ନୂଆ ପେନସନ୍ ସିଷ୍ଟମ୍ – ପ୍ରତି ମାସରେ 50 ହଜାର ଟଙ୍କା ପେନ୍ସନ୍ ପାଇବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି କି, ତେବେ କେବଳ ଏହି ଛୋଟ କାମଟି କରିଦିଅନ୍ତୁ |

ଜୀବନ ରେ ପ୍ରତ୍ୟେକ ବ୍ୟକ୍ତି ଚାହାଁନ୍ତି ଯେ ସେ ସିନିଅର ସିଟିଜ଼ନ ହେବାପରେ, ସେ କିମ୍ବା ତାଙ୍କ ଜୀବନସାଥୀ ଙ୍କୁ ଯେମିତି କାହା ଆଗରେ ବି ହାତ ପତେଇବାକୁ ନ ପଡେ, ସେଇଥି ପାଇଁ ସେ ଅନେକ ପ୍ରକାରର ସଞ୍ଚୟ କରନ୍ତି |

ଆଜି ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ ସରକାରଙ୍କ ଏପରି ପେନ୍ସନ୍ ସ୍କିମ୍ (NPS) ବିଷୟରେ କହିବାକୁ ଯାଉଛୁ, ଯାହାକୁ ବ୍ୟବହାର କରି ଆପଣ 60 ବର୍ଷ ବୟସ ପରେ ପ୍ରତି ମାସରେ 50 ହଜାର ଟଙ୍କା ର ପେନ୍ସନ୍ ପାଇପାରିବେ, ଆସନ୍ତୁ ଆପଣଙ୍କୁ କହିବା ସରକାରଙ୍କ ସେହି ପେନ୍ସନ୍ ସ୍କିମ୍ ବିଷୟ ରେ ଯାହା ଆପଣଙ୍କ ଜୀବନ କୁ ସୁନ୍ଦର କରିପାରିବ |

ପ୍ରତି ମାସରେ 10 ପ୍ରତିଶତ ମିଳିବ ଫେରସ୍ତ :-

ନୂତନ ପେନ୍ସନ୍ ସିଷ୍ଟମ୍ ହେଉଛି ଏହିପରି ଏକ ଯୋଜନା, ଯାହା ମାଧ୍ୟମରେ ଆପଣ ବୃଦ୍ଧାବସ୍ଥାରେ ମଧ୍ୟ ଟଙ୍କା ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ଆତ୍ମନିର୍ଭରଶୀଳ ହୋଇପାରିବେ, ଏହା ହେଉଛି ସରକାରଙ୍କ ଏପରି ଏକ ଯୋଜନା, ଯେଉଁଥିରେ କି ବିନିଯୋଗ ର 10 ପ୍ରତିଶତରୁ ଅଧିକ ରିଟର୍ଣ୍ଣ ମିଳିଥାଏ, ବଜାରରେ ଉପଲବ୍ଧ ସମସ୍ତ ଯୋଜନା ମଧ୍ୟରେ ରିଟର୍ନ ଦେବା ଅନୁଯାୟୀ ଏହା ହେଉଛି ସବୁଠାରୁ ଉତ୍ତମ ଯୋଜନା|

ଟାକ୍ସ କରିବାରୁ ମିଳେ ଫାଇଦା :-

ପୂର୍ବରୁ ଏହି ଯୋଜନା କେବଳ ସରକାରୀ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ପାଇଁ ଉପଲବ୍ଧ ଥିଲା, କିନ୍ତୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ସରକାର ଏହାକୁ ସମସ୍ତଙ୍କ ପାଇଁ ଖୋଲା କରିଦେଇଛନ୍ତି,ଯେକୌଣସି ଭାରତୀୟ ନାଗରିକ କିଛି ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ସର୍ତ୍ତ ଅନୁସରଣ କରି ଏହି ନୂତନ ପେନ୍ସନ୍ ବ୍ୟବସ୍ଥାର ଲାଭ ଉଠାଇ ପାରିବେ, ଯଦିଓ ଆପଣ ଟାକ୍ସ ରିହାତି ଅଧୀନରେ ଆସୁଛନ୍ତି, ତେବେ ଆପଣ ଏହି ଯୋଜନା ଗ୍ରହଣ କରି ଟାକ୍ସ କୁ ହଟେଇ ପାରିବେ |

ବ୍ୟାଙ୍କ ଆକାଉଣ୍ଟରୁ କଟିଯାଏ ଧନ-ରାଶି :-

ଆପଣଙ୍କୁ ଏହି ନୂତନ ପେନ୍ସନ୍ ସିଷ୍ଟମରେ ପ୍ରତି ମାସରେ ବିନିଯୋଗ କରିବାକୁ ପଡିବ,ଏହି ରାଶି କେତେ ହେବା ଉଚିତ ତାହା ଆପଣ ନିଜେ ସ୍ଥିର କରିପାରିବେ,ଏହା ପରେ ପ୍ରତ୍ୟେକ ମାସ ସେହି ରାଶି ସେଭିଙ୍ଗ ଭାବରେ ଆପଣଙ୍କ ବ୍ୟାଙ୍କ ଆକାଉଣ୍ଟରୁ କଟାଯାଇଥାଏ, ଧରାଯାଉ ଆପଣ କିମ୍ବା ଆପଣଙ୍କର ଜୀବନସାଥୀ 35 ବର୍ଷ ବୟସ ଏବଂ ଆପଣ ଚାହୁଁଛନ୍ତି କି 60 ବର୍ଷ ବୟସ ହେବା ପରେ ଆପଣଙ୍କୁ କିମ୍ବା ଆପଣଙ୍କ ଜୀବନସାଥୀ ଙ୍କୁ 50 ହଜାର ଟଙ୍କା ପେନ୍ସନ୍ ପାଇବା ଉଚିତ୍ |

60 ବର୍ଷ ପରେ ମିଳିଥାଏ ପେନ୍ସନ୍:-

ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଆପଣଙ୍କୁ ଏହି ଯୋଜନାରେ ପ୍ରତି ମାସରେ 15 ହଜାର ଟଙ୍କା ବିନିଯୋଗ କରିବାକୁ ପଡିବ, ଆପଣଙ୍କୁ ଏହି ରାଶି 60 ବର୍ଷ ବୟସ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଜମା କରିବାକୁ ପଡିବ,ଏହିପରି 25 ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ଆପଣଙ୍କୁ ଏହି ଯୋଜନାରେ 45 ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ଜମା କରିବାକୁ ପଡିବ, 60 ବର୍ଷ ବୟସ ପୂରଣ କରିବା ପରେ, ଆପଣଙ୍କ ମ୍ୟାଚରୁଟି ଟଙ୍କା ପ୍ରାୟ 2 କୋଟି ଟଙ୍କା ହୋଇସାରିଥିବ,ଏଥିରୁ ଆପଣ 50 ପ୍ରତିଶତ ଅର୍ଥାତ୍ ପ୍ରାୟ 1 କୋଟି ଟଙ୍କା ପାଇବେ ନଗଦ ପାଇଯିବେ,ଏଥି ସହିତ ଆପଣଙ୍କର ବାକି ଜମା ରାଶି ଅର୍ଥାତ ଆଉ ଏକ କୋଟି ଟଙ୍କା ଆପଣ ପେନ୍‌ସନ୍‌ ଭାବରେ ପ୍ରତି ମାସରେ ପାଇବେ |

ଲୋକମାନେ ଏହି ସ୍ମିମ ରେ ଦେଖାଉଛନ୍ତି ଅଧିକ ଆଗ୍ରହ :-

ଯଦି ସେହି ସମୟରେ ବାର୍ଷିକ ହାର 6 ପ୍ରତିଶତରେ ଚାଲିଥାଏ, ତେବେ ଆପଣ ପ୍ରତି ମାସରେ ପ୍ରାୟ 50 ହଜାର ଟଙ୍କା ପେନ୍ସନ୍ ପାଇବେ,ସ୍କିମ୍ ଧାରକଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟଣାରେ, ତାଙ୍କ ନୋମିନି ଙ୍କୁ ଅବଶିଷ୍ଟ ରାଶି ଏକା ସାଙ୍ଗେ ଦିଆଯିବ, କରୋନା ଏବଂ ଅନିଶ୍ଚିତ ପରିବେଶକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ଲୋକମାନେ ଏଭଳି ଯୋଜନାରେ ବହୁତ ଆଗ୍ରହ ଦେଖାଉଛନ୍ତି, ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ, ଏହି ଯୋଜନା ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ ଏକ ଲାଭଜନକ ଚୁକ୍ତି ହୋଇପାରେ |

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *