ଭଗବାନ କୃଷ୍ଣଙ୍କର ରହସ୍ୟମୟ ମନ୍ଦିର, ଆପେ ଆପେ ବନ୍ଦ ହୁଏ ଏବଂ ଖୋଲି ହୁଏ କବାଟ,ଜାଣନ୍ତୁ ସେ ମନ୍ଦିର ବିଷୟରେ

ଏଠାରେ ଥିବା ପୁରୋହିତମାନେ କୁହନ୍ତି ଯେ ରଙ୍ଗମହଲ ମନ୍ଦିରର ଦ୍ୱାର ପ୍ରତ୍ୟେକ ଦିନ ସକାଳେ ନିଜେ ଖୋଲୁଥିବାବେଳେ ଏଠାରେ କବାଟ ପ୍ରତ୍ୟେକ ଦିନ ନିଜେ ବନ୍ଦ ହୋଇଯାଏ। କୁହାଯାଏ ଯେ ଭଗବାନ କୃଷ୍ଣ କୁ ଭୋଗ ଅର୍ପଣରେ ଏଠାରେ ଲହୁଣୀ ରଖାଯାଏ ।

ଏଠାରେ ରହୁଥିବା ପୁରୋହିତମାନେ କୁହନ୍ତି ଯେ ଶ୍ରୀକୃଷ୍ଣ ଏବଂ ରାଧା ପ୍ରତିଦିନ ଶୋଇବାକୁ ଆସନ୍ତି । ସେଥିପାଇଁ ପ୍ରତିଦିନ ସେମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଏକ ଶଯ୍ୟା ତିଆରି କରାଯାଏ । ପୁରୋହିତଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ, ସକାଳେ ବିଛଣାକୁ ଦେଖି ଜଣାଯାଏ ଯେ ପ୍ରଭୁ ନିଶ୍ଚିତ ଭାବରେ ରାତିର ବିଶ୍ରାମ ପାଇଁ ଏଠାକୁ ଆସିଥିଲେ । ଏଠାରେ ଶ୍ରୀଙ୍ଗାର ଆଇଟମ୍ ଗୁଡିକ ମଧ୍ୟ ପ୍ରତିଦିନ ବିଛା ଯାଇଥାଏ । ଏହା ବ୍ୟତୀତ ରାତିରେ ରଖାଯାଇଥିବା ଭୋଗ ସବୁ ଖାଇଲା ପରି ଦେଖାଯାଏ ।

ଏହି ମନ୍ଦିର ନିକଟରେ ଏକ ଜଙ୍ଗଲ ଅଛି, ଯାହାକୁ ନିଧି ବନ କୁହାଯାଏ । ଏହି ଜଙ୍ଗଲ ମଧ୍ୟ ଏକ ରହସ୍ୟମୟ ସ୍ଥାନ । ଲୋକମାନେ କୁହନ୍ତି ଯେ ପ୍ରଭୁ ଶ୍ରୀକୃଷ୍ଣ ଏବଂ ଶ୍ରୀ ରାଧା ନିଧି ଜଙ୍ଗଲରେ ମଧ୍ୟରାତ୍ରି ପରେ ରାସଲୀଳା କରନ୍ତି । ଏବଂ ସେଠାରେ ଲୋକଙ୍କୁ ରହିବାକୁ ଅନୁମତି ଦିଆଯାଇନଥାଏ ।

ପୁରୋହିତ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହା ପୂର୍ବରୁ ଦୁଇ ଜଣ ବ୍ୟକ୍ତି ଗୁପ୍ତରେ ପ୍ରଭୁଙ୍କୁ ଦେଖିବା ପାଇଁ ଚିନ୍ତା କରିଥିଲେ ଯେଉଁଠାରେ ଭଗବାନ କୃଷ୍ଣ ରାସ ସୃଷ୍ଟି କରନ୍ତି, କିନ୍ତୁ ପରଦିନ ସକାଳେ ଉଭୟ ପାଗଳ ହୋଇଗଲେ। ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ଜଣେ ସାଧୁ ଥିଲେ, ଯାହାର ସମାଧି ଏଠାରେ ନିର୍ମିତ ହୋଇଛି।

ଏହି ସ୍ଥାନ ବିଷୟରେ ସବୁଠାରୁ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟଜନକ ବିଷୟ ହେଉଛି ଏଠାରେ ଆପଣ ଦିନରେ ପକ୍ଷୀମାନଙ୍କୁ ଦେଖିପାରିବେ, କିନ୍ତୁ ସେମାନେ ରାତି ହେବା ପରେ ଚାଲିଯାଆନ୍ତି । ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଏ ଯେ ଯିଏ ଏଠାରେ ଆନ୍ତରିକତାର ସହିତ କିଛି ମାଗନ୍ତି ତାଙ୍କର ପ୍ରତ୍ୟେକ ଇଚ୍ଛା ପୂରଣ ହୁଏ ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *