ଓମିକ୍ରନ୍ ବ୍ୟାପୁଥିବା ସମୟରେ ଜନ୍ମ ନେଲା ଆଉ ଏକ ରୋଗ,୮୯ ଲୋକଙ୍କର ଗଲାଣି ଜୀବନ !

କରୋନାଭାଇରସ୍ ର ଏକ ନୂତନ ଭାରିଏଣ୍ଟ ମଧ୍ୟରେ ଆଫ୍ରିକାରେ ଏକ ରହସ୍ୟମୟ ରୋଗର ପ୍ରସାର ବିଷୟରେ ଆଲୋଚନା ହୋଇଛି । ଦକ୍ଷିଣ ସୁଦାନର ଜୋଙ୍ଗଲେଇ ରାଜ୍ୟର ଫାଙ୍ଗକ ସହରରେ ଏହି ରୋଗ ହେତୁ ଅନେକ ଲୋକଙ୍କର ମୃ-ତ୍ୟୁ ହୋଇଛି। ଏହି ଖବର ବିଶ୍ୱ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସଂଗଠନ (WHO) ର ଚିନ୍ତା ବଢ଼ାଇ ଦେଇଛି। ବର୍ତ୍ତମାନ WHO ପୀଡିତଙ୍କ ନମୁନା ସଂଗ୍ରହ କରିବାକୁ ବୈଜ୍ଞାନିକମାନଙ୍କ ଏକ ଦଳ ପଠାଇଛି

ବିଶ୍ୱ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସଂଗଠନ (WHO) ଅଧିକାରୀ ବିସିସିଆଇକୁ କହିଛନ୍ତି ଯେ ବିପଦର ଚିହ୍ନଟ ତଥା ଅନୁସନ୍ଧାନ ପାଇଁ ଏକ ଦଳ ପଠାଯାଇଛି। ଏହି ଦଳ ଲୋକଙ୍କଠାରୁ ନମୁନା ସଂଗ୍ରହ କରିବେ । ବର୍ତ୍ତମାନ, ଆମେ ପାଇଥିବା ଆକଳନ ଅନୁଯାୟୀ 89 ଜଣଙ୍କର ମୃ-ତ୍ୟୁ ଘ-ଟିଛି। ଏହି ମାରା-ତ୍ମକ ରୋଗ ସହ ଏହି ଅଂଚଳ ବର୍ତମାନ ବନ୍ୟାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହୋଇଛି। ସେଥିପାଇଁ ବୈଜ୍ଞାନିକଙ୍କ ଗୋଷ୍ଠୀ ହେଲିକପ୍ଟର ଯୋଗେ ପ୍ରବେଶ କରିବାକୁ ପଡିବ।

ସୁଦାନର ଭୂମି, ଗୃହ ଓ ଜନସାଧାରଣଙ୍କ ମନ୍ତ୍ରୀ ଲେମ ତୁଙ୍ଗୱାର କୁଇଗୱୋଙ୍ଗଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ, ଜଙ୍ଗଲ ସୀମାବର୍ତ୍ତୀ ରାଜ୍ୟରେ ପ୍ରବଳ ବନ୍ୟା ମ୍ୟାଲେରିଆ ଭଳି ରୋଗର ପ୍ରସାରକୁ ବଢ଼ାଇଦେଇଛି। ଖାଦ୍ୟ ଅଭାବରୁ ପିଲାମାନେ ପୁଷ୍ଟିହୀନତାର ଶିକାର ହେଉଛନ୍ତି। ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏଠାରେ ଥିବା ଜଳ ଦୂଷିତ ହୋଇଛି, ଯେଉଁଥିପାଇଁ ଗୃହପାଳିତ ପଶୁମାନଙ୍କର ମଧ୍ୟ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି। ଦକ୍ଷିଣ ସୁଦାନର ଉତ୍ତରରେ ବନ୍ୟା ପରିସ୍ଥିତି ଏହି ଅଞ୍ଚଳର ଲୋକଙ୍କ ପାଇଁ ବିପର୍ଯ୍ୟସ୍ତ ପ୍ରମାଣିତ ହୋଇଛି।

ମିଳିତ ଜାତିସଂଘର ଶରଣାର୍ଥୀ ଏଜେନ୍ସି UNHCR କହିଛି ଯେ ପ୍ରାୟ 60 ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ଦେଶର ସବୁଠାରୁ ଭୟଙ୍କର ବନ୍ୟା ଯୋଗୁଁ ଲକ୍ଷ ଲକ୍ଷ ଲୋକ ପ୍ରଭାବିତ ହୋଇଛନ୍ତି, ଯେଉଁଥିପାଇଁ ଜଳବାୟୁ ପରିବର୍ତ୍ତନକୁ ଦାୟୀ କରାଯାଉଛି। ଏହି ଅଞ୍ଚଳରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଥିବା ଏକ ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ସଂଗଠନ ମେଡେସିନ୍ସ ସାନ୍ସ ଫ୍ରଣ୍ଟାୟର୍ସ (ଏମଏସଏଫ) କହିଛି ଯେ ବନ୍ୟା ପରିସ୍ଥିତି ଯୋଗୁଁ ବିଶୃଙ୍ଖଳା ବର୍ତ୍ତମାନ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସୁବିଧା ଉପରେ ଚାପ ବଢ଼ାଉଛି। ଏହି ସମୟରେ ବିଶ୍ୱ କରୋନା ର ଏକ ନୂତନ ଭାରିଏଣ୍ଟ ର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେଉଛି ଏବଂ ସଂକ୍ରମଣ ମାମଲା କ୍ରମାଗତ ଭାବରେ ବୃଦ୍ଧି ପାଉଛି ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *