କଣ ସତରେ ନଡିଆର ମଞ୍ଜି ଖାଇଲେ ହୋଇଥାଏ ପୁତ୍ର ସନ୍ତାନ,ଜାଣନ୍ତୁ କଣ ରହିଛି ଏଥିରେ ସତ୍ୟତା !

ନଡ଼ିଆକୁ ଶ୍ରୀଫଳ ମଧ୍ୟ କୁହାଯାଏ । ଧାର୍ମିକ କାର୍ଯ୍ୟକଳାପ ପାଇଁ ଏହା ଅତ୍ୟନ୍ତ ପବିତ୍ର ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଏ । କେତେକ ନଡ଼ିଆ ଭିତରେ ମଞ୍ଜି ମଧ୍ୟ ଉତ୍ପନ୍ନ ହୁଏ, ଯାହା ଭଗବାନ ଶିବଙ୍କ ଆଶୀର୍ବାଦ ଭାବରେ ବିବେଚନା କରାଯାଏ । ଏଜା ସହ , କେହି କେହି ନଡ଼ିଆ ମଞ୍ଜିକୁ ପୁତ୍ର ରୂପ ବୋଲି ଭାବନ୍ତି । ଏହା ଏକ ବିଶ୍ୱାସ ଯେ, ଯାହାର ସନ୍ତାନ ନଥିବ କିମ୍ବା ପୁଅ ସନ୍ତାନ କରିବାକୁ ଇଚ୍ଛା କରୁଥିବ ସେହି ବ୍ୟକ୍ତି, ନଡ଼ିଆ ମଞ୍ଜିକୁ ଏକ ଉପଯୁକ୍ତ ଉପାୟରେ ବ୍ୟବହାର କଲେ ସନ୍ତାନ ସୁଖ ପ୍ରାପ୍ତ ହୁଏ।

ନଡିଆ ମଞ୍ଜିରୁ ପୁଅ ପାଇବାକୁ ହେଲେ ଆପଣଙ୍କୁ ସୋମବାର ଏକ ବିଶେଷ ଉପାୟ କରିବାକୁ ପଡିବ । ସୋମବାର ସକାଳେ ଉଠନ୍ତୁ , ସ୍ନାନ କରନ୍ତୁ ଏବଂ ପରିଷ୍କାର ପୋଷାକ ପିନ୍ଧନ୍ତୁ। ବର୍ତ୍ତମାନ ମନ୍ତ୍ରର ଗୋଟିଏ ଅଂଶ ‘ଓମ୍ ନମଃ ଶିବୟ’ ଜପ କରନ୍ତୁ । ଏହା ପରେ ଭଗବାନ ଶିବଙ୍କୁ ନିଜର ମନ କଥା କୁହନ୍ତୁ। ବର୍ତ୍ତମାନ ଶିବଲିଙ୍ଗକୁ ନଡ଼ିଆ ଅର୍ପଣ କରନ୍ତୁ । ଏଠାରେ ଦେଶୀ ଘିର ଏକ ଦୀପ ଜାଳନ୍ତୁ । ବର୍ତ୍ତମାନ ଭଗବାନ ଶିବଙ୍କୁ ‘ଓମ୍ ନମଃ ଶିବୟ’ ମନ୍ତ୍ର ସହିତ ଭକ୍ତି ସହିତ ପାଠ କରନ୍ତୁ।

ଏହା ପରେ, ନଡିଆ ମଞ୍ଜିକୁ ଶିବଙ୍କ ପାଖରେ ରଖନ୍ତୁ । ଯଦି କୈଣସି ମଞ୍ଜି ନଥାଏ ତେବେ ଶିବଲିଙ୍ଗ ଉପରେ କେବଳ ନଡ଼ିଆ ମଧ୍ୟ ରଖାଯାଇପାରିବ । ଶିବଲିଙ୍ଗ ଉପରେ ନଡ଼ିଆ ଏବଂ ନଡ଼ିଆ ମଞ୍ଜି ପ୍ରଦାନ କରିବାର ଗୁରୁତ୍ୱ ଶାସ୍ତ୍ରରେ କୁହାଯାଇଛି । ବର୍ତ୍ତମାନ ନଡ଼ିଆ କିମ୍ବା ଏହାର ମଞ୍ଜି ସନ୍ଧ୍ୟାରେ ଗଙ୍ଗାଜଳର ଏକ ପାତ୍ରରେ ରଖନ୍ତୁ।

ପରଦିନ ଅର୍ଥାତ୍ ମଙ୍ଗଳବାର ଦିନ, ହନୁମାନ ଙ୍କ ଉପରେ ଧ୍ୟାନ କରିବା ସମୟରେ ଗାଈର କ୍ଷୀର ସହିତ ସେହି ମଞ୍ଜିକୁ ଖାଆନ୍ତୁ। ମନେରଖନ୍ତୁ ଯେ ଆପଣଙ୍କୁ ନଡ଼ିଆ ମଞ୍ଜି ସିଧାସଳଖ ଏବଂ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଗିଳିବାକୁ ପଡିବ । ଏହାକୁ ଚୋବାନ୍ତୁ ନାହିଁ । ଆପଣ କେବଳ ସୋମବାର ଦିନ ନଡ଼ିଆ ମଞ୍ଜିର ଏହି ଉପାୟ କରିବା ଉଚିତ୍ । ଯଦି ଭୁଲରେ ଆପଣ ସକାଳେ ପୂଜା ପାଠ କରନ୍ତି, ତେବେ ଏହି ପ୍ରତିକାର ସନ୍ଧ୍ୟାରେ ମଧ୍ୟ କରାଯାଇପାରିବ ।

ଏହି ପ୍ରତିକାର ବିଶ୍ୱାସ ଉପରେ ଆଧାରିତ । ଏଥି ସହିତ, ଆମେ ଏକ ପୁତ୍ରର ଜନ୍ମକୁ ମଧ୍ୟ ପ୍ରୋତ୍ସାହିତ କରୁନାହୁଁ । ଏହି ପ୍ରତିକାର ସେହି ଲୋକମାନଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଚେଷ୍ଟା କରାଯାଇପାରେ, ଯେଉଁମାନେ ଲକ୍ଷ ଲକ୍ଷ ଚେଷ୍ଟା ପରେ ମଧ୍ୟ କୌଣସି ସନ୍ତାନ ପାଇନାହାଁନ୍ତି । ତଥାପି, ପୁନର୍ବାର ମନେରଖନ୍ତୁ ଯେ ଏହି ପଦକ୍ଷେପଗୁଡ଼ିକ କେବଳ ଅନୁମାନ ଉପରେ ଆଧାରିତ ।

ପୁଅ ଏବଂ ଝିଅ ଆଜିର ଦୁନିଆରେ ସମସ୍ତେ ସମାନ । ତେଣୁ ଆପଣଙ୍କ ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ କେବଳ ଏକ ପୁତ୍ର ନୁହେଁ ଏକ ସନ୍ତାନ ହେବା ଉଚିତ୍ । ଝିଅମାନେ ମଧ୍ୟ ପୁଅଠାରୁ କମ୍ ନୁହଁନ୍ତି । ଏହି ପ୍ରତିକାର କରିବାବେଳେ, ଆପଣ ଶିବଙ୍କୁ ଝିଅ ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ଇଚ୍ଛା କରିପାରିବେ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *