ଭାରତର ଏହି ଗୁମ୍ଫାରେ ଲୁଚି ରହିଛି ଦୁନିଆ ଶେଷ ହେବାର ରହସ୍ୟ, ଜାଣନ୍ତୁ ଏହା ପଛରେ କ’ଣ ରହିଛି ରହସ୍ୟ ?

ଦୁନିଆରେ ଅନେକ ରହସ୍ୟମୟ ଗୁମ୍ଫା ଅଛି, ଯାହା ଆଜି ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବୈଜ୍ଞାନିକ ପାଇଁ ଏକ ପଜଲ୍ । ଏହିପରି ଏକ ଗୁମ୍ଫା ଭାରତର ଉତ୍ତରାଖଣ୍ଡ ରାଜ୍ୟରେ ଅବସ୍ଥିତ । ଉତ୍ତରାଖଣ୍ଡର ପିଥୋରାଗଡ ଜିଲ୍ଲାରେ ଅବସ୍ଥିତ ଏହି ରହସ୍ୟମୟ ଗୁମ୍ଫାର ନାମ ହେଉଛି ପାତାଳ ଭୁବନେଶ୍ୱର ଗୁମ୍ଫା ମନ୍ଦିର । ଏହି ଗୁମ୍ଫାର ଉଲ୍ଲେଖ ପୁରାଣରେ ଦେଖିବାକୁ ମିଳେ ।

ଏହି ଗୁମ୍ଫାର ଗର୍ଭରେ ଜଗତର ଶେଷର ରହସ୍ୟ ଲୁଚି ରହିଛି । ସମୁଦ୍ର ପତ୍ତନଠାରୁ 90 ଫୁଟ ତଳେ ଅବସ୍ଥିତ ଏହି ମନ୍ଦିରଟି ଯେତିକି ସୁନ୍ଦର ସେତିକି ରହସ୍ୟମୟ ଅଟେ । ଏହା ଭିତରକୁ ଯିବା ପାଇଁ ବହୁତ ସଂକୀର୍ଣ୍ଣ ରାସ୍ତା ଅଛି । ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ଏହି ମନ୍ଦିର ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ରହସ୍ୟ ବିଷୟରେ।

କୁହାଯାଏ ଯେ ଏହି ମନ୍ଦିରକୁ ସୂର୍ଯ୍ୟ ରାଜବଂଶର ରାଜା ଆବିଷ୍କାର କରିଥିଲେ। ସୂର୍ଯ୍ୟ ରାଜବଂଶର ରାଜା ୠତୁପର୍ନା ଅଯୋଧ୍ୟାକୁ ଶାସନ କରିଥିଲେ। ଏଠାରେ ରାଜା ୠତୁପର୍ନା ସର୍ପମାନଙ୍କର ରାଜା ଅଧିଶେଷଙ୍କୁ ଭେଟିଥିଲେ। ଏହି ମନ୍ଦିର ଆବିଷ୍କାର କରିବାରେ ରାଜା ୠତୁପର୍ନା ପ୍ରଥମ ବ୍ୟକ୍ତି ଥିଲେ।

ଏହି ଗୁମ୍ଫା ଭିତରକୁ ରାଜା ରିତୁପର୍ଣ୍ଣାଙ୍କୁ ସର୍ପ ରାଜାଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ନିଆଯାଇଥିଲା । ଏହି ସ୍ଥାନରେ ୠତୁପର୍ଣ୍ଣା ଭଗବାନ ଶିବ ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଦେବତାଙ୍କର ଦର୍ଶନ ପାଇଛନ୍ତି। ତା’ପରେ ଏହି ଗୁମ୍ଫା ବିଷୟରେ କୌଣସି ଆଲୋଚନା ହୋଇନଥିଲା ।ଏହା ପରେ ପାଣ୍ଡବମାନେ ଦ୍ୱାପର ଯୁଗାରେ ଏହି ଗୁମ୍ଫା ଆବିଷ୍କାର କଲେ। ପାଣ୍ଡବମାନେ ଏହି ଗୁମ୍ଫାରେ ଭଗବାନଙ୍କୁ ପୂଜା କରୁଥିଲେ।

ସ୍କନ୍ଦ ପୁରାଣରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ ଭଗବାନ ଶିବ ପାତାଳ ଭୁବନେଶ୍ୱରରେ ରୁହନ୍ତି ଯେଉଁଠାରେ ସମସ୍ତ ଦେବତା ତାଙ୍କୁ ପୂଜା କରିବାକୁ ଆସନ୍ତି। ପୌରାଣିକ କଥାବାର୍ତ୍ତା ଅନୁଯାୟୀ, ଜଗଦଗୁରୁ ଆଦି ଶଙ୍କରାଚାର୍ଯ୍ୟ କଳି ଯୁଗରେ ଏହି ଗୁମ୍ଫାକୁ ଆବିଷ୍କାର କରିଥିଲେ ଏବଂ ଏଠାରେ ଏକ ଶିବଲିଙ୍ଗ ସ୍ଥାପନ କରିଥିଲେ ଯାହା ତମ୍ବାରେ ହୋଇଥିଲା।

କୁହାଯାଏ ସର୍ପ ରାଜା ପୃଥିବୀର ଭାର ତାଙ୍କ ମୁଣ୍ଡରେ ବହନ କରିଥିବାର କୁହାଯାଏ। ଏହି ମନ୍ଦିରରେ ରଣଦ୍ୱାର, ପାପଦ୍ୱାର, ଧର୍ମଦ୍ୱାର ଏବଂ ମୋକ୍ଷଦ୍ୱାର ନାମକ ଚାରୋଟି ଫାଟକ ଅଛି । ପୌରାଣିକ କଥାବାର୍ତ୍ତା ଅନୁଯାୟୀ, ଯେତେବେଳେ ରାବଣଙ୍କୁ ହତ୍ୟା କରାଯାଇଥିଲା, ସେତେବେଳେ ପାପଦ୍ୱାର ବନ୍ଦ ହୋଇଯାଇଥିଲା । ତା’ପରେ ମହାଭାରତର ଯୁଦ୍ଧ ସମାପ୍ତ ହେବା ପରେ ଯୁଦ୍ଧକ୍ଷେତ୍ର ମଧ୍ୟ ବନ୍ଦ ହୋଇଗଲା

ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଏ ଯେ ଭଗବାନ ଗଣେଶଙ୍କର କଟିଯାଇଥିବା ମୁଣ୍ଡ ଏହି ମନ୍ଦିରରେ ସ୍ଥାପିତ ହୋଇଛି ଏବଂ ଏଠାରେ ଭଗବାନ ଗଣେଶଙ୍କୁ ଆଦିଗଣେଶ କୁହାଯାଏ। ଏହି ମନ୍ଦିରର ଚାରୋଟି ସ୍ତମ୍ଭ ଅଛି ଯାହା ସତ୍ୟଯୁଗ, ତ୍ରେତୟାଯୁଗ, ଦ୍ୱାପରଯୁଗ ଏବଂ କଳି ଯୁଗ ପ୍ରତୀକ ଅଟେ। ଏଥିମଧ୍ୟରୁ କଳି ଯୁଗର ସ୍ତମ୍ଭଗୁଡ଼ିକ ଅଧିକ ଲମ୍ବା ।

କୁହାଯାଏ ଯେ ଏହି ଗୁମ୍ଫାରେ ଅବସ୍ଥିତ ଏକ ଶିବଲିଙ୍ଗ କ୍ରମାଗତ ଭାବରେ ବୃଦ୍ଧି ପାଉଛି । ବିଶ୍ୱାସ ଅନୁଯାୟୀ, ଯେତେବେଳେ ଏହି ଶିବଲିଙ୍ଗ ଗୁମ୍ଫାର ଛାତକୁ ଛୁଇଁବ, ସେତେବେଳେ ଜଗତ ସମାପ୍ତ ହେବ । କୁହାଯାଏ ଯେ ଏହି ଗୁମ୍ଫାରେ ଅବସ୍ଥିତ ପଥର ଜଗତ କେବେ ଶେଷ ହେବ ସେ ସମ୍ବନ୍ଧରେ ସୂଚନା ଦେଇପାରେ ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *