର ଟେକ ହୋମ ସାଲାରୀ ହ୍ରାସ ହୋଇପାରେ ଏବଂ PF ର ପରିମାଣ ବଢ଼ିପାରେ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *