୨ ହଜାର ଟଙ୍କା ଖର୍ଚ୍ଚ କରି ବନନ୍ତୁ ୫ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କାର ମାଲିକ, ଶୀଘ୍ର କରନ୍ତୁ ଏହି କାମ |

କରୋନା ଭାଇରସ୍ ସଂକ୍ରମଣ ସମୟରେ ଲୋକଙ୍କ ଜନ -ଜୀବନ ନଷ୍ଟ ହେବା ସହିତ ଅଟୋମୋବାଇଲ୍ କମ୍ପାନୀଗୁଡିକ ବହୁ ଅସୁବିଧାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହୋଇଛନ୍ତି, ଯାହାକୁ ସମସ୍ତେ ଗୋଇଠି ଠୁଁ ନେଇକି ମୁଣ୍ଡ ଚୁଟି ଯାଏ ନିଜର ପୁରା ଜୋର ଲଗାଉଛନ୍ତି,ଲକଡାଉନ୍ ସମୟରେ ସମସ୍ତ କାରଖାନା ବନ୍ଦ ହେତୁ ଲକ୍ଷ ଲକ୍ଷ ଲୋକ ନିଜର ଚାକିରି ହରାଇଛନ୍ତି |

ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଟଙ୍କା ରୋଜଗାର କରିବା ଏକ ବଡ ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜ ଭଳି ହୋଇଯାଇଛି, ଏହି ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ସରକାରଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଏପରି କିଛି ଯୋଜନା ପ୍ରସାରିତ ହୋଇଛି,ଯାହା ଲୋକଙ୍କ ପାଇଁ ବରଦାନ ବୋଲି କୁହଯାଉଛି, ଯଦି ଆପଣଙ୍କ ଘରେ ଏକ ଶିଶୁ ଜନ୍ମ ହୁଏ, ତେବେ ପ୍ରତି ମାସରେ କିଛି ଟଙ୍କା ଜମା କରି ଆପଣ କୋଟିପତି ହେବାର ନିଜ ସ୍ୱପ୍ନକୁ ସାକାର କରିପାରିବେ |

ଡାକଘର ଏପରି ଯୋଜନା ଆଣିଛି, ଯାହା ଲୋକଙ୍କ ପ୍ରଥମ ପସନ୍ଦ ହୋଇ ଯାଇଛି, ଆପଣଙ୍କ ପିଲାମାନଙ୍କ ସ୍ୱପ୍ନ ପାଇଁ ପୋଷ୍ଟ ଅଫିସ୍ ରେକାରିଙ୍ଗ ଜମା ଯୋଜନା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ହେବ, ଏହା ସହିତ ଆପଣଙ୍କ ପିଲା କୁ କୌଣସି ଅର୍ଥର ଅଭାବର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେବାକୁ ମଧ୍ୟ ପଡ଼ିବନି, ଯଦି ଆବଶ୍ୟକ ହୁଏ, ଆପଣ ଏହି ଯୋଜନାରୁ ପାଇଥିବା ଟଙ୍କାକୁ ଆରାମରେ ବ୍ୟବହାର କରିପାରିବେ |

ଡାକଘର ରୋକାରିଙ୍ଗ ଜମା ଯୋଜନା ଅଧୀନରେ ଗ୍ୟାରେଣ୍ଟି ରିଟର୍ଣ୍ଣ ଉପଲବ୍ଧ, ପିତାମାତା କିମ୍ବା ଆଇନଗତ ଅଭିଭାବକ ଶିଶୁଙ୍କ ତରଫରୁ ଡାକଘରେ ଏକ ଆରଡି ଆକାଉଣ୍ଟ ଖୋଲିପାରିବେ, ଏଥିରେ 5 ବର୍ଷ ରେ ବିନିଯୋଗ ର ମ୍ୟାଚରୁଟି ହୋଇଯାଏ, ଏହି ଯୋଜନା ବାର୍ଷିକ 5.8 ପ୍ରତିଶତ ହାରରେ ସୁଧ ଉପାର୍ଜନା କରେ ଏବଂ ପ୍ରତ୍ୟେକ ତ୍ରିମାସ ରେ ଏହା ଜଡିତ ହୋଇଥାଏ |

ଯଦି ଆପଣ ଶିଶୁର ଜନ୍ମ ସମୟରେ ଡାକଘରେ ଆରଡି ଆକାଉଣ୍ଟ ଖୋଲନ୍ତି, ତେବେ 5 ବର୍ଷ ବୟସ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପିଲାଙ୍କ ନାମରେ ବହୁ ପରିମାଣର ଟଙ୍କା ଜମା ହୋଇସାରିଥିବ, ଯାହା ତାଙ୍କ ଭବିଷ୍ୟତ ପାଇଁ କାମ ରେ ଲାଗିପରବ, ଏହି ଯୋଜନା ଅନ୍ତର୍ଗତ ଆପଣଙ୍କ ପିଲାଙ୍କ ନାମରେ କେତେ ପରିମାଣ ରାଶି ରହିବ, ଏକ ଉଦାହରଣ ମାଧ୍ୟମରେ ଆପଣଙ୍କୁ ବୁଝେଇବା କୁ ହେଲେ, ଯଦି ଶିଶୁଟିର ଜନ୍ମ ସମୟରୁ ଆପଣ ତାଙ୍କ ଆରଡି ଆକାଉଣ୍ଟ ଖୋଲନ୍ତି ଏବଂ ପ୍ରତି ମାସରେ 2 ହଜାର ଟଙ୍କା ଜମା କରନ୍ତି, ତେବେ 5 ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ଏହା ତାଙ୍କ ନାମରେ ପ୍ରାୟ 1.40 ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ହୋଇଯିବ |

ଆପଣ ଯେକକୌଣସି ଡାକଘର ଶାଖା ପରିଦର୍ଶନ କରି ପିଲାଙ୍କ ନାମରେ ବାରମ୍ବାର ଜମା ଖାତା ଖୋଲିପାରିବେ, ଏହା ପରେ, ଆପଣ 10-10 ଟଙ୍କାର ଗୁଣରେ ଜମା କରିପାରିବେ, ପ୍ରତି ମାସରେ ସର୍ବନିମ୍ନ 100 ଟଙ୍କା ଜମା କରିବାକୁ ପଡିବ, ଆକାଉଣ୍ଟକୁ ନଗତ ପଇସା କିମ୍ବା ଚେକ୍ ମାଧ୍ୟମରେ ଖୋଲାଯାଇପାରିବ,ଚେକ୍ ଇସୁ ଉପରେ, ଜମା ତାରିଖ ଚେକ୍ କ୍ଲିଅର୍ ହୋଇଥିବା ତାରିଖ ଭାବରେ ବିବେଚନା କରାଯିବ |

କେବଳ ଏତିକି ନୁହେଁ, ଯଦି ଜମା ର ମ୍ୟାଚରୁଟି ପୂର୍ବରୁ ହିଁ ଆପଣଙ୍କର ଟଙ୍କା ଦରକାର ହୁଏ ତେବେ ଆପଣ ଆକାଉଣ୍ଟ ବନ୍ଦ କରିପାରିବେ, କିନ୍ତୁ ଏଥିପାଇଁ 3 ବର୍ଷ ପାଇଁ ଆକାଉଣ୍ଟରେ ପଇସା ଜମା ହେଇଥିବା ଆବଶ୍ୟକ ଅଟେ ଘରର ପିଗି-ବ୍ୟାଙ୍କରେ ଟଙ୍କା ଜମା କରିବା ଅପେକ୍ଷା ଯଦି ଆପଣ ପିଲାଙ୍କ ଟଙ୍କା ଏଠାରେ ଜମା କର, ତେବେ ଆପଣ ଭଲ ଲାଭ ପାଇବ |

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *